همه چیز درمورد ثبت شرکت نسبی
بلاگ

همه چیز درمورد ثبت شرکت نسبی

بر طبق ماده ی ۱۸۴ قانون در اسم یک شرکت نسبی می بایست جمله شرکت نسبی و حداقل اسم یک نفر از شریکان قید شود . در صورتی که اسم شرکت شامل نام های همه ی شریکان نباشد ، بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر گردید عبارتی مثل شرکا یا برادران ضروری می باشد . بنابراین در اسم شرکت نسبی مثل شرکت تضامنی ، به علت اهمیت شخصیت شریکان ، می بایست اسم شریک یا برخی از شریکان قید شود و نام هر یک که برده نمی شود می بایست شریک مخفی تحت عنوان شریکان یا برادران ذکر گردد .

شرکت های نسبی یکی از انواع شرکت های افراد هستند و همچنین شرکتی تجاری می باشند . شرکت های نسبی اختصاص به قانون ایران دارند و در کشورهای اروپایی شرکتی هایی با این عنوان وجود ندارند . یک شرکت نسبی نزدیک ترین شرکت تجاری به شرکت مدنی است ، چونکه با کمی مسامحه می توان گفت : تنها وجه تمایز این دو شرکت ، فرض شخصیت حقوقی برای شرکت نسبی می باشد . وقتی می توان شرکت نسبی را تشکیل شده نامید که همه ی سرمایه ی نقدی آن پرداخت گردد و سهم الشرکه غیر نقدی آن تقویم و تسلیم گردد .

نام های غیر قابل قبول برای شرکت های نسبی :

شرکت نسبی علی و محمد و جمشید

شرکت نسبی حسن و شرکا

شرکت نسبی جواد و برادران یا امین و پسران و مانند این ها

رکن های اصلی یک شرکت نسبی :

در قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران ، برای ارکان شرکت نسبی تعریفی وجود ندارد ولی از چند ماده ای که به صورت اجمالی موضوعات مربوط به شرکت های نسبی را مطرح می کند به این صورت استنباط می شود که رکن های اصلی این نوع از شرکت ها مدیر و تمام شریکان می باشند .

موضوع یک شرکت نسبی :

موضوع یک شرکت نسبی همیشه تجاری است و امور غیر تجاری نخواهد توانست موضوعی برای شرکت نسبی باشد .

مدیریت شرکت نسبی :

قوانین و مقررات مربوط به مدیریت یک شرکت نسبی دقیقا مثل یک شرکت تضامنی است . بدین طریق در شرکت نسبی باید حداقل یک مدیر به انتخاب اعضا و از بین اعضا و یا خارج از اعضا انتخاب می گردد و مسئولیت حقوقی اش در مقابل شرکت مثل مسئولیت وکیل می باشد .

چند نکته در مورد شرکت های نسبی :

بر طبق ماده ۱۲۳ قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران همه ی شریکان ذکر گردیده در این ماده ضروری می باشد و نمی توان در شرکت نامه یا هر توافق دیگری برخلاف آن پیش بینی نمود . تا پیش از اینکه شرکت نسبی منحل شود طلبکاران شرکت خواهند توانست طلب خود را از خود شرکت دریافت نمایند اما پس از منحل گردیدن شرکت نسبی طلبکاران خواهند توانست بابت طلبشان به همه ی شرکا مراجعه کنند .

مزایا و معایب ثبت شرکت های نسبی :

در یک شرکت نسبی هر شریک به اندازه ی سرمایه‌ ای که در شرکت دارد از سود و زیان آن بهره مند خواهد شد ، بجز در وقت هایی که اساسنامه شرکت به طور دیگری تعیین کرده باشد . ولی در صورتی که دارایی های شرکت برای تایید نمودن دین آن کافی نباشد ، اعضای شرکت به مقدار سرمایه در مقابل اشخاص ثالث مسئول پرداخت دین می باشند مگر انکه شرکت نامه و یا اساسنامه یک شرکت نسبی نوع دیگری مقرر کرده باشد . بنابراین قرارداد تنها بین شرکا تاثیر دارد و در مورد افراد ثالث کاربرد نخواهد داشت .

ثبت شرکت های نسبی :

برای ثبت یک شرکت نسبی باید اساسنامه و شرکت نامه تنظیم کرده و سرمایه به صورت تمام پرداخت شود و اگر غیر نقدی باشد ارزیابی و تحویل گردد . هنگامیکه سرمایه به صورت تمام پرداخت نگردیده باشد ، شرکت به وجود نخواهد آمد . قوانین و مقررات مربوط به اداره ی شرکت و روابط شریکان می بایست در اساسنامه و شرکتنامه و در صورتیکه یکی باشند به عنوان قرارداد یک شرکت نسبی در آن ها مشخص گردد .

در قوانین و مقررات تجارت ، ارکان شرکت نسبی تعریف نشده است اما از چند ماده ای که به صورت اجمال موضوعات مربوط به اینگونه شرکت ها را مطرح می کند به این صورت استنباط می شود که رکن های اصلی شرکت عبارتند از :

الف- همه شرکا

ب- مدیر

طبق مواد 183و184 و 185 قوانین و مقررات تجارت ، شرایط اساسی برای تشکیل یک شرکت نسبی عبارتند از :

 1. داشتن حداقل دو شریک
 2. پرداخت تمام سرمایه نقدی و تقویم و تسلیم سرمایه غیر نقدی ( تقویم سرمایه غیر نقدی طبق 122 قانون می بایست با رضایت همه ی شریکان صورت بپزیرد ، لذا انجام ارزیابی توسط کارشناس رسمی دادگستری طبق قانون الزامی می باشد )
 3. می بایست در عنووان شرکت کلمه نسبی به همراه اسم یک شریک قید شود .

مدارک مورد نیاز برای ثبت یک شرکت نسبی :

 • دو نسخه اساسنامه ی تکمیل گردیده
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواقعی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد .
 • دو نسخه تقاضانامه ی تکمیل گردیده
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضا هیئت مدیره و مدیر عامل
 • اصل وکالتنامه ی وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت گیرد .
 • تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت کلیه شریکان ، مدیران و هیئت نظار
 • تکمیل نمودن فرم تعیین نام به ترتیب اولویت
 • دو نسخه شرکتنامه ی تکمیل گردیده
 • دو نسخه صورتجلسه ی مجمع عمومی موسسان
 • دو نسخه صورتجلسه ی هیئت مدیره

ثبت شرکت به عنوان اقدام نهایی در تاسیس شرکت به شمار می آید .با توجه به ماده ی 95 قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران که ثبت همه ی شرکت های تجاری را الزامی دانسته ، ثبت شرکت کامل کننده ی تمامی شرایط تشکیل و از جمله شرایط شکلی می باشد .

بعد از ثبت شرکت مرحل بعدی ، آگهی شرکتنامه و پیوست های آن در روزنامه ی رسمی و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار بر طبق ماده ی 197 قانون تجارت و نظامنامه مورد نظر می باشد .

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌ برداری پیگرد قانونی دارد.

این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.