مزایا و معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود
بلاگ

مزایا و معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مزایای شرکت های با مسئولیت محدود :

• حداقل دارایی برای این نوع شرکت پیش بینی نگردیده است .
• شرکت با مسئولیت محدود می تواند فقط با حضور 2 شریک هم تشکیل شود .
• در یک شرکت با مسئولیت محدود 1 نفر یا چند نفر مدیر موظف یا غیر موظف امکان دارد از خارج از سهامداران هم باشند و برای مدت محدود یا نامحدود اداره شرکت را در اختیار داشته باشند . در حالیکه در شرکت های سهامی عام حداقل 5 نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل 3 نفر مدیر برای مدت حداکثر 2 سال انتخاب می گردند .

معایب شرکت های با مسئولیت محدود :

• پذیره نویسی و پرداخت کردن همه ی سهم الشرکه غیرواقعی می باشد و ورقه ای برای سهم الشرکه به طور اوراق تجارتی قابل انتقال صادر نمی شود .
• به دلیل اینکه مسئولیت سرمایه داران در حد سهم الشرکه آن ها در شرکت است ، افراد برای شانه خالی کردن از مسئولیت و عدم اجرای تعهداتشان این نوع شرکت ها را ایجاد می کنند .
• همچنین نقل و انتقال سهام یه صورت آزادانه انجام نمی و به رضایت تعدادی از سرمایه گذاران که حداقل سه چهارم دارایی را داشته باشد و اکثریت محدودی را نیز دارا باشد . در ضمن این نوع نقل و انتقال می بایست به موجب سند رسمی باشد .
• از موارد دیگر در مورد این گونه شرکت ها علاوه بر اختیاری نبودن انتقال سهم الشرکه و محدودیت مسئولیت سرمایه گذاران می توان به موارد ذیل نیز اشاره نمود :
1. در عنوان شرکت می بایست عبارت « با مسئولیت محدود » درج شود تا افرادی که با شرکت معامله می کنند متوجه این موضوع بشوند که با شرکتی معامله می نمایند که مسئولیتش محدود به سرمایه اش می باشد .
2. به دلیل اینکه شرکت سرمایه ای می باشد نه فرد محور . پس با فوت و یا هر اتفاقی که برای شرکا بیفتد ، شرکت منحل نمی شود .
3. بر اساس ماده 112 قانون تجارت جمهوری سلامی ایرانن هیچ شریکی را نمی توان مجبور به زیاد کردن سهم الشرکه خود کرد و این منطقی می باشد و در صورت تایید اصل پذیرش اراده سرمایه گذار در افزایش دارایی است .

هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود

هزینه ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود تا میزان بسیاری بستگی دارد به دارایی ثبتی شرکت و در ضمن هر چه دارایی ثبتی شرکت بیشتر باشد ، هزینه ثبت شرکت نیز بیشتر می باشد .
در ضمن بعد از ثبت شرکت می بایست اقدام به پرداخت هزینه مربوط به انتشار آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار شرکت کنید و هر چقدر تعداد افراد و سرمایه گذاران شرکت بیشتر باشند و یا هر چه موضوع کار شرکت مفصل تر و طولانی تر باشد ، هزینه انتشار آگهی در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار هم طبیعتا بیشتر خواهد بود .

تفاوت شرکت های با مسئولیت محدود با سهامی خاص

در یک شرکت با مسئولیت محدود حداقل تعداد سرمایه گذاران و شریکان 2 نفر می باشد در صورتیکه در شرکت سهامی خاص حداقل 3 نفر می باشد .
دارایی اولیه در یک شرکت با مسئولیت محدود فقط در اساسنامه درج می شود و احتیاجی به افتتاح حساب و واریز پول نیست . در حالیکه در شرکت سهامی خاص ، سهام دارها و شرکا موظفند که حداقل 35 درصد از دارایی اولیه را به حسابی به اسم شرکت واریز نمایند و گواهی مورد نظر موقع تشکیل شرکت ارائه شود و 65 درصد باقیمانده دارایی در تعهد شرکا بماند .
انتصاب بازرس اصلی و علی البدل در یک شرکت سهامی خاص واجب می باشد اما در یک شرکت با مسئولیت محدود اجباری نیست .
مدت زمان مدیریت مدیران در شرکت های با مسئولیت محدود نامحدود می باشد و اعضای شرکت خواهند توانست مدت محدود و یا نامحدود برای مدیران در نظر بگیرند ولی در یک شرکت سهامی خاص مدیران حداکثر به مدت 2 سال انتصاب می گردند .
اعضای هیئت مدیره در یک شرکت با مسئولیت محدود مجبور به انتخاب روزنامه کثیرالانتشار نمی باشند ولی انتخاب روزنامه کثیرالانتشار برای درج آگهی دعوت شرکت در سهامی خاص اجباری می باشد .
مدیر های یک شرکت با مسئولیت محدود را می توان از میان سرمایه داران و یا خارج از آن ها انتخاب کرد ولی در یک شرکت سهامی خاص مدیران می بایست از بین شرکای شرکت انتخاب گردند و یا پس از انتخاب تعداد و سهام وثیقه ای که در اساسنامه تعیین گردیده است را تهیه و به صندوق شرکت تحویل دهند .
ایجاد مجامع عمومی در شرکت های با مسئولیت محدود شرایط سخت تری دارد ، ولی برای ایحاد مجامع عمومی در شرکت های سهامی خاص شرایط ساده تری وجود دارد .
واگذار کردن سهام در یک شرکت با مسئولیت محدود با توافق سه چهارم سرمایه گذاران و بعد از ثبت کردن در دفتر خانه اسناد رسمی انجام می گیرد ولی این کار در شرکت های سهامی خاص و عام به گونه نقل و انتقال عادی سهام انجام می شود .
حق رای در شرکت های سهامی خاص به تعداد سهام و در شرکت های با مسئولیت محدود به نسبت دارایی می باشد .
دارایی در یک شرکت با مسئولیت محدود به سهام و یا قطعات سهام تقسیم نمی گردد و سهامداران تنها تا میزان دارایی خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت هستند .
نقل و انتقال سهم الشرکه در یک شرکت با مسئولیت محدود فقط از راه تشکیل مجمع عمومی قابل انجام است اما در شرکت سهامی خاص برای نقل و انتقال سهام اول واگذارکنندگان سهام و گیرندگان سهام به اداره دارایی مربوط به حوزه مالیاتی مربوط به شرکت مراجعه می نمایند و بعد از دریافت گواهی 4 درصد مالیات نقل و انتقال سهام از راه برگزاری مجمع به همراه گواهی نقل و انتقال دریافت شده از سرمایه ، کار خود را به انجام می دهند .
در صورتیکه بخشی از شرکت را دارایی های غیر نقدی تشکیل دهد ، تقویم این دارایی ها در شرکت با مسئولیت محدود به وسیله ی سهامداران صورت می گیرد و مسئولیت درستی آن ها بر عهده سهامداران می باشد ولی در شرکت های سهامی خاص تقویم دارایی های غیر نقدی به وسیله ی کارشناس رسمی دادگستری انجام می گیرد .
تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در یک شرکت با مسئولیت محدود به وسیله ی سهامداران صورت خواهد گرفت . سهامداران در این مورد دارای مسئولیت هستند . تقویم دارایی غیر نقدی در شرکت های سهامی خاص با کارشناسان رسمی دادگستری می باشد.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *