ثبت شرکت تجهیزات پزشکی
بلاگ

ثبت شرکت تجهیزات پزشکی

شاید به خوبی بدانید که ثبت شرکت تجهیزات پزشکی برای فعالیت در حوزه تولید و یا توزیع وسایل پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی از ملزومات قانونی محسوب می شود و برای همین است که هر کسی که قصد داشته باشد در حوزه هایی مانند صادرات، واردات، تولید، عرضه، توزیع، و یا ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات پزشکی به طور رسمی فعالیت کند نیازمند ثبت شرکت با طی مراحل قانونی می باشد.
امروزه استفاده از تجهیزات پزشکی در کاربردهای متعددی صورت می پذیرد و تنوع این محصولات بسیار بیشتر از گذشته شده است. به گونه ای که تقریبا در پروسه درمانی برای اکثر بیماران نیاز به استفاده از این تجهیزات برای تشخیص، درمان، کنترل، و نظارت بر روند پیشرفت بیماری خواهد بود.
با توجه به نیازی که در این زمینه حس می شد، ما در مورد ثبت این شرکت ها در ادامه توضیحاتی خواهیم داد و علاوه بر آن نگاهی به فعالیت هایی که یک شرکت تجهیزات پزشکی می تواند در داخل کشور انجام دهد خواهیم کرد.

چرا نیاز به ثبت شرکت تجهیزات پزشکی داریم؟

همان طور که در ابتدای متن اشاره شد تجهیزات پزشکی بسیار زیادی هستند که امروزه برای کنترل، تشخیص و یا درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند. نیاز به استفاده از این تجهیزات و یا واردات و صادرات آن ها می باشد که بسیاری از فعالان این حوزه را ملزم به ثبت شرکت می کند.
ما در این بخش نگاهی به تجهیزات پزشکی که برای فعالیت در حوزه ساخت، تولید و فروش آن ها نیاز به ثبت شرکت است خواهیم نمود.

۱.تجهیزات تشخیصی پزشکی

تجهیزات تشخیصی پزشکی و دستگاه های آزمایشگاهی از جمله تجهیزات مدرن و گرانقیمتی هستند که برای تشخیص انواع بیماری ها مانند بیماری های مزمن و صعب العالاج مانند سرطان و یا سایر بیماری های قلبی مورد استفاده قرار می گیرند.
نمونه هایی از این دستگاه ها را می توان دستگاه های تصویربرداری با اشعه ایکس دانست که در چند دهه اخیر برای تشخیص بسیاری از مشکلات جسمی مورد استفاده قرار گرفته اند.
اما در چند سال گذشته تجهیزات مدرن تری نیز برای تشخیص بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند که در بسیاری از موارد نیاز به واردات آن ها از کشورهای خارجی می باشد و برای این که شما بتوانید به طور قانونی در حوزه واردات و فروش این تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت کنید نیازمند ثبت شرکت تجهیزات پزشکی خواهید بود.
از جمله این تجهیزات می توان به دستگاه های اولتراسوند و MRI یا انواع اسکنرها اشاره نمود که هر یک نقش قابل ملاحظه ای در تشخیص انواع بیماری ها در مراحل اولیه در افراد دارند و خود شما به خوبی در بسیاری از مراکز درمانی و تشخیصی شاهد استفاده از آن ها هستید.

۲.تجهیزات پزشکی درمان

علاوه بر تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات پزشکی که برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و می توان از جمله این وسایل مدرن به تجهیزات لیزری اشاره کرد که با توجه به مزایایی که دارند حتی می توانند جایگزین انجام عمل جراحی شوند و برای همین نقش قابل ملاحظه ای در کمک به درمان بسیاری از بیماری ها دارند.
برای همین است که دستگاه های جراحی لیزیک و یا انواع پمپ های تزریق را می توان از متداول ترین تجهیزات پزشکی مورد استفاده برای درمان بیماران نام برد (که در بسیاری از موارد نیاز به وادرات آن ها از کشورهای دیگر می باشد)، و در صورت نیاز به فعالیت در این حوزه ها نیاز به ثبت شرکت تجهیزات پزشکی با ارائه مدارک مورد نیاز برای احراز صلاحیت متقاضیان ثبت شرکت خواهد بود.

۳.تجهیزات پزشکی مراقبت از بیماران

بسیاری از بیماران هستند که در بیمارستان ها و یا در داخل خانه بستری می باشند و نیازمند استفاده از تجهیزات پزشکی متنوعی برای مراقبت از آن ها می باشد. حتی بیمارانی که در حال حرکت بوده و بستری نیستند در مواردی نیز به استفاده موقت از تجهیزات پزشکی خاصی دارند تا روند بیماری آن ها کنترل را نمود و بتوان از آن ها مراقبت های لازم را به عمل آورد.
این دستگاه ها می توانند شامل انواع دستگاه های مرتبط با قلب و ریه یا دستگاه کمک تنفس برای انسان مانند دستگاه اکسیژن باشد که ممکن است حتی برای حفظ جان بیمار ضروری باشند.
همچنین دستگاه های دیالیز از بارزترین نمونه های این تجهیزات است که در کنار تجهیزاتی مانند ECMO، انکوباتورها، دستگاه های بیهوشی و حتی فن های پزشکی هر یک باید برای مراقبت از بیماران در صورت نیاز در کلینیک های درمانی در دسترس باشند.
شما برای عرضه هر یک از محصولات ذکر شده در بالا باید نسبت به ثبت شرکت تجهیزات پزشکی اقدام و در حوزه تولید، فروش و یا واردات این محصولات فعالیت کنید.

۴.تجهیزات پزشکی مورد استفاده در خانه

دستگاه های ساده ای مانند دستگاه اندازه گیری فشار خون بیماران که به عنوان یکی از پر استفاده ترین تجهیزات پزشکی خانگی توصیه به استفاده از آن می شود را می توان از نمونه های بارز نیاز به استفاده از این تجهیزات در داخل خانه دانست. دستگاه کنترل قند خون نیز اگر چه کمتر از دستگاه فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد، اما برای بیماران دیابتی بسیار مهم است.
سایر دستگاه ها و تجهیزاتی که در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله انواع تشک طبی و یا ماساژورهای برقی هر یک می توانند نقش قابل ملاحظه ای در بهبود بیماری افرادی داشته باشند که در خانه ها بستری می باشند و یا از بیماری های مزمن رنج می برند.

فعالیت شرکت تجهیزات پزشکی در ایران

با توجه به تنوع کاربردهایی که تجهیزات پزشکی در داخل خانه و یا در مراکز کلینیکی و بیمارستان ها دارند، در حال حاضر شرکت های متعددی در حال فعالیت در این حوزه هستند و هر یک از آن ها در حال تامین بخشی از نیازهای جامعه و مراکز درمانی و یا آزمایشگاه های تشخیصی به این تجهیزات می باشند.
شما هم می توانید در صورت نیاز به فعالیت در این حوزه با ثبت شرکت تجهیزات پزشکی به جمع این شرکت ها بپیوندید و سهمی در راه تامین نیازهای افراد جامعه به این تجهیزات داشته باشید. اما قبل از آن باید حوزه فعالیت خود را به عنوان یک شرکت تجهیزات پزشکی مشخص کنید.
برای مشخص شدن موضوع ما در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت تا شما را با موضوعات فعالیت شرکت های تجهیزات پزشکی آشنا کنیم.

1.تولید تجهیزات پزشکی

با توجه به توانمندی هایی که در داخل کشور وجود دارد ممکن است شما نیازمند ثبت شرکت تجهیزات پزشکی برای فعالیت در حوزه تولید این وسایل باشید. در این صورت به طور حتم پس از ثبت شرکت و طی مراحل قانونی می توانید با بهره گیری از توان متخصصان داخلی و به خصوص فارغ التحصیلان رشته های مهندسی پزشکی به طور رسمی به فعالیت در حوزه تولید تجهیزات مدرن پزشکی بپردازید.
این تجهیزات تولید شده همان طور که گفته شد می تواند برای تشخیص، کنترل، درمان، و یا نظارت بر بهبود روند بیماری افراد مورد استفاده قرار گیرد.

۲.واردات تجهیزات پزشکی

اگر چه با بهره گیری از توان متخصصان در ایران توان تولید تجهیزات پزشکی برای استفاده در داخل کشور را داریم، اما در بسیاری از موارد در صورت نیاز به تجهیزات مدرن هنوز هم نیاز به واردات بسیاری از این محصولات می باشد که در صورت علاقه به فعالیت در حوزه واردات تجهیزات پزشکی باید به طور قانونی اقدام به ثبت شرکت در این حوزه بپردازید.

۳.ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات پزشکی

بسیاری از تجهیزات پزشکی (مانند سایر کالاها و محصولات مورد استفاده در بخش های خانگی و غیرخانگی)، دارای خدمات پس از فروش هستند که ارائه این خدمات می تواند از جمله موضوعات فعالیت شرکت های تجهیزات پزشکی باشد. شما هم در صورت ارائه خدمات پس از فروش می توانید این موضوع را به لیست فعالیت های شرکت اضافه کنید.

۴.صادرات وسایل و تجهیزات پزشکی

بنا به قانون برای فعالیت در حوزه صادرات تجهیزات پزشکی باید موضوع فعالیت خود را به خوبی روشن کنید. البته برای فعالیت در این حوزه نیاز است تا ابتدا نسبت به بازارهای مصرف در خارج از کشور و امکان صادرات محصولات و تجهیزات پزشکی به این کشورها آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید از طریق ثبت شرکت و فعالیت در حوزه صادرات بتوانید بخشی از نیازهای بازارهای کشورهای دیگر را به این تجهیزات برآورده کنید.

۵.عرضه محصولات پزشکی

توزیع و عرضه محصولات و تجهیزات پزشکی از جمله فعالیت های دیگری هستند که شرکت های داخلی امکان انجام آن را خواهند داشت و مانند فعالیت در واردات، صادرات، ارائه خدمات پس از فروش و یا تولید تجهیزات پزشکی باید نسبت به ثبت شرکت و طی مراحل قانونی برای فعالیت در این حوزه ها اقدامات لازم را به عمل آورید.
توجه داشته باشید که فعالیت های دیگری مانند خدمات مشاوره فنی برای تجهیزات پزشکی، خدمات ممیزی و ارزیابی، خدمات کنترل کیفی و … هستند که هر یک می توانند موضوع فعالیت شرکت شما باشند.

نحوه ثبت شرکت تجهیزات پزشکی

حال که در مورد اهمیت ثبت شرکت تجهیزات پزشکی نکاتی را بیان کردیم و به موضوعات فعالیت در این شرکت ها اشاره نمودیم، نگاهی گذرا به شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در این حوزه خواهیم پرداخت. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات جامع تری را در مورد نحوه ثبت شرکت در اختیار شما قرار دهند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تجهیزات پزشکی

همه شما می دانید که سلامت افراد جامعه دارای اهمیت بسیار بالایی است و برای همین اخذ مجوزهای لازم برای ثبت شرکت و فعالیت در حوزه پزشکی ضروری است. به این منظور متقاضیان ثبت شرکت باید به اداره کل تجهیزات پزشکی مراجعه کنند و مراحل اخذ مجوز را با فراهم نمودن مدارک مورد نیاز طی کنند.
به این منظور در مرحله اول نیاز است تا کپی شناسنامه موسسان شرکت را به همراه کپی کارت ملی و مدارک تحصیلی آن ها آماده نمایید تا بتوانید مراحل ثبت شرکت را آغاز کنید.
توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی اعضای اصلی یا موسسان شرکت باید حداقل مدرک کارشناسی و یا لیسانس (و مقاطع بالاتر) باشد. همچنین این مدارک باید در یکی از رشته های مهندسی پزشکی یا سایر رشته های پزشکی و پیراپزشکی اخذ شده باشد. علاوه بر این نیاز است تا معرفی نامه ای را از شورای اصناف تجهیزات پزشکی دریافت کنید تا بتوانید سایر مراحل ثبت شرکت را طی کنید.
در ادامه مدارک شما توسط کارشناسان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت عدم وجود هر گونه مشکلی در مدارک ارائه شده، می توانید پس از اخذ تاییدیه از کارشناسان یک کد برای تجهیزات پزشکی دریافت کنید.
الیته در صورتی که محصولات مورد نظر شما توسط شرکت های خارجی تولید و به داخل کشور وارد می شوند، باید فرمی را که برای شرکت تولید کننده تجهیزات پزشکی در خارج از کشور است دریافت نمایید و پس از تکمیل آن را تحویل دهید.
در نهایت پس از اخذ مجوز، این امکان برای متقاضیان وجود خواهد داشت تا شرکت خود را در دو قالب شرکت با مسئولیت محدود و یا شرکت سهامی خاص ثبت کنند.

ثبت شرکت تجهیزات پزشکی با مسئولیت محدود

شما می توانید برای ثبت شرکت تجهیزات پزشکی با مسئولیت محدود با ارائه کپی شناسنامه و کپی کارت ملی به همراه فرم تقاضانامه و فرم اساسنامه (که به امضای متقاضیان ثبت شرکت رسیده است)، موفق به اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس شرکت و فعالیت در این حوزه شوید. توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل نیاز به دو عضو است و حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت برابر با یک میلیون ریال خواهد بود.

ثبت شرکت سهامی خاص برای فعالیت در حوزه تجهیزات پزشکی

با توجه به تفاوت هایی که در ثبت شرکت سهامی خاص و ثبت شرکت مسئولیت محدود وجود دارد ممکن است که شما ترجیح بدهید که شرکت خود را در قالب سهامی خاص ثبت کنید.
در این صورت باید توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت حداقل نیاز به سه نفر عضو خواهد بود. این افراد باید مدارک مورد نیاز مانند کپی کارت ملی و کپی شناسنامه را که در بخش قبل به آن ها اشاره شد به همراه فرم های مربوطه برای اخذ مجوزهای لازم تحویل دهند.
همان طور که در بالا اشاره شد، می توانید در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات در مورد نحوه ثبت شرکت تجهیزات پزشکی در قالب شرکت سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود با کارشناسان ما تماس بگیرید را تا اطلاعات بیشتری را در این مورد در اختیار شما قرار دهند.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.