اخذ کد اقتصادی
بلاگ

کد اقتصادی چیست و مراحل دریافت آن

کد اقتصادی یک کد ۱۲ رقمی می باشد که تمامی افراد حقیقی و حقوقی باید برای انجام هر نوع فعالیت اقتصادی و قانونی خود آن را داشته باشند . به همان صورت که به احتمال بسیار زیاد می دانید در هر کشوری اشخاص بسیاری هستند که درگیر فعالیت ها و امور اقتصادی می باشند . سازماندهی این نوع از اشخاص ، حمایت از آن ها و دریافت مالیات از آن ها لازمه ی این می باشد که این اشخاص با یک کد منحصر به فرد و ویژه شناسایی گردند . به صورتی دیگر می ‌توان گفت که فعالیت کردن نوع فعالیت اقتصادی توسط اشخاص حقوقی یا حقیقی بدون داشتن کد اقتصادی غیرقانونی می باشد .

اکنون که دانستیم کد اقتصادی چیست به بیان جزییات بیشتری از آن خواهیم پرداخت با ما همراه باشید .

اصلا چرا باید کد اقتصادی داشته باشیم ؟

به همان صورت که در بالا ذکر کردیم بر اساس قوانین و مقررات تجارت جمهوری اسامی ایران دریافت کد اقتصادی پیش‌ نیاز شروع هر نوع کار اقتصادی به صورت قانونی در کشور ایران می باشد . شناسه اقتصادی در انگلیسی همان Economic Code می باشد اما این عبارت یعنی کد اقتصادی یک عبارت و اصطلاح شناخته شده در عرصه بین‌المللی نمی باشد و امکان دارد در نظام ‌های گوناگون اقتصادی در سایر کشور های دنیا کاربرد دیگری را دارا باشد . محل صادرکننده کد اداره دارایی می باشد . تمامی شرکت‌ ها حداکثر 2 ماه بعد از ثبت شرکت فرصت خواهند داشت تا با تحویل مدارکشان به اداره دارایی ، پرونده دریافت کد شرکتشان را در این اداره به جریان اندازند .

کد اقتصادی جدید و قدیم

در اطلاعیه ای که سازمان امور مالیاتی و گمرک کشور اعلام نمود : برای توسعه خدمات الکترونیکی و در جهت اجرای طرح جامع مالیاتی و گمرک کشور ، برای تشویق و توسعه خو داظهاری نسبت به ثبت نام الکترونیکی و دریافت کد به منظور تسهیل انجام امورات مالیاتی و بهره ‌مندی از تسهیلات مالیاتی نسبت به ثبت نام جامع الکترونیکی اقدام گردد .

ثبت ‌نام برای اخذ کد اقتصادی جدید ، برای تمامی مؤدیان حقوقی اجباری می باشد ، چون که این کد یعنی کد اقتصادی جدید جایگزین کد پیشین در نظام مالیاتی و گمرکی و اقتصادی کشور خواهد شد .

این کد با کد 12 رقمی که در اکنون طی تشکیل پرونده و تعیین حوزه توسط اداره امور مالیاتی صادر می گردد ، متفاوت می باشد .

برای اخذ کد جدید  حتما باید تشکیل پرونده در دارایی از قبل انجام شده باشد ، سپس از طریق ثبت نام الکتونیکی در طی 5 مرحله می بایست نسبت به دریافت کد اقتصادی جدید اقدام گردد .

تفاوت کد اقتصادی جدید و قدیم :

هر دو کد ، چه کد قدیم و چه کد جدید 12رقمی می باشند و هر دو هم از اداره دارایی صادر می گردند . در اصل با کد قدیم ، تشکیل پرونده دارایی و تعیین حوزه مالیاتی انجام می گردد . کد جدید متناسب و مطابق با سیستم جامع مالیاتی جدید طراحی شده است ولی هم اکنون کدی صادر نشده است و تنها ثبت نام انجام شده و کد رهگیری ثبت نام ارائه می گردد .

کاربرد های کد اقتصادی :

 • بازکردن حساب بانکی و ارزی برای شرکت و عقد قرارداد حقوقی با سایر شرکت‌ها و موسسات منوط به داشتن این کد می باشد
 • حضور در مناقصه‌ها و مزایده‌ها
 • دریافت کارت بازرگانی
 • صدور فاکتور
 • به طور کلی می‌توان گفت این کد شناسه‌ای اختصاصی برای شما در اداره دارایی است

رسیدگی به دفاتر پلمپ ، فاکتورها ، صورت حساب‌ های شرکت ، مالیات و معافیت‌های مالیاتی در اداره دارایی با این کد انجام می گیرد

مدارک مورد نیاز برای صدور کد اقتصادی :

برای دریافت کد می بایست مدارک خود را در زمینه فعالیت های اقتصادی به طور کامل ارائه نمایید . از طرفی اشخاص حقوقی مثل موسسات و شرکت ‌ها می بایست اطلاعات شرکت خود را نیز ارائه نمایند . بدیهی می باشد با توجه به اینکه شما به عنوان شخص حقیقی برای دریافت کد اقدام می نمایید و یا به عنوان فرد حقوقی مراجعه می نمایید ، مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی نیز متفاوت خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادی افراد حقیقی :

 • اشخاص حقیقی برای اخذ کد قبل از هر اقدامی می بایست یک درخواست کتبی ارائه نمایند
 • کپی پروانه کسب
 • کپی کارت ملی
 • همه صفحات شناسنامه
 • سه قطعه عکس ۳×۲
 • پرداخت هزینه‌ های صادر کردن کد اقتصادی و تحویل فیش پرداختی آن و تکمیل فرم اطلاعات شخص حقیقی
 • اگر در گذشته کد اقتصادی داشته‌ اید می بایست کپی کارت اقتصادی قبلی و یا فیش رایانه ای مربوطه را نیز ارائه نمایید .

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادی افراد حقوقی :

 • اشخاص حقوقی در آغاز می بایست درخواست تقاضای کد اقتصادی را به طریق کتبی ارائه نمایند .
 • روزنامه رسمی آگهی تاسیس شرکت
 • کپی کارت ملی و همه صفحات شناسنامه اعضای هیات مدیره
 • تکمیل فرم اطلاعات شرکت ویژه افراد حقوقی

اگر شرکت مربوطه قبل از این کد اقتصادی داشته باشد می بایست کد قبلی و یا فیش رایانه ای مربوط به آن را نیز ارائه کند .

مراحل دریافت کد اقتصادی :

دریافت کد اقتصادی از طریق اینترنت دارای پنج مرحله اصلی می باشد

 1. پیش ثبت نام
 2. صحت سنجی اطلاعات
 3. تولید و ارسال اطلاعات کاربری
 4. ثبت نام
 5. صحت‌سنجی میدانی

مرحله اول : پیش ثبت نام

2 ماه بعد از ثبت شرکت مورد نظر می بایست برای دریافت کد اقتصادی اقدام شود . نخستین مرحله برای دریافت کد مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور و پیش ثبت‌نام در این سامانه یعنی سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی می باشد .

بعد از وارد نمودن اطلاعات پایه در این مرحله هفت روز فرصت خواهید داشت که اطلاعات خود را تایید نمایید . باید توجه داشته باشید که در صورت عدم تایید اطلاعات در بازه زمانی ذکر شده پرونده شرکت شما به صورت خودکار حذف خواهد گردید . در صورتی که مدارکتان کامل نباشد نیز می بایست اظهارنامه خود را ارائه نمایید و این موضوع مانع از تحویل به ‌موقع اظهارنامه نمی باشد .

مرحله دوم : صحت سنجی اطلاعات

اطلاعات مربوطه شما که در مرحله پیش  ثبت نام وارد کردید در این مرحله یعنی صحت سنجی اطلاعات با استعلام گرفتن از منابع مختلف سازمانی بررسی می گردد و در صورت کشف مغایرت در اطلاعات ارسالی به وسیله ی پیامک به شما اطلاع‌رسانی می گردد . دریافت این پیامک به منزله این می باشد که شما باید دوباره وارد مرحله پیش ثبت ‌نام در سامانه مربوطه شده و مراحل آن را دوباره طی نمایید .

مرحله سوم : تولید و ارسال اطلاعات کاربری

با عبور از مرحله مرحله دوم یعنی صحت سنجی اطلاعات و تایید کامل اطلاعاتتان برای شما نام کاربری و مز عبور ویژه شما تولید خواهد شد و به وسیله ی پیامک برایتان ارسال می شود . بدیهی می باشد که این اطلاعات محرمانه است و مسئولیت هر نوع سوء استفاده از آن ها بر عهده شما می باشد .

مرحله چهارم : ثبت نام اصلی

اکنون می بایست با اطلاعات خود وارد سامانه ثبت نام شوید و اطلاعات مربوط به شرکت اقتصادی خود را تکمیل نمایید . در این مرحله امکان ویرایش اطلاعات مربوط به پیش ثبت نام را نیز خواهید داشت . بعد از تکمیل تمامی اطلاعات خواسته ‌شده در سامانه باید اطلاعات وارد شده را تایید نهایی نمایید .

مرحله پنجم : صحت سنجی میدانی

در این مرحله که مرحله نهایی می باشد ، اطلاعات شما در واحد های میدانی سازمان امور مالیاتی بررسی می گردد و در صورت مغایرت داشتن با اطلاعات وارد شده در سامانه برای شما پیامکی برای اصلاح موارد ارسال می گردد . در صورت تایید تمامی اطلاعات ثبت نام شما کامل شده و خواهید توانست به طریق الکترونیکی برای سازمان مربوطه اظهارنامه ارسال نمایید .

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *