بلاگ

شرایط نقل و انتقال، واگذاری و صلح برند و علامت تجاری

برند‌ها و علامت تجاری قابل واگذاری به غیر دارند. همه شرکت‌ها معمولا یک برند تجاری یا غیر تجاری یا یک علامت را به ثبت رسانده‌اند. ثبت برند به معنای مالکیت بر آن است که حقوق مادی و معنوی آن برند به طورت کامل به مالک متعلق است. اگر فردی حقیقی یا حقوقی بخواهد از این برند و علامت تجاری استفاده کند باید رضایت مالک را اخذ کند. کسب این اجازه منوط به خرید برند نیست؛ در مواردی می‌توان اجازه استفاده از علامت تجاری را دریافت کرد. علاوه بر این نقل و انتقال و خرید و فروش برند‌ها همواره به صورت اختیاری انجام نمی‌شود و در مواردی مسائل غیر ارادی می‌تواند یک برند را در آستانه واگذاری قرار دهد. مجموعه کارشناسان آرمانی ثبت با بیش از یک دهه فعالیت در حوزه شرکت‌ها و ثبت علائم تجاری در ایران و جهان آماده خدمت رسانی به شما در خصوص صلح برند، واگذاری برند و انجام تمامی مراحل مربوطبه ثبت و واگذاری هستند. در صورتی که نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر دارید می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اجازه استفاده از برند و تفاوت آن با واگذاری برند

در بسیاری از موارد تولید کنندگان و یا ارائه دهندگان خدماتی وجود دارند که بدون داشتن برند نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند و باید خدماتشان را در قالب یک برند خاص معرفی کنند. چون صاحب برند قصد واگذاری برند را ندارد ممکن است به اجازه استفاده از برند راضی شود. در واقع اجازه استفاده از برند توافقی است بین مالک برند و خواهان آن که برای مدت مشخصی انجام می‌شود. توافقات اولیه برای کسب اجازه برند باید ابتدا صورت بگیرد و سپس موضوع به صورت رسمی در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود. اما در واگذاری برند و علامت تجاری مسئله متفاوت است. ابتدا برند ارزش گذاری می‌شود و سپس عملیات واگذاری و انتقال برند انجام می‌شود. انتقال برند باید به صورت رسمی ثبت و سند انتقال صادر شود که این سند انتقال هم دائمی است. مراجع ثبتی هنگام انتقال یا اجاره برند علاوه بر در نظر گرفتن قوانین به بررسی کیفیت کالا‌ها و خدمات شرکت یا فردی که قصد خرید برند را دارد می‌پردازد. همچنین اداره ثبت شرکت‌ها باید مشخص کند که انتقال برند یا اجاره آن به صورت انحصاری انجام شده است یا خیر. بنابراین در نقل و انتقال ها دو نوع کلی و جزئی انتقال داریم.

انتقال قهری، اجباری یا غیرارادی برند

این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که صاحب برند فوت کرده باشد و انتقال به ورثه آن انجام شود. در واقع ورثه باید برای انتقال اظهارنامه‌ای تکمیل کنند که اطلاعات مربوط به صاحب جدید برند مشخص شود.

شرایط انتقال برند

1. برای انتقال برند حتما باید علامت تجاری آن قبلا به صورت رسمی ثبت شده باشد.
2. برند باید دارای اعتبار زمانی باشد؛ در واقع مالک حتما باید برندی که تمدید اعتبار شده یا از اعتبار آن مدت زمانی باقی مانده است را منتقل کند.
3. اگر خریدار و فروشنده اشخاص حقوقی باشند حتما باید تمامی مدارک خود را در دفتر اسناد رسمی به صورت کامل به همراه اطلاعات جزئی شرکت و سازمان درج و یک گواهی شفافیت دریافت کنند که این گواهی نیز به همراه قرارداد برای ثبت الزامی است.
4. انتقال برند باید در دفتر ثبت برند شرکت اصلی درج شود و یک نسخه از آن به همراه قراداد پیوست شود.
5. هنگامی که بخشی از یک برند واگذار می‌شود حتما باید به تاریخ اعتبار برند اصلی توجه شود و قرارداد نباید از آن تاریخ تجاوز کرده باشد. چنین قراردادی فاقد اعتبار است.
6. اگر فردی بخشی از یک برند را خریداری کرده باشد و مالک اصلی برند به هر دلیلی مدت اعتبار برند خود را تمدید نکند خریدار می‌تواند اقدام به تمدید اعتبار برند خریداری شده نماید.
7. خریدار باید برای آن بخشی از برند که خریداری کرده است درخواست گواهی نامه برند کالا نماید.
8. در نقل و انتقال جزئی یا همان اجازه برند فروشنده موظف است تمامی گواهی نامه‌ها و مدارک اصلی برند را به آن بخش منتقل کند.
9. خریدار و فروشنده می‌توانند ساز و کاری برای فسخ یا خاتمه قرارداد لحاظ کنند که این ساز و کار هم به صورت رسمی در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت خواهد رسید.
10. خریدار برند باید الزاما در همان حوزه‌ای که صاحب قبلی برند فعالیت می‌کرده است فعالیت کند. نمی‌توان به هیچ وجه در حوزه غیر مرتبط از برند استفاده نمود.

منظور از صلح برند چیست؟

مراحل صلح برند در دفترخانه انجام می‌شود. در واقع دفترخانه مرجع اصلی برای انجام این مراحل است. دفترخانه‌ها یک نامه بنا به مدارک و درخواست شما به مرکز مالکیت معنوی ارسال می‌کنند که جزئیات درخواست شما در آن ثبت شده است. در صورتی که مرکز این اطلاعات را تایید کند می‌توانید برای انجام مراحل بعدی به دفترخانه مراجعه کنید. در سایت مرکز مالکیت معنوی، مدارک لازم عنوان شده است؛ اما حتما باید مدارک مربوط به ثبت لوگو و برند، نامه دفترخانه و مدارک شرکتی که درخواست شده است از طریق سامانه‌ای مرکز و اتوماسیون شخص انتقال گیرنده انجام شود. در واقع وارد اتوماسیون خریدار باید بشوید و مدارک را بارگذاری کنید.
پس از صدور جوابیه از سوی مرکز به دفترخانه مذکور می‌توانید برای انجام مراحل نهایی صلح و انجام امضاء و پشت نویسی گواهی اصلی برند به این مرکز مراجعه و مراحل نهایی صلح برند را انجام دهید. مدرک صلح برند برای ثبت رسمی انتقال علامت تجاری الزامی است. پس از انجام این مراحل مدارک را برای تاییده انتشار آگهی در مرکز مالکیت معنوی بارگذاری نمایید.

مدارک مورد نیاز برای انتقال جزئی برند

1- مدرک قانونی و معتبری که اجازه استفاده از برند را از طرف واگذار کننده ثابت کند.
2- گواهی اعتبار برند
3- مدارک مربوط به نمایندگان قانونی در انجام انتقال جزئی یا واگذاری برند
4- رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های کارشناسی
5- تایید اداره ثبت شرکت‌ها و اجازه انتشار آگهی
6- صدور گواهی مجوز بهره‌برداری

مدارک لازم برای انتقال دائمی برند ( واگذاری برند )

1- تمامی مدارک شناسایی مربوط به مالک اصلی ( قبلی )
2- تمامی نامه‌های استعلام نقل و انتقال برند
3- ارائه صلح نامه علامت تجاری
4- در صورتی که نقل و انتقال اجباری باشد باید گواهی انحصار وراثت نیز ضمیمه گردد
5- شماره اظهارنامه، ثبت برند و رمز ورود به سامانه
6- مدارکی که حوزه فعالیت مالک جدید را به طور کامل نشان دهد
7- مدارک شناسایی مالک جدید برند
8- کلیه مدارک ثبت برند مانند آگهی ثبت و تقاضای ثبت

مراحل انتقال علامت تجاری و برند به صورت رسمی

1- مراجعه به سایت اداره ثبت شرکت‌ها و ارائه درخواست توسط خریدار و فروشنده
2- ثبت درخواست انتقال توسط مالک اصلی برند در سایت مالکیت معنوی. حتما باید در این سایت ثبت نام کرده و کد شناسایی دریافت کنید.
3- بارگذاری و تکمیل مدارک مورد نیاز
4- تنظیم سند صلح برند و علامت تجاری در دفتر اسناد رسمی
5- دریافت گواهی استعلام دفترخانه از مرکز مالکیت معنوی
6- امضای سند صلح در دفترخانه از سوی مالک و خواهان
7- تمامی مدارکی که از دفتر خانه دریافت کرده‌اید باید در سایت بارگذاری شوند
8- آپلود سند صلح رسمی در سایت مرکز مالکیت معنوی توسط خواهان
9- انتشار آگهی رسمی
10- مراجعه به مرکز مالکیت معنوی و درخواست صدور گواهی مالکیت برند

نمونه قرارداد انتقال برند

دقت کنید که بنا به قانون حتما باید موارد متعددی در قرارداد انتقال برند ذکر شود. علاوه بر این در صورتی که موارد جدیدی مانند حق فسخ و غیره وجود داشته باشد که جزو موارد الزامی نیست هم باید در این قرارداد اضافه گردد. دقت کنید که اطلاعات اضخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است مثلا شماره ملی با شماره ثبت.
ماده شماره 1: در این قسمت اطلاعات لازم و مشخصات انتقال دهنده و گیرنده را وارد کنید.
آقا/ خانم/ شرکت ……… به مدیریت/ نمایندگی …… به شماره ملّی/ شماره ثبتی …… به نشانی …….. شماره تلفن ثابت ……. و شماره همراه ……. به عنوان نماینده قانونی شرکت/یا صاحب برند(انتقال دهنده) می باشد.
آقا/ خانم/ شرکت ……… به مدیریت/ نمایندگی …… به شماره ملّی/ شماره ثبتی …… به نشانی …….. شماره تلفن ثابت ……. و شماره همراه ……. به عنوان منتقل الیه/ یا طرف دوم می باشد.
ماده شماره 2: این ماده برای تعیین موضوع قرارداد است. دقت کنید که موضوع قرارداد انتقال جزئی و کلی متفاوت است. بنابراین این قسمت را به دقت تکمیل کنید.
موضوع قرارداد حاضر عبارت است از انتقال کامل / یا بخشی از ………………
ماده شماره 3: در این ماده باید مدت قرارداد را مشخص کنید. مدت قرارداد نباید از زمان اعتبار برند بیشتر باشد.
مدت اجرای قرارداد حاضر از تاریخ امضای طرفین ذیل قرارداد آغاز و تا ……………
ماده شماره 4: مبلغ توافق شده برای انتقال برند است.
هزینه انتقال قطعی تمامی حقوق و امتیازات مربوطه / هزینه انتقال بخشی از حقوق و امتیازات مربوطه نسبت به برند تجاری مزبور، که شامل کسورات قانونی از جمله مالیات، عوارض و …. می باشد، به ارزش ….. ریال تعیین می گردد.
تبصره یک: در این تبصره فردی که هزینه های فوق را پرداخت می‌کند را مشخص نمایید.
ماده شماره 5: شرایط پرداخت مبلغ قرارداد انتقال برند است.
الف- پیش پرداخت به هنگام عقد قرارداد به مبلغ ………. ریال
ب- پس پرداخت به مبلغ ………… ریال. دقت کنید برای پس پرداخت به دقت زمان را مشخص کنید. مثلا ذکر کنید که زمان پرداخت نهایی پس از دریافت گواهی انتقال برند باشد یا هر مرحله‌ای که مصلحت می‌دانید.
ماده شماره 6: مربوط به صلح برند است
صاحب امتیاز یا انتقال دهنده برند تجاری به موجب این ماده تمامی حقوق، امتیازات و عواید ناشی از برند تجاری مزبور را مطابق با مفاد این قرارداد به نفع شخص منتقل الیه صلح می نماید./ صاحب امتیاز یا انتقال دهنده بخشی از برند را واگذار می‌کند.
ماده شماره 7: حقوق و تعهداتی که مالک برند نسبت به خریدار دارد را مشخص می‌کند.
1- انتقال دهنده به موجب این قرارداد متعهد می گردد تمامی حقوق، امتیازات و حتی تکالیف و منافع مرتبط با برند تجاری موضوع انتقال را بطور انحصاری پس از انجام فرآیند اداری آن در اختیار منتقل الیه قرار می دهد و ادعایی نسبت به مالکیت بر برند تجاری مربوطه یا حق استفاده ای را مطرح نخواهد کرد.
2- در مدت ….. سال پس از انتقال برند تجاری مزبور، هر گونه ادعا یا شکوائیه ای نسبت به دوران پیش از انعقاد این قرارداد اقامه شود، متوجه شخص انتقال دهنده می باشد و ایشان می بایست نسبت به این امر پاسخگو باشد؛
3- انتقال دهنده متعهد می گردد که هر گونه ابهام و پرسشی نسبت به اسناد، اطلاعات، طرح ها و ….. برای منتقل الیه مطرح شود، در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی ایشان باشد.
4- انتقال دهنده ملزم است یکی از پرسنل آگاه نسبت به امور برند تجاری مربوطه را با پرداخت حقوق مستمری از سوی منتقل الیه، برای مدت …. روز کاری در جهت تسهیل امور و شناخت امور جاریه شرکت استارتاپی مزبور به کار گمارد.
5- به انضمام این قرارداد، قراردادی مجزا تحت عنوان قرارداد عدم افشای اطلاعات و اسناد فی مابین انتقال دهنده و منتقل الیه منعقد خواهد شد تا طرف اول پس از انتقال کامل موضوع قرارداد، نسبت به حفظ و حراست از اطلاعات و اسناد محرمانه برند تجاری مربوطه، متعهد باقی بماند.
نکته مهم: این تعهدات به صورت معمول انجام می‌شود و می‌توانید بنا بر شرایط انتقال آن را تغییر دهید.
ماده شماره 8: حقوق و تعهدات خواهان برند
1- در صورتی که به موجب این قرارداد، برند یا نشانه تجاری مزبور کاملاً به منتقل الیه منتقل شد، ایشان مخیر است نسبت به تغییر آن یا حتی ایجاد اصلاحات در برنامه ها، طرح ها و سایر اسناد مرتبطه را ایجاد نماید و انتقال دهنده دیگر از این بابت حقی نخواهد داشت.
2- منتقل الیه می بایست نسبت به پرداخت مبالغ خرید برند تجاری مزبور مطابق با ماده 4 و 5 قرارداد حاضر اقدام مقتضی بعمل آورد.
3- پس از طی نمودن کلیه فرآیند اداری انتقال برند تجاری مزبور، و انجام تعهدات مالی که بر ذمه منتقل الیه می باشد، دیگر انتقال دهنده و هیچ یک از پرسنل ایشان حقی نسبت به برند تجاری مربوطه اعم از اخذ اطلاعات، استفاده از آن و …. نخواهد داشت و هر گونه عملی مغایر با این تعهد، شخص انتقال دهنده را مسئول جبران زیان و خسارات وارده به منتقل الیه و برند انتقال یافته می کند و حق پیگیری قضایی منتقل الیه محفوظ خواهد ماند.
ماده شماره 9: شرایط فسخ برند را مشخص کنید.
1- ابتدا احتمال عدم پرداخت دیون خواهان را مشخص کنید.
2- در صورتی که انتقال دهنده پس از یا پیش از انعقاد این قرارداد مبنی بر فروش برند تجاری مزبور، قراردادی دیگر با ماهیت یکسان با شخص ثالث منعقد نموده باشد.
3- در صورتی که منتقل الیه تعهدات مندرج در ماده 8 و نیز تعهدات مالی خویش نسبت به پرداخت مبالغ قرارداد را انجام ندهد؛ یا در بازه زمانی مقرر شده نسبت به آن اقدام نکند که در این صورت انتقال دهنده حق فسخ قرارداد و مطالبه جبران خسارات خویش از بابت تأخیر یا دیرکرد پرداخت مبالغ را خواهد داشت.
4- در صورتی که پس از انعقاد قرارداد حاضر کاشف بعمل آید که شخص انتقال دهنده هیچ سمت و اختیاری نسبت به انتقال برند تجاری مزبور را نداشته است و صرفاً از طریق جعل عنوان نسبت به این امر اقدام کرده باشد.
ماده شماره 10: حتما شرایط لازم برای فسخ در صورت عدم انجام تعهدات را در قالب خسارت به ریال مشخص کنید که همان ضمانت اجرایی است.
در صورت نقض هر یک از شرایط و تعهدات تصریح شده طرفین قرارداد در مفاد این قرارداد، یا تعهدات پذیرفته شده خارج از این قرارداد نسبت به اصل عدم افشای اطلاعات یا محرمانگی اطلاعات و اسناد، طرف دیگر محق است با رعایت مفاد ماده 9 اقدام به فسخ یکجانبه قرارداد نماید، و همچنین نسبت به هر گونه خسارات و زیان وارد شده، می بایست جبران خسارت نماید. البته جدای از جبران خسارات فوق، ایشان ملزم می گردد در صورت نقض تعهدات پذیرفته شده مندرج در این قرارداد، مبلغ …….. ریال از بابت وجه التزام نیز پرداخت نماید.
ماده شماره 11: مرجع حل اختلافات را مشخص کنید.
کلیه اختلافات، نسبت به مفاد مندرج در این قرارداد یا اختلافات آتی نسبت به ارتکاب نقض تعهدات مندرج در این قرارداد از سوی طرفین ابتدائاً تلاش می شود از طریق مذاکره و سازش میان طرفین قرارداد حل و فصل گردد. در صورتی که پس از مدت …… روز از تاریخ مذاکرات و سازش میان طرفین، مناقشه همچنان ادامه داشته باشد، اختلاف به منظور حل و فصل به مراجع قضایی احاله می گردد. البته داوری حرفه ای و سازمانی یکی از مراکز داوری از جمله مرکز داوری اتاق بازرگانی یا کانون وکلای مرکز برای حل و فصل اختلاف و حکمیت پیشنهاد می شود.
ماده شماره 12: شرایط فورس ماژور را لحاظ کنید.
در صورتی که برای یکی از طرفین قرارداد شرایط ویژه و خارج از اراده ای حادث گردد که انجام تعهدات خویش در جهت اجرای موضوع قرارداد را غیر ممکن سازد، ایشان می تواند با رعایت اصل محرمانگی نسبت به اطلاعات و اسرار از نقل و انتقال برند تجاری مزبور انصراف دهد.
ماده شماره 13: نسخ تنظیم شده قرارداد
قرارداد حاضر در …. نسخه و سیزده ماده با اعتبار واحد هر نسخه تنظیم شده و برای طرفین آن لازم الاجراست.
امضاء و اثرانگشت صاحب انتقال دهنده/ یا نماینده قانونی ایشان
امضاء و اثرانگشت منتقل الیه/ یا نماینده قانونی ایشان
امضاء و اثر انگشت شهود

هزینه انتقال برند

به طور کلی هر یک از هزینه‌های انتقال برند به تنهایی خیلی ناچیز هستند؛ اما باید به صورت متعدد اقدام به پرداخت هزینه‌های مختلف کرد. مثلا هزینه استعلام برای شخص حقیقی 5 هزار تومان است؛ اما با توجه به این که مدارک زیادی نیاز خواهید داشت هزینه‌های رسمی و غیر رسمی به شما تحمیل خواهد شد. به طور کلی هزینه استعلام، حق ثبت، انتقال، استعلام قیمت، اجازه مجوز فعالیت، خاتمه، فسخ، هزینه‌های کارشناسی، هزینه‌های دفترخانه، هزینه وکالت و تنظیم قرارداد باید برای نقل و انتقال پرداخت شود. هزینه نهایی نقل و انتقال تابعی از نحوه و چگونگی واگذاری شما خواهد بود. پرداخت هزینه‌ها و انجام مراحل ثبت نیز با توافق خریدار و فروشنده انجام می‌شود.

مدت زمان انتقال برند، علامت تجاری و لوگو

مدت زمان ثبت یک برند حدودا یک ماه است. البته می‌تواند تا 15 روز هم کاهش پیدا کند؛ اما مدت زمان انتقال برند و علامت تجاری کمی بیشتر است. در واقع شیوه نقل و انتقال و این که کار‌های مربوط به انجام مراحل تنظیم مدارک توسط چه کسی انجام شود زمان نقل و انتقال را کمتر یا بیشتر خواهد کرد. در صورتی که همه امور توسط یک فرد متخصص یا یک تیم حرفه‌ای انجام شود می‌توان یک ماهه مراحل انتقال را طی کرد.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.