ثبت شرکت ساختمانی
بلاگ

ثبت شرکت ساختمانی

آیا می دانید که مراحل ثبت شرکت ساختمانی در ایران به چه صورت است و اصولا چه نیازی به ثبت یا رتبه بندی این شرکت ها وجود دارد؟
آیا با نحوه انتخاب موضوع فعالیت شرکت در حوزه ساختمان و نکاتی که باید برای انتخاب نام شرکت ساختمانی خود در نظر داشته باشید آشنایی دارید؟
ما در این متن سعی می کنیم تا به طور خلاصه چند نکته را در ارتباط با تاسیس شرکت های ساختمانی و رتبه بندی این شرکت ها برای شما ذکر کنیم که اطلاع از این نکات کمک زیادی به شما در ابتدای مراحل تصمیم گیری برای ثبت آن ها خواهد نمود. در صورت نیاز به اطلاعات جامع در مورد مراحل ثبت این شرکت ها و مدارک مورد نیاز برای این کار می توانید با ما تماس بگیرید تا اطلاعات جامع تری در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با شرکت های ساختمانی

شاید از حجم بالای پروژه های عمرانی و فعالیت گسترده بخش خصوصی در فعالیت های ساختمانی آگاه باشید و به خوبی با لزوم اجرای پروژه های ساختمانی که به صورت پیمانکاری انجام می شوند در پیشرفت کشور آشنایی داشته باشید.
یک شرکت ساختمانی در واقع یک شرکت پیمانکاری می باشد که در زمینه تامین تجهیزات و مصالح ساختمانی و یا انجام پروژه های تاسیساتی و ساختمانی فعالیت می کند.
این شرکت ها با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران پس از ثبت در اداره ثبت شرکت ها و طی مراحل لازم، امکان فعالیت قانونی برای انجام پروژه های تاسیساتی، ساختمانی و تامین تجهیزات و مصالح مورد نیاز این پروژه ها را خواهند داشت.
موسسین شرکت های ساختمانی می توانند افراد حقیقی و یا حقوقی باشند که هر یک بنا به مسئولیت خود در شرکت وظایفی بر عهده خواهند داشت.

موضوع ثبت شرکت ساختمانی

قبل از این که مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت را آماده کنید و یا این که مراحل ثبت شرکت ساختمانی را طی کنید لازم است که در مورد موضوع فعالیت شرکت تصمیم گیری کنید.
این شرکت ها به طور معمول توسط مهندسان و یا پیمانکاران پروژه های عمرانی تاسیس می شوند و هدف از ثبت آن ها ارائه خدمات و یا انجام این گونه پروژه ها می باشد.
شما باید متناسب با اهداف خود موضوع فعالیت شرکت را که می تواند فعالیت در ساخت منازل مسکونی، انجام پروژه های ساختمانی تجاری، راه سازی، ساخت بنادر و اسکله، فعالیت در ساخت کارگاه های تجاری و واحدهای صنعتی و … باشد را انتخاب نمایید.
توجه داشته باشید که هر یک از موضوعات ذکر شده در بالا ممکن است که شامل فعالیت های مختلفی باشند که برای مثال می توان به مقاوم سازی ساختمان های مسکونی و تجاری، انجام حفاری برای شروع پروژه های عمرانی، اسکلت سازی، پیمانکاری پروژه تاسیسات ساختمانی و … اشاره نمود.
علاوه بر این، اجرا و راه اندازی سیستم های حفاظتی ساختمان، اطفاء حریق و یا انجام کلیه پروژه های تاسیساتی هر یک می تواند از جمله موضوعات قابل انتخاب توسط متقاضیان ثبت یک شرکت ساختمانی باشند که قصد فعالیت در حوزه راه و ساختمان را دارد.

موضوعات جانبی فعالیت و ثبت شرکت ساختمانی

علاوه بر موضوعات اصلی که در بالا به آن ها اشاره شد، ثبت شرکت ساختمانی می تواند در موضوعات جانبی مانند طراحی داخلی، فضاسازی و یا دکوراسیون ساختمان باشد.
دکوراسیون داخلی ساختمان و یا دکوراسیون خارجی آن که مستلزم ایجاد فضاهای مختلف مانند ایجاد فضای سبز می باشد از جمله این فعالیت ها می باشند.
نماسازی ساختمان (در داخل و یا خارج آن) با استفاده از مصالح مختلف مانند سنگ، سرامیک و آجرنما و یا طراحی های مرتبط با نماسازی از جمله موضوعات جانبی قابل انتخاب می باشند.

انتخاب نام برای ثبت شرکت ساختمانی

نامی که شما برای ثبت شرکت ساختمانی خود انتخاب می کنید باید با در نظر گرفتن ضوابط خاصی صورت پذیرد و هر اسمی برای یک شرکت ساختمانی قابل قبول نخواهد بود.

لازم است به خاطر داشته باشید که هر یک از کلماتی که تا به حال در ارتباط با این گونه شرکت ها شنیده باشید مانند شرکت مهندسی، شرکت فنی مهندسی، گروه مهندسین و یا گروه مهندسی را نمی توان بدون ارائه مدارک خاص توسط یک یا چند نفر از موسسین در نام شرکت گنجاند.

زیرا که استفاده از این واژه ها در نام شرکت نیاز به تحویل مدارک تحصیلی در رشته مهندسی توسط متقاضیان ثبت شرکت خواهد داشت.

علاوه بر واژه های ذکر شده که برای استفاده از ان ها نیاز به ارائه مدارک تحصیلی متقاضیان ثبت شرکت می باشد، باید بنا به موضوع فعالیت شرکت که در بخش های قبل به آن اشاره شد نسبت به انتخاب کلماتی مانند شرکت ساختمانی، شرکت خدماتی، صنعتی، شرکت مهندسی مشاور، شرکت حقوقی و یا تولیدی … اقدامات لازم را به عمل آورید.

همچنین باید در نام شرکت علاوه بر این واژه ها (که ممکن است در چند شرکت با توجه به حوزه فعالیت آن ها مشابه باشند)، از اسم های خاص که باعث تمایز شرکت ساختمانی شما با شرکت های دیگر خواهد شد استفاده کنید.

در صورت نیاز به مشاوره برای انتخاب نام سرکت ساختمانی خود بهتر است با موسسات ثبت که تجربه بیشتری در این زمینه دارند مشورت کنید تا بهترین نام را برای شرکت خود انتخاب و احتمال ثبت شرکت را بالا ببرید.

قالب ثبت شرکت ساختمانی

علاوه بر انتخاب نام مناسب و حوزه فعالیت شرکت ساختمانی که در بخش های قبل مورد بررسی قرار گرفت، یکی از مواردی که باید در ابتدای امر در مورد آن تصمیم گیری کنید قالب ثبت شرکت ساختمانی می باشد.
همان طور که به خوبی می دانید انواع شرکت های سهامی خاص و مسئولیت محدود … برای ثبت شرکت قابل انتخاب هستند.
توصیه می کنیم که برای ثبت شرکت ساختمانی خود قالب شرکت سهامی خاص را انتخاب کنید که نسبت به سایر شرکت ها مناسب تر بوده و علاوه بر این اعتبار بیشتری نسبت به شرکت های مسئولیت محدود برای مشارکت در پرژوه های پیمانکاری در حوزه راه و ساختمان دارد.
شما خواهید توانست با ثبت این شرکت ها تا ده برابر سرمایه شرکت تسهیلات بانکی دریافت کنید (توجه داشته باشید که به همین دلیل است که شرکت ها قبل از اخذ تسهیلات بانکی سعی می کنند افزایش سرمایه داشته باشند).

نکاتی برای ثبت شرکت ساختمانی

نکات متعددی هستند که برای ثبت شرکت ساختمانی باید در نظر داشته باشید که از جمله آن ها تنظیم و تدوین اساسنامه و تقاضانامه های موجود به طور دقیق می باشد.
در صورتی که در هر یک از این موارد در تنظیم اوراق، متن صورتجلسه و … کوچک ترین اشباه و نقصی وجود داشته باشد ممکن است که پرونده ثبت شرکت رد شود.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید رتبه بندی شرکت های پیمانکاری و ساختمانی می باشد که در هنگام شرکت در مناقصات اهمیت بالای دارد. هر چه شرکت شما اعتبار و رتبه بالاتری داشته باشد پروژه های بیشتر و بزرگ تری را دریافت خواهد کرد و برای همین است که بسیاری از شرکت های فعال در این حوزه نسبت به اخذ رتبه در حوزه فعالیت خود حساسیت بسیار بالایی به خرج می دهند.
به عنوان یک متقاضی می توانید در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات در مورد مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت و یا اخذ رتبه با ما تماس بگیرید تا اطلاعات جامع تری را با توجه به مدارک تحصیلی و یا حوزه فعالیت و نوع شرکت ساختمانی در اختیارتان قرار دهیم.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.