ثبت شرکت فرهنگی هنری
بلاگ

ثبت شرکت فرهنگی هنری

آیا در مورد نحوه ثبت شرکت فرهنگی هنری و شرایط و مدارک مرود نیاز برای آن اطلاعات کافی دارید؟ آیا می دانید که این شرکت ها چه فعالیت هایی انجام می دهند و نظارت بر ثبت و فعالیت آن ها در داخل کشور با چه نهادهایی است؟
یک موسسه یا شرکت فرهنگی هنری همان طور که از نام آن مشخص است، شرکتی است که در حوزه های فرهنگی و هنری مانند چاپ و نشر کتاب، فیلم، ویدئو، نقاشی، و سایر آثار فرهنگی و هنری در حال فعالیت می باشد و به همین دلیل می تواند حوزه فعالیت عمومی و یا خاص گسترده ای در موضوعات متنوع ذکر شده داشته باشد.
ما در این متن نگاهی به شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت این شرکت ها و نیز فعالیت های عمومی و اختصاصی که انجام می دهند خواهیم پرداخت تا در صورت نیاز به ثبت شرکت و فعالیت در این حوزه با شرایط و ضوابط فعالیت در شرکت ها و موسسات فرهنگی هنری بیشتر آشنا شوید.

چه کسانی می توانند اقدام به ثبت شرکت فرهنگی هنری بنمایند؟

ممکن است که به عنوان یک شهروند قصد ثبت شرکت فرهنگی هنری را داشته باشید. در این صورت به طور حتم برای شما سوال است که آیا هر کسی امکان ثبت این شرکت ها و انجام فعالیت های فرهنگی را دارد یا این که باید شرایط خاصی برای ثبت شرکت های فرهنگی و هنری داشته باشید؟
ما در ادامه در مورد شرایط لازم برای ثبت این شرکت ها صحبت خواهیم کرد. اما در این بخش به طور کلی لازم است متذکر شویم که موسسات فرهنگی و هنری بنا به آیین نامه های ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری می توانند توسط افراد حقیقی و یا حقوقی ثبت شوند (البته ثبت آن ها باید با دارا بودن شرایط باشد که در بخش های بعد به آن اشاره خواهد شد).
به طور خلاصه می توان گفت که همه افراد حقیقی که دارای سابقه فعالیت های فرهنگی و هنری باشند و یا افراد حقوقی (که می توانند شرکت های دولتی، خصوصی و .. باشند)، امکان ثبت شرکت و انجام فعالیت های فرهنگی و هنری را در صورت برخورداری از شرایط مذکور در قانون دارا خواهند بود.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراحل اولیه به بررسی صلاحیت های هر یک از افراد حقیقی و حقوقی که متقاضی ثبت شرکت باشند خواهد پرداخت و در ادامه نیز بر فعالیت این موسسات نظارت خواهد نمود (وزارت ارشاد در صورت بروز هر گونه مشکلی در فعالیت این موسسات اختیار انحلال آن ها را نیز در دست خواهد داشت).

شرایط ثبت شرکت فرهنگی هنری

برای ثبت این گونه شرکت ها علاوه بر شرایط عمومی باید شرایط اختصاصی و صلاحیت لازم برای فعالیت در حوزه های فرهنگی را داشته باشید. در این بخش نگاهی به این شرایط خواهیم نمود.
1. فرد یا افراد متقاضی ثبت شرکت باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.
2. افراد متقاضی باید شرایط سنی لازم را برای ثبت شرکت فرهنگی و هنری داشته باشند (27 سال برای افراد مجرد و شرط سنی 25 سال برای متقاضیان متاهل).
3. دارا بودن کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم برای آقایان به منظور ثبت شرکت الزامی است.
4. عدم دارا بودن سابقه کیفری برای ثبت شرکت فرهنگی هنری الزامی است.
5. دارا بودن سابقه فعالیت های فرهنگی و هنری با توجه به ضوابط تعیین شده در آیین نامه های مربوطه
6. داشتن تحصیلات دانشگاهی با مدرک معتبر و یا مدرک معادل
7. عدم سابقه همکاری یا گروه های ضد انقلاب و یا رژیم سابق یا هر گونه اقدام علیه امنیت ملی
با توجه به حساسیت های ویژه ای که بنا به قانون در مورد ثبت و فعالیت شرکت های فرهنگی و هنری وجود دارد، فعالیت های این شرکت ها و ثبت آن ها باید با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرد.
برای همین علاوه بر شرایط بالا، افراد متقاضی باید بنا به نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای صلاحیت های لازم برای فعالیت در زمینه های فرهنگی و هنری باشند و تجارب کافی را در این حوزه ها کسب نموده باشند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت فرهنگی هنری

در صورتی که سابقه فعالیت های فرهنگی و هنری را (با توجه به شرایط ذکر شده در بالا) داشته باشید، می توانید با آماده کردن و تکمیل مدراک مورد نیاز برای ثبت شرکت، مراحل قانونی را برای دست یافتن به هدف خود در تاسیس یک موسسه به طور قانونی طی کنید. تا در نهایت بتوانید فعالیت های فرهنگی و هنری خود را شروع کنید.
مدارک مورد نیاز برای ثبت این شرکت ها در ادامه برای شما لیست شده اند:
1. مدارک احراز هویت افراد متقاضی شامل کپی برابر با اصل شناسنامه و کپی کارت ملی
2. تصویر کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم (برای آقایان)
3. تکمیل فرم درخواست تاسیس موسسه یا ثبت شرکت فرهنگی هنری به همراه معرفی مدیر موسسه
4. تکمیل پرسشنامه های موجود توسط افراد متقاضی ثبت شرکت
5. ارائه یک نسخه از اساسنامه شرکت در حال تاسیس
6. صورتجلسه انتخاب هیئت مدیره برای موسسه فرهنگی و هنری در شرف تاسیس
7. ارائه کپی برابر با اصل آخرین مدرک تحصیلی افراد متقاضی (مدارک تحصیلی کارشناسی و بالاتر یا سایر مدارک معادل قابل قبول خواهد بود.)
8. عکس افراد متقاضی تاسیس شرکت
علاوه بر موارد بالا، همه افراد متقاضی و موسسین شرکت باید فاقد سوء پیشینه کیفری باشند (ارائه گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر نیز الزامی است).
با توجه به لزوم دارا بودن تجربه کافی در انجام فعالیت های فرهنگی و هنری باید بتوانید سوابق خود را به طور مستند در اختیار مراجع ذی ربط قرار دهید تا صلاحیت شما برای ثبت و تاسیس شرکت به منظور فعالیت در حوزه های فرهنگی و هنری تایید شود.

ثبت شرکت فرهنگی هنری و فعالیت‌های مرتبط با آن

از جمله موارد مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، فعالیت هایی است که یک موسسه فرهنگی هنری می تواند در داخل کشور داشته باشد.
این فعالیت های می توانند در یک یا چند حوزه فرهنگی و یا هنری باشند و امکان درج آن ها در اساسنامه شرکت و یا موسسه شما وجود خواهد داشت.
رنج گسترده ای از فعالیت های عمومی و فعالیت های اختصاصی را می توان ذکر کرد که در این بخش اشاره ای به تعدادی از آن ها خواهیم نمود.
یکی از فعالیت های عمومی که گردانندگان موسسه پس از ثبت شرکت فرهنگی و هنری می توانند انجام دهند، گردآوری، تدوین و یا ترجمه مقاله، کتاب و سایر متون تخصصی و عمومی به زبان های مختلف می باشد. در این راستا ممکن است نیاز به انجام ویراستاری و صفحه آرایی و سایر اصلاحات لازم برای انتشار کتاب و یا مقالات مورد نظر باشد که در حوزه فعالیت ها و در اساسنامه شرکت قابل درج است.
از جمله فعالیت های عمومی دیگر که یک شرکت فرهنگی هنری انجام می دهد، معرفی و یا بررسی و نقد کتاب می باشد که می تواند منجر به انتخاب کتاب های برتر و اهدای جوایز به آن ها همراه باشد.
برگزاری همایش های فرهنگی و هنری (و یا مشارکت در برگزاری آن ها) و هم چنین برپایی مسابقات فرهنگی یا هنری که در بسیاری از موارد در قالب جشنواره هایی برگزار خواهد شد نیز از جمله فعالیت های قابل درج در اساسنامه می باشند.

سایر فعالیت های عمومی پس از ثبت شرکت فرهنگی هنری عبارت هستند از:

فعالیت های خاص مرتبط با ثبت شرکت فرهنگی و هنری

از جمله فعالیت های فرهنگی اختصاصی این موسسات می توان به اخذ مجوزهای لازم برای انتشار کتاب اشاره نمود (یا فعالیت در حوزه برگزاری نمایشگاه های کتاب را مثال زد).
تهیه فیلم، تولید انواع ویدئو، تولید فیلم های انیمیشن یا پویانمایی های کوتاه یا بلند، نشر نرم افزارهای فرهنگی رایانه ای، تهیه مستندهای آموزشی، علمی، اخلاقی، تاریخی و … را می توان از جمله فعالیت های خاص یک موسسه فرهنگی و هنری دانست که باید پس از انتخاب توسط افراد متقاضی در اساسنامه شرکت درج شود.
البته این فعالیت های اختصاصی محدود به موارد ذکر شده نیستند و سایر فعالیت های قابل ذکر پس از ثبت شرکت فرهنگی هنری عبارت هستند از:

  • تهیه و توزیع کتاب، فیلم، و سایر آثار فرهنگی و هنری در داخل کشور (و حتی در خارج از کشور)
  • تاسیس مراکز مورد نیاز برای تهیه کلیه آثار فرهنگی و هنری از قبیل مراکز: چاپ و نشر کتاب و …
  • تاسیس دفاتر نمایندگی مطبوعاتی و …
  • برگزاری نمایشگاه ها و همایش های فرهنگی و هنری در حوزه های عمومی و یا تخصصی
  • برگزاری جشنواره ها، مسابقات، و گردهمایی های هنری
  • تاسیس و راه اندازی استودیوهای فیلم برداری و صدابرداری
  • دعوت از گروه های مختلف برای اجرای مراسمات فرهنگی و هنری
  • برگزاری نمایشگاه های عرضه آثار هنری مانند انواع نمایشگاه های نقاشی، نمایشگاه عکس و ..
  • تهیه و تکثیر آثار فرهنگی مانند آلبوم تصاویر، آلبوم های صوتی و …

فعالیت های آموزشی شرکت های فرهنگی هنری

شاید به خوبی بدانید که در حوزه فرهنگ و هنر موضوعات متنوعی هستند که امکان برگزاری دوره های آموزشی در آن ها وجود دارد. برای مثال برای تولید فیلم و یا ویدئو می توان به برگزاری دوره های بازیگری و یا کارگردانی اشاره نمود (دوره های فیلم نامه نویسی و سایر دوره های آموزشی مرتبط نیز در این موسسات قابل برگزاری هستند).
دوره تصویربرداری، طراحی، دکوراسیون، نورپردازی، و … هر یک می توانند از جمله فعالیت هایی باشند که یک موسسه فرهنگی و هنری در آن ها اقدام به برگزاری دوره های آموزشی می نماید.
نقاشی، پویانمایی و دیگر فعالیت های هنری به نوبه خود نیاز به برگزاری دوره های آموزشی دارند که یک موسسه فرهنگی هنری می تواند با توجه به شرح وظایف خود متولی برگزاری آن ها باشد.
همچنین، در صورتی که فعالیت موسسه در حوزه مباحث دینی باشد می توان به برگزاری دوره های آموزش قران و یا نهج البلاغه و یا سایر دوره های مرتبط بپردازید.
توجه کنید که در هر یک از این موارد دقت کنید که متناسب با توانایی هایی که به عنوان متقاضی ثبت شرکت فرهنگی هنری دارید، فعالیت های مذکور را انتخاب و در اساسنامه شرکت درج کنید.

نکاتی برای ثبت شرکت فرهنگی هنری

دارا بودن سابقه و تجربه کافی برای فعالیت در حوزه های فرهنگی از جمله مهم ترین شرایطی هستند که متقاضیان تشکیل موسسه و یا ثبت شرکت فرهنگی هنری باید دارا باشند.
برای همین شما باید با توجه به توانایی های خود اقدام به انتخاب تعدادی از فعالیت هایی که در بالا به آن ها اشاره شد بنمایید و سعی کنید آن ها را در اساسنامه شرکت درج نمایید. به این منظور باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه برای شما ذکر خواهد شد.
• رشته تحصیلی دانشگاهی و یا مدرک معادل شما باید با فعالیت هایی که برای درج در اساسنامه شرکت انتخاب می کنید مرتبط باشد.
• باید سابقه موثری در کارهای اجرایی و امور فرهنگی و هنری مربوطه داشته باشید.
• فعالیت های انتخابی شما باید متناسب با اهداف شرکت که در اساسنامه پیش بینی شده است باشد.
به طور حتم باید در انتخاب فعالیت های خود واقع نگر باشید و از انتخاب فعالیت هایی که توان مالی و یا امکانات لازم برای اجرای آن ها را ندارید پرهیز کنید.
همچنین توصیه می کنیم که با توجه به تنوع فعالیت های فرهنگی و هنری (که به عنوان مثال می تواند در حوزه های چاپ و نشر کتاب، یا تهیه فیلم و ویدئو و یا برگزاری دوره های آموزش نقاشی و نمایشگاه ها و … باشد)، سعی کنید در حوزه های خاص و مرتبط با هم به فعالیت بپردازید.
می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در ارتباط با ثبت شرکت فرهنگی هنری با ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.