همه چیز در مورد شرکت های هلدینگ
بلاگ

همه چیز در مورد شرکت های هلدینگ

این شرکت دارای اسامی متعددی است مانند: شرکت مادر،شرکت اصلی، ،شرکت مالک،شرکت کنترل کننده و شرکت صاحب سهام

یک شرکت هلدینگی به شرکتی گفته می شود که از نوع شرکت های سهامی ( عام یا سهامی خاص ) می باشد و همین طور مالکیت حداقل بیش از 50 درصد از سهام یک یا چند شرکت دیگر را نیز دارا  باشد .

شرکتهای هلدینگ با اسامی گوناگونی مثل : شرکت مادر، شرکت مالک، شرکت دارنده شرکت کنترل کننده، شرکت اصلی، شرکت مادر تخصصی و شرکت صاحب سهام نیز شناخته می شود ولی کامل ترین و مشهور ترین اسم های آن ، شرکت هلدینگ و یا شرکت مادر می باشد .

شرکت های هلدینگ دارای چهار نوع مختلف می باشند که شامل :

 • شرکت هلدینگ های محصولی یعنی تمامی شرکت های آن یک نوع فرآورده یا محصول تولید می نمایند .
 • شرکت های هلدینگی که از یک شرکت بزرگ دیگر تشکیل شده اند .
 • شرکت هلدینگ زنجیره تامین یعنی تمامی شرکت های آن در راستای نیل به یک هدف خاص و واحد کار های مختلفی دارند .
 • شرکت های هلدینگی مختلط یعنی از شرکت هایی با فعالیت های متنوع تشکیل شده است .

ثبت شرکت هلدینگ دارای چه مراحلی است ؟

اگر شما تصمیم دارید یک شرکت هلدینگ را ثبت نمایید می بایست این را هم در نظر داشته باشید که چنانچه در حال حاضر شرکت ثبت شده ای را ندارید ، نخستین قدم مولازم ، ثبت یک شرکت سهامی خاص سهامی عام می باشد و اگر شرکت سهامی ثبت شده ای دارید و تصمیم به تبدیل آن به شرکت هلدینگ یا مادر را دارید می بایست نسبت به تغییرات مورد نیاز آن اقدام کنید .

یک شرکت هلدینگی باید حتما از نوع شرکت های سهامی باشد ، بنابراین انواع دیگر شرکت ها مانند شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت تضامنی یا شرکت تعاونی و غیره نخواهند توانست به یک شرکت هلدینگ تبدیل گردند .

مراحل ثبت یک شرکت هلدینگ

 • اقدام جهت اخذ مجوزهای موردنیاز
 • ثبت شرکت سهامی خاص با سرمایه حداقل پنجاه میلیارد ریال و یا ثبت یک شرکت سهامی عام با حداقل سرمایه یکصد میلیارد ریال در اداره ثبت شرکت ها مطابق با مجوزهای اعطا گردیده

** با توجه به مصوبه مورخ 15/12/1386 هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت هلدینگ ، برای شرکت های هلدینگ از نوع سهامی خاص ، پنجاه میلیارد ریال و برای شرکت های هلدینگ از نوع سهامی عام ، یکصد میلیارد ریال می باشد **

 • انتشار آگهی تاسیس و ثبت شرکت هلدینگ در روزنامه های رسمی کشور جمهوری اسلامی ایران و روزنامه های کثیرالانتشار .

مراحل تغییر یک شرکت ثبت شده به یک شرکت هلدینگ

 • فرد متقاضی می بایست ابتدا فرم های مربوط به تقاضای تبدیل به شرکت هلدینگ یا مادر و همچنین ضمائم مربوط به آن را تکمیل کند .
 • تکمیل کردن فرم مربوط به پرسشنامه فرد داوطلب برای سمت مدیرعاملی شرکت و یا داوطلب عضویت در هیات مدیره نهاد مالی شرکت هلدینگ .
 • بعد از آن که مدارک به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی ارسال گردید ، توسط این نهاد بررسی می شود و اگر مدارک لازم مربوطه تکمیل بود و شرکت متقاضی شرایط مورد نیاز را نیز داشته باشد ، سازمان بورس و اوراق بهادار، مجوز مورد نیاز برای تبدیل شرکت موجود به شرکت هلدینگ را صادر می کند .
 • تشکیل مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد نظر و اتخاذ تصمیم سهام دار ها دارای حق رای شرکت مبنی بر تغییر موضوع فعالیت شرکت و پس از آن ثبت تغییر موضوع فعالیت شرکت در اداره ثبت شرکت ها .
 • انتشار آگهی تاسیس و ثبت شرکت مادر و یا هلدینگ در روزنامه های رسمی جمهوری اسلامی ایران و روزنامه کثیرالانتشار .

مراحل دریافت مجوز برای ثبت شرکت هلدینگ:

شرایط لازم برای دریافت موافقت اصولی با ثبت شرکت

فرد متقاضی ابتدا می بایست درخواست خود را طبق فرم مربوطه یعنی فرم تقاضای صدور مجوز تأسیس شرکت مادر به همراه فرم  پرسشنامه مشخصات داوطلب سمت مدیر عاملی یا عضویت در هیأت مدیره نهاد مالی تکمیل شده توسط اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل پیشنهادی برای مدیریت نظارت بر  نهادهای مالی سازمان بورس اوراق بهادار ارسال  نماید . سازمان مربوطه بعد از بررسی مدارک مربوطه اگر آن ها کامل باشند و شرایط لازم احراز گردد ، موافقت اصولی خود را با تأسیس شرکت ابلاغ می نماید .

شروط اعطای جواز تاسیس

در صورت موافقت اصولی شرکت مستلزم می باشد که مدارک اعلام شده توسط سازمان را ظرف مهلت مقرر تکمیل کند . پس از تکمیل مدارک مورد نظر سازمان نامه ای مبنی بر اجازه تأسیس شرکت و ثبت نزد مرجع ثبت شرکت ها را صادر خواهد نمود .

شرایط اعطای جواز فعالیت بعد از صادر شدن جواز تاسیس

پس از اعلام موافقت با تأسیس شرکت مورد نظر ، متقاضی می بایست در طی مهلت مقرر شرکت را نزد مرجع ثبت شرکتها به ثبت رسانده و مدارک مربوطه را به سازمان ارایه نماید .

پس از ثبت نهاد مالی نزد مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ، شرکت مدارک مورد نیاز را برای ثبت نزد سازمان ارایه می کند و در صورت احراز شرایط ، مجوز فعالیت برای شرکت صادر می شود .

مدارک مورد نیاز برای ثبت یک شرکت مادر یا هلدینگ :

 • مدارک شناسایی شامل کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه اعضای هیات مدیره شرکت مادر
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای نماینده شرکت هلدینگ و بقیه اعضای هیات مدیره و بازرسان شرکت
 • آگهی تاسیس شرکت
 • نامه نمایندگی صادر گردیده از شرکت مادر برای ثبت شرکت هلدینگ
 • مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه اعضای هیات مدیره شرکت مادر یا هلدینگ

مراحل ثبت شرکت هلدینگ :

 • تکمیل کردن فرم تقاضای تبدیل به شرکت مادر(هلدینگ) به همراه ضمایم
 • تکمیل نمودن پرسشنامه مشخصات داوطلب سمت مدیرعاملی یا عضویت در هیات مدیره نهاد مالی
 • بعد از ارسال کردن مدارک به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی اگر مدارک بی نقص باشد و شرایط لازم احراز گردیده باشد ، سازمان اقدام به صادر نمودن مجوز تبدیل می کند . شخص متقاضی ظرف مقرر می بایست اقدام به ثبت موضوع شرکت در مرجع ثبت شرکت ها کند . شرکت هلدینگ و یا مادرمی تواند در قالب سهامی عام یا سهامی خاص به ثبت برسد .
منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 2 میانگین: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *