برند پوشاک چیست؟
بلاگ

ثبت برند پوشاک

در این نوشتار، ثبت برند پوشاک، اهمیت، الزامات و مراحل آن را در قالب پرسش و پاسخ بیان خواهیم کرد.

ثبت برند پوشاک چیست؟

برند پوشاک همان نام تجاری تولیدکننده لباس است. برند پوشاک معمولا به صورت علامت تجاری یا برچسب روی لباس‌هایی که می‌خرید نمایش داده می‌شود.

فرآیند ثبت برند پوشاک پیچیده است. چندین مرحله برای ثبت نام برای یک برند لباس وجود دارد و حتی سوالات بیشتری باید در طول مسیر از خود بپرسید.

چرا ثبت برند پوشاک مهم است؟

تولیدکنندگان لباس بایستی از برند، نام، شعار و لوگوی خود محافظت کنند. این کار را از طریق ثبت علائم تجاری ارزشمند انجام می‌شود. لباس‌های مارک‌دار در صورت مشهور شدن، نشان دهنده سطح کیفی و نیزکلاس کاری برای مشتریان هستند.

لباس‌های تولیدشده توسط شما باید دارای نام، شعار و آرم اصلی منحصر به فرد باشد تا واجد شرایط حمایت از علامت تجاری باشد.

برند پوشاک چگونه مزیت رقابتی ایجاد می‌کند؟

داشتن یک نام برای برند پوشاک، وقتی منعکس کننده کیفیت لباس‌های تولید شده باشد، به عنصری تبدیل می‌شود که محصولات را از رقبا متمایز می‌کند.

برند تجاری پوشاک چگونه وفاداری مشتریان را جلب می‌کند؟

وقتی دارنده‌ یک نام تجاری قوی در حوزه پوشاک باشید ، می‌توانید مشتریانی داشته باشید که ارزش و کیفیت لباس‌های شما را دوست داشته باشند، و به این ترتیب وفاداری به برند خود ایجاد کنید.

به عنوان مثال، برند کلاسیک نایک را در نظر بگیرید. نایک چندین علامت تجاری را برای کلمه “Nike” در کلاس‌های مختلف خدمات و محصولات ثبت کرده است، از جمله علامت جداگانه برای کوله پشتی، تجهیزات ورزشی و طرح‌ها و مدها. برجسته‌ترین علامت تجاری نایک، نماد طراحی “swoosh” و شعار “فقط انجامش بده” است.

پس در نظر داشته باشید که یک برند تجاری پوشاک شما، در صورتی که تداعی کننده ارزش، کیفیت و کلاس کاری محصولات شما باشد چقدر مهم است.

آیا داشتن چند علامت تجاری پوشاک مفید است؟

در صورت توانایی مالی و مدیریتی شما برای اداره برندها، بله مفید است. هرچه علامت تجاری بیشتری داشته باشید، سبد یا پورتفوی مالکیت معنوی شما قوی‌تر است. برای یک استارتاپ مد، داشتن چندین برند می‌تواند سرمایه گذاران بیشتری را جذب کند و ارزش کسب و کار شما را افزایش دهد. ثبت چندین علامت تجاری برای برند پوشاک (در صورت مرتبط بودن) نیز اعتماد مصرف کننده را افزایش می‌دهد.

چگونه می توانم یک نام خوب برای برند پوشاک خود پیدا کنم؟

۱. شما باید نامی را انتخاب کنید که توسط هیچ شرکت پوشاک دیگری استفاده نشود. هم‌چنین مهم است که نامی را انتخاب کنید که نتوان آن را با نام‌های موجود اشتباه گرفت. به عنوان مثال، شما نباید “Nikke” را انتخاب کنید زیرا بسیار شبیه به “Nike” است.

۲. نام شما بهتر است عمومی یا توصیفی نباشد. مثلا “زیبا”، “شیک‌پوش” و … .

۳. نام تجاری منحصر به فردی را پیدا کنید که از نظر مردم و مصرف‌کنندگان متمایز باشد. این امر مستلزم تحقیقات گسترده‌ای است تا اطمینان حاصل شود که نام قبلاً مورد استفاده قرار نگرفته یا با برند دیگری مرتبط نیست.

با بانک‌های اطلاعاتی برند مشورت کنید. پایگاه داده‌های برند عمومی هستند و استفاده از آن‌ها آسان است. همچنین ممکن است بخواهیمی‌توانید از دوستان و خانواده خود نظرسنجی کنید تا ببینید آیا نام تجاری شما شبیه نام‌های موجود است یا خیر.

۴. نام تجاری و لوگوی خود را ایجاد کنید. بعد از اینکه تحقیق را انجام دادید، نوبت به قسمت سرگرم کننده می‌رسد. در مورد نام برند و هر نماد یا شعاری که می‌خواهید با برند پوشاک خود مرتبط کنید، تصمیم بگیرید.

۵. اگر در طراحی گرافیک تجربه کافی نداشته باشید، بایستی یک لوگوساز حرفه‌ای استخدام کنید تا کار طراحی لوگو را برای شما انجام دهد.

۶. شروع به استفاده از نام تجاری و لوگوی خود کنید. آنها را روی مواد بسته بندی و محصولات خود قرار دهید. از استفاده از علائم تجاری به عنوان مدل لباس تا زمانی که ابتدا آنها را ثبت نکرده‌اید، خودداری کنید.

۷. از همه اقدامات قانونی لازم برای محافظت از حقوق قانونی خود در ارتباط با نام تجاری استفاده کنید.

برای ثبت برند پوشاک چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

۱. تکمیل مدارک مورد نیاز برای ثبت برند.

۲. استعلام برند. در صورت آزاد بودن برند می‌توان از آن استفاده کرد.

۳. تکمیل اظهارنامه ثبت برند. برای این منظور بایستی به وب‌سایت اداره مالکیت معنوی مراجعه و نسبت به ارسال اظهارنامه ثبت برند اقدام شود.

۴. رمز اظهارنامه به متقاضی تعلق می‌گیرد که باید به همراه سایر مدارک به اداره مالکیت معنوی ارجاع شود.

مدارک موردنیاز جهت ثبت برند پوشاک چیست؟

۱. تکمیل دو نسخه از اظهارنامه ثبت علامت تجاری که از وب‌سایت اداره مالکیت معنوی قابل دریافت است.

۲. ارائه مدارک شناسایی متقاضی شامل:

۱) اشخاص حقیقی: کپی کامل صفحات شناسنامه و کارت ملی

۲) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء.

۳. مدارک وکیل یا نماینده قانونی: درصورتی‌که تقاضا به واسطه نماینده قانونی برند (مانند وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و …) داده شود، بایستی مدارک آن مانند وکالت‌نامه قانونی به پرونده منضم گردد.

۴. ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت تجاری طراحی شده در ابعاد ۱۰ سانتی‌متر در ۱۰ سانتی‌متر

توجه: در صورت سه‌بعدی بودن علامت، بایستی نمونه گرافیکی لوگو به شکل تصاویر دوبعدی از شش زاویه متفاوت تهیه شود (به شکلی که یک نمونه واحد را تشکیل دهند) و به اداره مالکیت معنوی ارائه گردد.

۵. ارائه مدارک مبتنی بر انجام فعالیت مفید در رشته پوشاک شامل:

۱) جواز اعلامیه تأسیس

۲) پروانه بهره‌برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

۳) پروانه کسب

۶. استفاده از حق تقدم: درصورتی‌که متقاضی یا متقاضیان ثبت برند بخواهند با توجه به تقاضای ثبت خود در یک کشور خارجی، از مزایای حق تقدم تا حداکثر تا 6 ماه استفاده نمایند، لازم است مدارک مرتبط با حق تقدم را هم‌زمان با تحویل اظهارنامه یا نهایتا ۱۵ روز بعد تحویل دهند.

۷. نسخه‌ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی با دریافت تأییدیه از مقام صاحب صلاحیت در این زمینه.

۸. رسیدهای پرداخت کلبه هزینه‌های قانونی شامل:

۱) هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی

۲) معادل ارزی کلیه هزینه‌ها و تعرفه‌های ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس می‌بایست به شماره‌حساب ارزی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد.

در این مقاله در مورد انواع ثبت برند پوشاک، الزامات، اهمیت، مدارک مورد نیاز و مراحل انجام آن صحبت کردیم. با تشکر از اینکه با ما همراه بودید و امیدواریم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

منبع صداقت ثبت || مشاوره تلفنی رایگان ۰۲۱۸۸۸۸۹۳۴۶
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *