ثبت برند و لوگو
بلاگ

همه چیز در مورد ثبت برند

ثبت برند به چه معناست ؟

برند یا علامت تجاری، نشان و علامتی می باشد که به صورت لاتین یا فارسی در امور اقتصادی شرکت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد .

ثبت برند در زبان لاتین و انگلیسی به عنوان نشان تجاری یک نماد‌، نام‌، عبارت‌، طرح و … مورد استفاده قرار می گیرد که نشان دهنده ی خدمات یا فروش کالا‌ها و محصولات ویژه ای می باشد که به وسیله آن از دیگر کالا ها و محصولات مشابه موجود در بازار متمایز می گردد . برند یا نماد تجاری همان چیزی می باشد که مردم ، ویژگی ها و خصوصیات آن را با دیدن و حس کردن و شنیدن و غیره به طریق انتضاعی و ذهنی ، به صورت دیداری یا شنیداری در قلب و ذهن خودش تداعی می نماید .

در اصل برند یا نشان تجاری شامل تمامی احساسات و خصوصیات و مفاهیمی است که با یک عنوان گره خورده است و تداعی می گردد .

عبارت برند در جوامع امروزی به کالا یا  محصول و یا خدماتی گفته می شود که ارزش و اعتبار اجتماعی را دارا باشد . در اصل برند ها و نشان های تجاری مورد علاقه مردم آن هایی می باشند که دارای ماهیت و ارزش و قدرت اجتماعی زیادی باشند و مردم جامعه نسبت به آن ها حس مالکیت داشته باشند .

در نتیجه یکی از اصلی ترین وظیفه های هر شرکت و مجموعه ای یافتن راه هایی برای جلب توجه و وفاداری مشتریان می باشد . از جمله ویژگی های یک نشان و برند مشهور را می توان به تک بودن و جذابیت و الهام بخش بودن و تناسب و جایگاه آن در میان مردم جامعه و غیره اشاره نمود .

از نظر یک مشتری و خریدار و مصرف کننده خرید از یک برند یعنی : خطر پذیری کمتر و کیفیت بالا و سپردن مسئولیت به تولید کننده و … می باشد .

یکی از اولین قدم ها در تجارت کسب اعتماد مشتری می باشد و برند و نشان تجاری باعث اعتماد و تعهد می شود .

هدف از ثبت علامت چیست ؟

هر نشان و نماد تجاری و یا برند به وسیله ی کسب اعتماد از حقوق خود برای شناخته شدن محصولات و کالا ها و خدمات و یا اجاره دادن به افراد برای استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ محصول ، صاحب برند را محافظت می نماید .

زمان این حفاظت متفاوت می باشد اما برند و نشان تجاری قابل تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مورد نظر می باشد .

مصونیت و محافظت از برند یا نماد تجاری توسط مراجع قانونی مورد نظر که در اغلب نظام ها اجازه متوقف کردن تخلف در این مورد را دارا می باشد تایید می گردد .

از دیدگاه گسترده تر ، برند ها و نماد های تجاری به وسیله ی رسمیت بخشیدن و دادن سود های اقتصادی خود به مالکان آن ها در سطوح بین المللی سرمایه گذاری انجام داده و این ابتکار را گسترش می دهند .

مصونیت و محافظت از برند ها و نشان های تجاری همچنین مانع از اقدامات رقبای بی انصاف برای استفاده از نشان های خاص برای فروش کالا و ارائه خدمات بدرد نخور و یا بی کیفیت می گردند .

دلایل ثبت برند چیست ؟

فرض کنید که مدت زمان زیادی می باشد که با عنوان و برند و یا نماد تجاری ویژه ای به فعالیت و کار می‌ پردازید و به علت عملکرد قابل قبولی که در بخش های مختلف مانند تبلیغات ،  محصولات ، بازاریابی ،کیفیت کالاها  و یا خدمات خود داشته‌ اید و همین طور به دلیل احترام به حقوق مردم و مشتریان ، بازار خوب و پر رونق و پر سودی را برای کسب و کارتان فراهم نموده اید و در میان مشتریان خود نیز دارای اعتبار و محبوبیت بسیاری شده‌ اید ، ولی اگر برند و یا نشان تجاریتان را به ثبت نرسانده باشید ، خودتان باعث شده اید که از برندتان سو استفاده کنند .

در این حالت امکان دارد که کلاهبردان از برند و نشان تجاری شما سوء استفاده نمایند و زحمات سال‌ها فعالیتتان و اعتبار کالا و محصولات و خدماتتان را نابود کنند و یا حتی اقدام به ثبت برند و نشان تجاری شما کنند .

مراحل و نحوه ثبت برند یا نشان تجاری

در ابتدا صاحبان کسب و کار ها برای ثبت برند خود باید با ورود به سایت www.iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت نشان یا برند خود نمایند . این سایت برای ثبت نشان های تجاری و برند ها در نظر گرفته گردیده است و صاحبان کسب و کار ها خواهند توانست بدون مراجعه ی حضوری به اداره ی ثبت نشان های تجاری ، برند خودشان را ثبت کنند .

پاسخ اداره ثبت نشان های تجاری تنها از طریق بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل مشاهده می باشد و همه ی مکاتبات در خصوص اظهارنامه از طریق همین سایت ( یعنی www.iripo.ssaa.ir ) ، بخش ثبت انواع درخواست امکان پذیر می باشد .

در نتیجه برای ثبت برند و یا نشان تجاری بعد از ورود به سایت مزبور باید با کلیک بر روی لینک ثبت نام تمامی مراحل را گام به گام طی نمایید . لازم می باشد قبل از شروع این مراحل ، مدارک لازم را آماده کنید و آن ها را نیز اسکن نمایید .

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند :

اشخاص حقیقی :

 • کپی کارت ملی
 • کپی شناسنامه
 • کپی کارت بازرگانی ( در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد )
 • کپی مجوز فعالیت ( جواز تاسیس ، پروانه ی بهره برداری ، پروانه ی ساخت ، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی )

اشخاص حقوقی :

 • کپی کارت ملی
 • کپی شناسنامه
 • کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 • کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 • کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

بعد از پایان مراحل ثبت برند در سامانه مورد نظر ، کد رهگیری را دریافت خواهید نمود و در صورت تایید مدارک به وسیله ی کارشناسان اداره ثبت برند های تجاری ، 2 نسخه قرارداد به آدرسی شما در هنگام ثبت نام در سایت وارد نموده اید ارسال خواهد گردید . شما می بایست بعد از امضای هر 2 نسخه ، یکی از آن ها را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس اداره ثبت نشان های تجاری ارسال نموده و بعد از دریافت مدارک ، مرحله های ثبت برند و نشان تجاری شروع خواهد گردید .

بررسی درخواست شما برای ثبت نشان تجاری تنها بر اساس اولویت زمان ثبت آن ها در سایت مورد نظر انجام می گیرد . در نتیجه حضور شما در اداره ثبت نشان های تجاری هیچ تاثیری در روند انجام کار نخواهد داشت . بعد از تکمیل فرم مورد نظر توسط صاحبان کسب و کار ها در سامانه اداره ی مالکیت صنعتی  ، در خواست را از نظر منطبق بودن با شرایط و قوانین و مقررات درج شده در این قانون بررسی خواهد کرد . در صورتی که اداره مربوطه به علت رعایت تمامی الزامات قانونی و عدم وجود مشابه و یا عین برند درخواستی ، نشان مورد نظر را قابل ثبت بداند ، اجازه ی انتشار آگهی مربوط به آن را صادر خواهد کرد و در صورتی که در مدارک ارسالی و یا تنظیم محتوای درخواست اشکالی وجود داشته باشد ، ابلاغیه ی رفع اشکالات را ارسال خواهد کرد . ابلاغیه ی رد درخواست نیز هنگامی اتفاق می افتد که در در تصویر نشان مورد نظر و یا در عنوان مورد نظر ، الزامات قانونی رعایت نگردیده باشد و یا اینکه بعد از بررسی های مشابه و یا دقیقا مانند علامت درخواستی شما برای محصولات مورد نظرتان در گذشته به نام فرد دیگری ثبت گردیده باشد و در حالت دیگر نیز امکان دارد هنگامی که قسمتی از محصولات و یا خدمات مورد نظر قابل ثبت نباشد که در این حالت ابلاغیه ی رد بخشی از موارد درخواست شده در اظهارنامه صادر می گردد .

اگر اداره ی مالکیت صنعتی ، درخواست مورد نظر را از نظر منطبق بودن با مقررات و شرایط درج شده در این قانون بررسی می نماید و در حالتی که نشان مورد نظر را قابل ثبت بداند و هیچ گونه مشکلی نداشته باشد ، اجازه ی انتشار آگهی آن را صادر می نماید . مطابق قانون ، ثبت برند و نشان های تجاری کاملا اختیاری می باشد ، مگر تنها در زمانی که که دولت آن را اجباری اعلام کند . تبصره ی ماده ی 1 قانون ثبت ( ثبت نشان ها و اختراعات مواردی را که دولت ) ، داشتن و ثبت نشان تجارتی را که اجباری و از قاعده ی فوق مستثنی دانسته اعلام کرده و در اجرای این تبصره تصویب نامه ی مورخه 3/2/28 هیئت وزیران ثبت نشان کالاهای زیر را اجباری اعلام نموده است :

 • نوشیدنی ها و آب های گازدار
 • مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصصوص باشند
 • داروهای اختصاصی (اسپسیالیته)مورد استعمال طبی یا بیماری
 • لوازم آرایشی و بهداشتی که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می روند

بعد از منشر شدن آگهی درخواست و تا زمان ثبت نشان و برند مورد نظر ، صاحب شرکت و یا کسب و کار از امتیاز ها و حقوقی برخوردار می باشد که در هنگام ثبت برند برخوردار خواهد بود . در این صورت هر موقع به وسیله ی صاحب کسب و کار عمل ثبت در مورد کاری که بعد از آگهی اظهارنامه انجام شده باشد دعوایی مطرح گردد و خوانده ثابت نماید که در هنگام انجام کار مورد نظر ، نشان به صورت قانونی قابل ثبت نبوده است ، به دفاع خوانده رسیدگی شده و در مورد ثبت یا عدم ثبت نشان تجاری مورد نظر نیز تصمیمات مورد نظر اتخاذ می گردد .

افراد ذیل خواهند توانست نسبت به نشانی که درخواست ثبت آن شده است و یا در گذشته به ثبت رسیده است اعتراض نمایند :

 • افرادی که آن نشان مورد نظر را برند تجارتی خود تلقی می کنند .
 • افرادی که آن نشان مربوطه با نشان آن ها به اندازه ای شباهت دارد که مصرف کنندگان را به اشتباه خواهد انداخت .

در هر یک از دو موردی که ذکر گردید اگر فرد کسی باشد که نماد مورد نظر در گذشته به نام او ثبت نشده باشد م بایست در هنگام اعتراض برای خود مطابق قوانین و مقررات این قانون درخواست ثبت نماید و حق الثبت و همه ی هر=زینه های مربوط به آن را قبلاَ تادیه کند . در مورد افرادی که شرکت یا کسب و کار آن ها در خارج از کشور ایران می باشد حق اعتراض مشروط به شرط معامله ی متقابل مذکوره در فقره ی دوم ماده ی چهار قانون می باشد . بنابراین اعتراض به ثبت امکان دارد پیش از ثبت به عمل آید و یا پس از ثبت .

اعتراض پیش از ثبت نشان یا برند :

اعتراض پیش از ثبت برند یا نشان تجاری مورد نظر می بایست در مدت 30 روز از تاریخ انتشار آگهی مربوط به تقاضای ثبت نشان انجام گیرد . شخص اعتراض کننده می بایست علاوه بر ذکر نام و کار و محل سکونتش همه ی دلایل و مدارک خود را نیز توضیح دهد و به همراه آن ضمیمه نماید . اداره ی ثبت نشان های تجاری وظیفه دارد در مدت 10 روز از تاریخ وصول اعتراض نامه مراتب را به درخواست کننده ی ثبت ابلاغ نماید . اگر فرد اعتراض کننده در مدت 60 روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه به متقاضی ثبت اعتراض خود را تعقیب ننمایند نشان تقاضا شده به نام درخواست کننده ی آن ثبت خواهد شد .

اعتراض پس از ثبت نشان یا برند :

به دلیل اینکه امکان دارد افراد نفه برنده از آگهی تقاضای ثبت برند آگاه نگردند یا اینکه پس از ثبت نشان مورد نظر نحوه ی ی استفاده آن به صورتی باشد که مصرف کنندگان را به اشتباه بیندازد طبق ماده ی 22 قانون ثبت نشان ها و اختراعات اشخاص ذی نفع می توانند در مدت 3 سال پس از تاریخ ثبت برند نسبت به آن اعتراض نماید .

اعتراض نسبت به رد تقاضای ثبت نشان از سوی اداره ی ثبت :

اداره ی ثبت پیش از قبولی درخواست ثبت برند وظیفه دارد رسیدگی کند که آیا درخواست ثبت مطابق اصول پیش بینی شده در قانون تنظیم گردیده و جزو نشان های ممنوعه نباشد و همچنین همانندی با نشان های ثبت شده ی گزشته ندارد و اگر تشخیص دهد که نشانی دارای شرایط لازم برای ثبت نیست دارای اختیار است که درخواست ثبت برند را رد نماید.

سوالات پرتکرار

ثبت برند در کدام موارد اجباریست؟

الف) داروهای اختصاصی مورد استفاده ی طبی
ب) مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص عرضه می شوند.
ج)  آب های گازدار
ه) لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود.

مدت اعتبار برند (علامت تجاری) چه مدت است؟

مدت اعتبار برند از زمان تاسیس 10سال می‌باشد.

 آیا جهت ثبت برند داشتن شرکت الزامی است؟

خیر، ثبت برند نیازی به داشتن شرکت ندارد و اشخاص حقیقی نیز می‌توانند به نام خود برندی را ثبت کنند و با آن فعالیت داشته باشند.

 آیا می توان همراه با ثبت اسم، شکل خاصی نیز ثبت کرد؟

بله، شما می‌توانید نماد یا لوگو خود را در کنار نام برندتان ثبت نمائید.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *