ثبت-شرکت-در-اصفهان
بلاگ

ثبت شرکت در اصفهان

استان اصفهان یکی از استان‌های صنعتی در کشور محسوب می‌شود که به دلیل آب و هوای خاص منطقه و کمبود آب، اقتصاد آن بیشتر بر پایه صنعت استوار است. صنایع مختلفی همچون فولاد، تولید سیمان، صنایع هسته‌ای، صنعت تولید مواد غذایی و آرایشی بهداشتی از مهمترین صنایع تولیدی در استان اصفهان محسوب می‌شوند. در این استان همچنین پرورش زنبور عسل و ماهیه‌ا رونق فراوان دارد. این منطقه تاریخی همچنین از نظر جذب گردشگر نیز بسیار پررونق است. بر همین اساس فعالیت‌های اقتصادی گسترده‌ای بر پایه بهره‌گیری از مواد اولیه بومی منطقه در این استان شکل گرفته‌اند.
صاحبان صنایع و مشاغل خدماتی، برای گسترش و توسعه کسب و کار خود در استان اصفهان نیازمند ثبت شرکت‌هایی در حوزه کاری خود هستند. ثبت شرکت در این منطقه می‌تواند به عنوان گامی مهم برای بهبود روند تجاری و بازرگانی باشد. شرکت‌های ساختمانی، خدماتی، بازرگانی و… از مهمترین شرکت‌هایی هستند که در استان اصفهان به ثبت می‌رسند. شرکت‌های دانش بنیان نیز از شرکت‌هایی هستند که امروز در سطح کشور مورد توجه قرار گرفته‌اند. ثبت شرکت برای کسب و کارها می‌تواند سبب افزایش اعتبار و همچنین بهبود خدمت رسانی آنها به جامعه شود.

لزوم ثبت شرکت در اصفهان

در ابتدا لازم است تا تعریفی از شرکت تجاری ارائه دهیم. بر اساس قوانین کشور شرکت تجاری به شرکتی‌های عقدی اطلاق می‌شود که در آن دو یا چند نفر به منظور انجام امور تجاری و بازرگانی با هم سهیم می‌شوند و قراردادهایی بر پایه ترسیم میزان سود و زیان انعقاد می‌کنند. شرکت‌های تجاری برای پیشبرد اهداف خود می‌بایست به ثبت برسند و شماره ثبتی دریافت کنند.
ثبت شرکت در اصفهان از این نظر حائز اهمیت است که صاحبان مشاغل و کسب و کارها فعالیت خود را از اختیارات یک شخص حقیقی به حوزه حقوقی ارجاع میدهند و این امر می‌تواند مزایای بسیاری برای آنها در پی داشته باشد. امروزه شرکت‌هایی که به شکل قانونی به ثبت میرسند، شماره ثبت دریافت می‌ک‌نند در بین مشتریان معتبر شناخته می‌شوند و راحت‌تر مورد اعتماد قرار خواهند گرفت. پیشبرد اهداف شرکت در چارچوب قوانین به رشد و توسعه آن کمک شایانی خواهد کرد. اعضایی که به عنوان نیرو و یا سرمایه گذار جذب شرکت‌ها می‌شوند، می‌توانند نقش بسیار پررنگی در تحقق اهداف شرکت داشته باشند.
از دیگر مزایای ثبت شرکت در اصفهان، شرکت در مناقصات و مزایدات تجاری است که می‌تواند سودآوری شرکت را برای سرمایه گذاران و سهامداران چند برابر کند. شرکت‌هایی که از نظر ساختاری و سرمایه‌ای قوی باشند می‌توانند به راحتی سایر شعبات خود را در نقاط مختلف کشور برقرار کنند. همچنین ثبت شرکت موجب می‌شود که تبادلات اقتصادی با سایر کشورهای جهان نیز در چارچوب قوانین پیش برده شود. ثبت شرکت این امکان را به موسسین می‌دهد تا از وامها و اعتبارات دولتی و غیر دولتی استفاده نمایند.
البته باید توجه داشت افرادی که نسبت به ثبت شرکت‌ها اقدام می‌کنند. بایستی شرایط مربوط به آن را نیز بپذیرند. به طور مثال صاحبان شرکت موظف هستند تمامی کارکنان خود را بیمه نموده و حقوق ایشان را به طور منظم پرداخت نمایند. همچنین افرادی که متقاضی ثبت شرکت هستند باید با پر کردن دفاتر مالیاتی، هر ساله نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند. در اختیار داشتن مکانی تجاری یا اداری برای احداث شرکت نیز از دیگر شرایط و ضوابط ثبت شرکت به شمار می‌رود که افراد میبایست قبل از هرگونه اقدام به آن توجه کنند.

انواع ثبت شرکت در اصفهان

انواع ثبت شرکت در اصفهان

یکی از مراحلی که در حین ثبت برند بایستی مورد توجه قرار گیرد، انتخاب عنوان و نوع شرکت با اتکا بر نوع فعالیت‌های شرکت و سرمایه گذاران خواهد بود. عنوان شرکت‌ها در هفت گروه دسته بندی می‌شود:
1. شرکت‌های سهامی
2. شرکت‌های با مسئولیت محدود
3. شرکت‌های مختلط سهامی
4. شرکت‌های مختلط غیرسهامی
5. شرکت تضامنی
6. شرکت نسبی
7. شرکت تعاونی تولید به مصرف.

1. شرکتهای سهامی

بر طبق ماده 1، 2 و 3 قانون تجارت، شرکت‌های سهامی حتی اگر فعالیت آن‌ها بازرگانی نباشد، شرکت بازرگانی محسوب می‌شوند. سرمایه این شرکت‌ها به سهام تقسیم می‌شوند و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها خواهد بود. از دیگر قوانین مهمی که در قانون تجارت برای صاحبان شرکت‌های سهامی در نظر گرفته شده است، این است که حداقل تعداد سهام داران در این شرکت‌ها 3 نفر است. این شرکت‌ها به شرکت‌های سهامی خاص و سهامی عام تقسیم بندی میشوند.
شرکت‌های سهامی خاص سرمایه مورد نیاز خود را تنها از طریق موسسین تامین می‌کنند و مقدار سرمایه آنها برای شروع کار نباید زیر 1000000 ریال باشد. شرکت‌های سهامی عام شرکت‌هایی هستند که تقریبا نیمی از سرمایه آنها از طریق عوام تامین می‌شود. برای دستیابی به این امر شرکت‌ها سهام خود را از طریق بورس در اختیار قرار میدهند.

2. شرکت‌های با مسئولیت محدود

بر طبق قوانین شرکت‌های با مسئولینت محدود شرکت‌هایی هستند که سرمایه آنها از طریق دو یا چند نفر تامین می‌شود. در این شرکت‌ها چیزی به نام سهام وجود ندارد و اشخاص فقط به میزان سرمایه خود مسئول تعهدات مالی به شرکت خواهند بود. همچنین طبق قاتون می‌بایست نام شرکت بدون فاصه به همراه “مسئولیت محدود” آورده شود. در غیر این صورت شرکت تضامنی شناخته خواهد شد.
3. شرکت‌های مختلط سهامی
شرکت مختلط سهامی همان طور که از نام آن برمی‌آید، با محوریت چند شریک سهامی و یک یا چند شریک ضامن تشکیل می‌شود. این شرکت‌ها عموما تحت اسم مخصوص قرار میگیرند. در این شرکت‌ها برخی از افراد دارای سرمایه‌هایی تحت عنوان سهام هستند و نسبت به سهام خود در مقابل شرکت تعهداتی خواهند داشت. افرادی که به عنوان شریک ضامن در این شرکت‌ها مشغول به کار هستند، سرمایه‌ای تحت عنوان سهام ندارند و مسئول حقوقی هستند که ممکن است در مورد مسائل غیر مالی اتفاق بیفتند.

4. شرکت‌های مختلط غیر سهامی

این شرکت‌ها مهمولا بین یک یا چند نفر شریک ضمان و یک یا چند شریک با مسدولیت محدود شکل میگیرند. این شرکت‌ها برای انجام امور تجارتی تشکیل می‌شوند.

5.شرکت‌های تضامنی

شرکت‌های تضامنی نیز شرکت‌هایی هستند که به منظور انجام امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شوند.

6.شرکت‌های نسبی

شرکت‌های نسبی بین دو یا چند نفر شریک تشکیل می‌شوند و مسئولیت هر شخص به اندازه سرمایه‌ای است که وارد کار می‌کند.

7. شرکت‌های تعاونی تولید به مصرف

این نوع از شرکت‌ها معمولا با حداقل افراد معادل هفت نفر تشکیل می‌شود. این شرکت‌ها معمولا از افراد و اعضای حقیقی و حقوقی برای پیشبرد اهداف خود و رفع نیازهای طرفین بهره میگیرد. اعضا با همکاری هم و کمک متقابل در جهت بهبود وضعیت شرکت تلاش می‌کنند.
امروزه اغلب شرکت‌هایی که در شهر اصفهان تشکیل می‌شوند، از نوع شرکته‌ای سهامی شامل سهامی خاص و عام و همچنین شرکت‌های با مسئولیت محدود هستند.

مراحل ثبت شرکت در اصفهان

طبق توضیحاتی که عنوان شد، ثبت شرکت یکی از مطمئن‌ترین راه‌های شروع کسب و کار و فعالیت تجاری است. برای ثبت یک شرکت همواره می‌بایست مراحل متعددی طی شوند. ثبت شرکت نیز مانند هر امر حقوقی دیگر مستلزم توجه به ضوابط و قوانین خواهد بود. در ابتدای امر لازم است تا موضوع و زمینه فعالیت شرکت از جانب سهامداران و شرکاء تعیین شود. این موضوع می‌تواند در قالب امور تجاری، بازرگانی، خدماتی، تولیدی یا صنعتی قرار گیرد. واضح است که امور شرکت بایستی در راستای قوانین دنبال شده و مخل نظم اجتماعی و اقتصادی نشود. در مراحل بعدی با توجه به هفت عنوان نام برده شده، شرکت میب‌ایست در یکی از این دسته‌ها قرار گیرد و فعالیت‌های خود را در چارچوب آن دنبال کند. پس از این که زمینه فعالیت شرکت و نوع شرکت تعیین شد، تعداد سهامداران و یا شریکان می‌بایست تعیین شده و مدارک لازم و جزییات اختیارات هر یک از اعضا تعیین شود.
انتخاب یک اسم یا عنوان مناسب برای شرکت از دیگر اقدام‌هایی است که می‌بایست در راستای اقدامات مربوط به ثبت شرکت انجام پذیرد. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه http://www.ilenc.ir از انتخاب نام مناسب اطمینان حاصل کنند. پس از انتخاب نام مناسب متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه http://irsherkat.ssaa.ir نسبت به آپلود مدارک و ثبت درخواست خود اقدام نمایند. سایر مراحل کار از جمله پیگیری درخواست، تغییر مدارک، انصراف از درخواست و … نیز میتوانند از طریق همین سامانه انجام پذیرند. انجام بسیاری از کارها از طریق سامانه معرفی شده می‌تواند نیاز به مراجعات حضوری در سطح استان اصفهان را تا حد زیادی کاهش دهد.
انجام مراحل مربوط به ثبت شرکت در استان اصفهان مستلزم کسب آگاهی و همچنین صرف وقت و هزینه است. این کار همچنین اگر توسط متخصصین این حوزه انجام پذیرد میتواند در مدت زمان کوتاه‌تر به نتیجه برسد. موسسه ثبتی صداقت به عنوان یک شرکت ثبتی حقوقی مطمئن آماده خدمت رسانی و مشاوره رایگان به افراد در استان اصفهان می‌باشد.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.