ثبت شرکت در مشهد
بلاگ

ثبت شرکت در مشهد

شهر مشهد که همواره به عنوان یکی قطب‌های صنعتی و اقتصادی کشور شناخته می‌شود، پس از شهر تهران به عنوان دومین شهر بزرگ کشور از نظر جمعیت و وسعت محسوب می‌شود. در این شهر صنایع پررونق و خدمات بسیار متنوعی وجود دارند که موجب توسعه وضعیت اقتصادی در این شهر و استان گردیده‌اند. وجود صنایع مختلف و کشاورزی پررونق از دیگر دلایل اقتصاد غنی در این استان است. شهر مشهد که همواره از آن به عنوان یک شهر زیارتی نام برده می‌شود، شهری است که در طول سال میزبان هزاران زائر و گردشگر خواهد بود. رشد صنعت گردشگری در این شهرستان از دیگر عواملی است که موجب رونق اقتصادی در این منطقه شده است.
بازرگانان و تجار استان خراسان رضوی و شهر مشهد، همواره در راستای دستیابی به اقتصادی قوی و غنی اقدام به تاسیس انواع شرکت‌ها و برندها در این منطقه نموده‌اند. ظرفیت بالای این استان در تولید انواع محصولات و ارائه‌ی انواع خدمات سبب شده است تا بسیاری از افراد برای گسترش کسب و کار خود اقداماتی در راستای ثبت انواع شرکت‌ها داشته باشند. وجود کارخانه‌ها و نیروگاه‌های غنی، تولید محصولات کشاورزی خاص مثل: زرشک، زعفران و… ، کارخانجات صنایع غذایی و بهداشتی در این استان راه را برای تاسیس بسیاری از شرکت‌ها در این منطقه هموار نموده‌اند. بسیاری از افراد که تازه به حوزه تجارت وارد می‌شوند، در اولین قدم نیاز به تاسیس یک شرکت را برای کسب و کار خود احساس می‌کنند. بنابراین آگاهی در زمینه ثبت برند و شرکت برای فعالان حوزه تجارت و بازرگانی ضروری به نظر می‌رسد.

اهمیت ثبت شرکت در مشهد

برای منظم و منسجم کردن فعالیت‌های تجاری و بازرگانی همواره قوانین مختلفی وضع می‌شود. یکی از مهمترین مسائلی که در این باره وجود دارد پیشبرد اهداف کسب و کار در قالب یک شرکت است. ایجاد یک شرکت برای کسب و کارهای نوپا سبب شکل گیری پایه‌های فعالیت به صورت کاملا منسجم خواهد شد. امروزه بسیاری از فعالیت‌های تجاری در استان خراسان و همچنین شهر مشهد بر عهده شرکت‌ها است. تاسیس شرکت همواره مزایایی برای کسب و کار به دنبال خواهد داشت. به طور مثال در فعالیت‌های انفرادی تمامی مسئولیت‌های کاری بر عهده شخص خواهد بود و تمامی مطالبات مالی می‌تواند طبق قانون از طریق اموال شخص پرداخت شود. اما ایجاد شرکت سبب می‌شود که از در صورت بروز مشکل در مسائل مالی دسترسی به اموال شخص محدود شود.
ثبت شرکت همچنین می‌تواند سبب ایجاد اعتبار برای کسب و کار شود و از این رو افراد با تخصص را نیز جذب کار نماید. ایجاد یک شرکت می‌تواند سرمایه‌های لازم برای پیشبرد کار را نیز از طریق سایر سهام داران تامین نماید. بر همین اساس امروزه بسیاری از ارگان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی اهداف مالی خود را از طریق تاسیس شرکت‌ها دنبال می‌کنند و در این مسیر از مزایای آن برخوردار خواهند شد.

انواع شرکت‌هایی که در مشهد به ثبت می‌رسند، کدامند؟

طبق قانون اساسی کشور شرکت‌ها می‌توانند در قالب هفت دسته یا گروه فعالیت تجاری و اقتصادی خود را دنبال نمایند. این هفت گروه شامل:
1. شرکت‌های سهامی
2. شرکت‌های با مسئولیت محدود
3. شرکت‌های مختلط سهامی
4. شرکت‌های مختلط غیرسهامی
5. شرکت تضامنی
6. شرکت نسبی
7. شرکت تعاونی تولید به مصرف
هستند. اغلب شرکت‌هایی که امروزه در ایران مشغول به فعالیت هستند در زمره شرکت‌های سهامی و یا شرکت‌های با مسئولیت محدود قرار میگیرند. سایر انواع شرکت‌ها معمولا در تعدادهای انگشت شمار مشغول به پیشبرد فعالیت‌های خود هستند.

شرکت‌های سهامی:

نوعی از شرکت‌ها هستند که سرمایه آنها در قالب سهام بین سهام داران و سرمایه گذاران تقسیم بندی می‌شود. از لحاظ تعدد این شرکت‌ها در سطح کشور و همچنین در استان خراسان بسیار قابل توجه‌اند. شرکت‌های سهامی خود به دو نوع سهامی خاص و سهامی عام تقسیم بندی می‌شوند. در شرکت‌های سهامی خاص سرمایه شرکت در دستان موسسین شرکت است که معمولا سه نفر یا بیشتر از سه نفر می‌باشند. این امر در حالی صورت می‌گیرد که در مورد شرکت‌های سهامی عام طبق قانون حداقل 51 درصد از سهام شرکت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. بدین مفهوم که 51 درصد از سهام شرکت از طریق بورس به مردم عرضه می‌شود.

شرکت‌های با مسئولیت محدود:

در این شرکت‌ها که معمولا دو یا چند شریک در آن سهیم هستند، چیزی به نام سهام تعریف نشده است. و هر یک از شرکاء نسبت به مشارکت خود در امور شرکت متعهد خواهند بود. این نوع از شرکت‌ها نیز در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفنه‌اند. تجارت‌هایی در زمینه مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، صادرات و واردات و… همگی می‌توانند در قالب این نوع از شرکت‌ها انجام شوند. این فعالیت‌ها برای پیشبرد خود نیازی به مناقصات و مزایدات تجاری ندارند و از این رو بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

زمینه‌های مشترک فعالیت در شرکت‌ها

زمینه‌های مشترک فعالیت در شرکت‌ها

شرکت‌هایی که در شهر مشهد تاسیس می‌شوند، معمولا دارای حوزه‌های کاری مشترکی با یکدیگر هستند. این شرکت‌ها در راستای اختیارات خود می‌توانند به خرید و فروش و همچنین صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بپردازند. این شرکت‌ها همچنین می‌توانند در بسیاری از مزایدات و مناقصات دولتی و غیر دولتی شرکت کنند. استفاده از وام و تسهیلات بانکی نیز از دیگر امکاناتی است که ثبت شرکت در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می‌دهد. شرکت‌ها می‌توانند به صورت دوره‌ای در نمایشگاه‌های تخصصی و غیر تخصصی محصولات و خدمات خود را به سایرین معرفی نمایند.
تاسیس شرکت به افراد این امکان را می‌دهد تا بتوانند قرار دادهای همکاری با شرکت‌های داخلی و خارجی و همچنین با اشخاص حقیقی و حقوقی انعقاد نمایند. در صورت گسترش کار صاحبان شرکت‌ها می‌توانند نسبت به ایجاد شعب جدید در داخل و خارج کشور اقدام کنند. این فعالیت‌ها به طور کلی در حوزه اختیارات شرکت‌ها پس از ثبت شرکت و همچنین دریافت شماره ثبت شرکت می‌باشند. پس از ثبت شرکت افراد هر زمان که بخواهند می‌توانند نسبت به موضوعاتی همچون: تغییر نام، تغییر سرمایه، تغییر مکان شرکت، تاسیس شعبه‌های قانونی، تبدیل سهام، تغییر در اساسنامه شرکت، تغییر مدیران و…. در راستای اختیارات قانونی خود اقدام نمایند.

مراحل ثبت شرکت در مشهد

افرادی که قصد دارند نسبت به ثبت شرکت در استان خراسان رضوی و شهر مشهد اقدام کنند، بایستی اطلاعات لازم و کافی در این باره را کسب نمایند. در ادامه به معرفی مراحل لازم برای تاسیس یک شرکت یا برند جدید خواهیم پرداخت.
• در اولین مرحله از انجام کار شخص می‌بایست از طریق سامانه http://www.irsherkat.ssaa.ir اقدام به درخواست برای ثبت شرکت نمایند. سایر امور از جمله پیگیری یا انصراف از درخواست، درخواست جمع آوری دفاتر تجاری و… نیز از طریق سامانه معرفی شده قابل پیگیری خواهند بود. مدارک مورد نیاز می‌توانند از طریق همین سامانه بارگذاری شوند. قابل توجه است که قبل از درخواست در سامانه نوع شرکت نیز بر اساس هفت مورد عنوان شده بایستی تعیین شود.

• انتخاب یک عنوان مناسب و مطابق با قواعد در نظر گرفته شده از مراحل بعدی است که همواره باید به آن توجه شود. همچنین میتوان برای شرکت یک نماد به عنوان لوگو در نظر گرفت.

• تعیین مدت زمان فعالیت شرکت، نشانی و محل شرکت نیز از دیگر ضروریات ثبت یک شرکت تجاری-بازرگانی خواهد بود.

• سرمایه‌های اولیه برای شروع کار نیز بایستی در ابتدا عنوان شوند.

• پس از ثبت شرکت، صاحبان کسب و کار بایستی در اسرع وقت نسبت به پلمپ دفاتر تجاری اقدام نمایند و همچنین اقداماتی را در حوزه تعیین دفترمالیاتی و اخذ کد اقتصادی انجام دهند. در صورت تخلف از این موضوع، روند کار با اختلال مواجه شده و از طریق قانون مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

باید توجه داشت که مراحل و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در مورد شرکت‌های سهامی و یا شرکت‌های با مسئولیت محدود متفاوت خواهد بود و نیازمند آگاهی و کسب اطلاعات در این زمینه است.
از آنجایی که ثبت شرکت و تهیه مدارک مربوطه و همچنین طی کردن مراحل قانونی آن نیازمند صرف وقت و هزینه و کسب آگاهی در این زمینه است، موسسات ثبتی می‌توانند راهنمایی‌های لازم را به متقاضیان عرضه دارند. متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان، با مشاورین موسسه صداقت در تعامل باشند.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.