اخذ جواز تاسیس
بلاگ

مراحل و مدارک موردنیاز برای اخذ جواز تاسیس

منظور از جواز تاسیس ، مجوزی است که سرمایه گذاران مربوطه با دریافت آن ، اجازه فعالیت و کارهای اقتصادی در شهرک های صنعتی موردنظر را دریافت می نمایند .

هر کسب و کاری برای انجام فعالیت اقتصادی خود نیاز به دریافت مجوزهای مربوطه از دستگاه های دولتی دارد . این مجوزها به دلیل ساماندهی و نظارت بر کار این شرکت ها و موسسات صورت می گیرد .

در تعریفی دیگر جواز تاسیس ، مجوزی می باشد که به افراد حقوقی یا حقیقی برای فعالیت و کار در زمینه ویژه ای داده خواهد شد . دریافت جواز با توجه به نوع خدمات از وزارت صنعت و معدن و تجارت و یا جهاد کشاورزی و یا … انجام می گیرد . در ضمن برای دریافت برخی از محصولات مثل ابزارهای پزشکی می بایست مجوزهای لازم از وزارت بهداشت نیز تهیه گردد . جواز مربوطه از تاریخ صادر شدن به مدت 1 سال اعتبار خواهد داشت و پس از گذشت 1 سال با توجه به میزان پیشرفت قابلیت تمدید خواهد داشت و در صورت عدم اقدام از طرف متقاضی ، جواز مربوطه به خودی خود از اعتبار خارج می شود و دیگر اعتباری نخواهد داشت .

مراحل دریافت جواز تاسیس

برای دریافت جواز ابتدا می بایست در سایت بهین یاب (www.behinyab.ir) ثبت نام کرده و بعد از دریافت نام کاربری  و رمز موردنظر نسبت به ثبت نام در سایت و نوشتن طرح توجیهی و غیره اقدام کرد . بعد از این مرحله می بایست منتظر بود تا ثبت نام توسط کارشناس مورد باز بینی گردد و در صورت وجود نداشتن ایراد منجر به صادر شدن جواز تاسیس گردد ، هنگام گرفتن جواز تاسیس می بایست به این مساله توجه کرد که در یک جواز محصولات مرتبط با هم می بایست ذکر شود .

متقاضي مربوطه در ايجاد حساب كاربري براي خود می بایست به این نکته توجه داشته باشد كه اين حساب براي چه اموری كاربرد خواهد داشت تا بتواند حساب كاربري با سطح مورد نیاز برای رفع نيازهايش را ايجاد نماید .

حساب كاربري داراي 2 سطح مختلف می باشد مي باشد .

سطح اول

اين كاربري شامل يك فرم است كه پس از كليك کردن بر روي زبانه “دريافت نام كاربري و رمز” به نمايش در خواهد آمد .

با تكميل اطلاعات اين فرم متقاضي داراي حساب كاربري سطح اول می باشد .

با اين حساب كاربري فرد متقاضي دسترسي هاي اوليه در سایت های بهين ياب ، درگاه ستاد تحول ، سامانه برنامه ريزي راهبردي صنعت و معدن و تجارت و غیره را در اختيار دارد .

در ضمن با همين حساب كاربري قابليت هاي نخستین مثل پيشنهاد موضوع را در وب سایت بهين ياب دارید .

سطح دوم

اين كاربري حاوی 4 فرم خواهد بود كه پس از كليك نمودن بر روي زبانه اطلاعات عمومي بنگاه به نمايش در خواهد آمد .

 • مشخصات بنگاه
 • مشخصات مديرعامل
 • نام تجاري
 • دفتر

مشخصات بنگاه

در اين نوع فرم ، مشخصات بنگاه توسط متقاضي وارد خواهد شد كه در آخر اين فرم باید بر روی دکمه تاييد كليك گردد .

مشخصات مديرعامل

در اين قسمت مشخصات مربوط به مديرعامل را وارد کنید و در آخر كليد تاييد را بزنید .

نام تجاري

در اين فرم نيز مشخصات مورد نظر را در مورد نام تجاري کالا تكميل نموده و كليد تاييد را فشار دهید . اگر کالا شما نام تجاري ندارد گزينه خير را انتخاب نمایید .

دفتر

در آخر مشخصات مربوط به دفتر را کامل کرده و كليد تاييد را یزنید تا حساب كاربري سطح دوم خود را دريافت کنید . اگر واحد داراي چندين دفتر است باید مشخصات هر دفتر به صورت جدا ثبت شود و دفتر مركزي نیز تعیین گردد .

ثبت درخواست

بعد از اخذ نام كاربري در بخش تاسيس واحد توليدي لينك صدور جواز را انتخاب کنید .

در اين مرحله در بخش فوق خواهید توانست تمامی موضوعات موجود را كه اولويت آنها مشخص گردیده ، مشاهده کرده و بر روي هر كدام كه تمايل به دریافت جوازش داريد كليك نماييد. در پایان اين فرم نيز نوع طرح از نظر ايجادي يا توسعه اي می بایست توسط متقاضي انتخاب گردد .

در صورتي كه طرح مربوطه در بخش موضوعات تعيين اولويت گردیده وجود ندارد و يا شما داراي طرحي جديد هستید خواهید توانست بعد از وارد شدن به قسمت سرمايه گذاري و بخش صادر شدن جواز تأسيس ، اين دفعه لينك پيشنهاد موضوع جديد را كليك کنید .

پس از صادر شدن جواز تاسیس می توان نسبت به دریافت پروانه بهره برداری اقدام نمود یعنی پیش از صادر شدن پروانه می بایست جواز تاسیس مربوطه گرفته شود .

دریافت جواز تاسیس در شهر تهران برای کلیه محصولات و کالاها به غیر از مواد غذایی به دلیل آلودگی تنها در شهرک صنعتی سالاریه امکان پذیر می باشد .

مزایای اخذ جواز تاسیس :

 • امکان خرید زمین در شهرک های صنعتی با شرایط ویژه . در ضمن خواهید توانست با ارائه جواز تاسیس 30 % به صورت نقدی و 70 %  باقیمانده را به صورت وام بدون بهره از وزارت صنایع دریافت کنید . این وام با پرداخت 36 ماهه و بازپرداخت آن هر 3 ماه یک بار می باشد .
 • امکان دریافت وام و تسهیلات بانکی با شرایط و نرخ سود دولتی
 • امکان بهره مندی از زمین های دولتی شهرک صنعتی با شرایط ویژه
 • امکان ثبت برند و نام تجاری
 • امکان شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی

مدارک لازم برای اخذ جواز تاسیس :

اشخاص حقیقی

 • کپی مشخصات شناسایی ( شامل شناسنامه، کارت ملی ، کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان و غیره )
 • آدرس و کد پستی و شماره های تلفن محل اقامت دائمی
 • دریافت مجوز های لازم از دستگاه های دولتی مرتبط با محصول تولیدی برای اخذ جواز تاسیس

اشخاص حقوقی

 • کپی مشخصات شناسایی مدیر عامل شرکت ( شامل شناسنامه، کارت ملی ، کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان و غیره )
 • آگهی تاسیس و آخرین آگهی تغییرات شرکت به همراه آدرس و شماره های تماس محل اقامت دائمی
 • تصویر اساسنامه شرکت جهت اخذ جواز تاسیس
 • تصویر شرکت نامه شرکت جهت اخذ جواز تاسیس
 • تصویر مهر شرکت جهت اخذ جواز تاسیس
منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.

این مقاله چطور بود؟
[: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *