تمدید برند تجاری
بلاگ

تمدید برند تجاری

با زیاد شدن رقابت ها در بازار کنونی ، مردم به دنبال جذب مشتری های بیشتری می باشند . از سوی دیگر صاحبان کسب و کارها به دنبال این می باشند که بتوانند مشتریانی را جذب کسب و کار خود نمایند و ماندگار باشند و روابطشان ماندگار بماند . به همین دلیل یکی از نکات در این موضوع ، ایجاد وجه تمایز با سایر افراد می باشد . ثبت برند ونشان تجاری در ایجاد این وجه تمایز به صاحبان کسب و کار ها کمک می نماید . در اصل یک برند تجاری ، علامتی می باشد که در نهایت سادگی و کوتاهی طراحی می گردد و اشاره  دارد به کار و فعالیت یک مجموعه و در طراحی آن خواهید توانست از حروف و یا اشکال استفاده کرد . بعد از ثبت شنان تجاری از هنگامی که اظهارنامه را ارائه می نماییم قانون از شما حمایت خواهد کرد و یک نشان و برند تجاری به مدت 10 سال اعتبار خواهد داشت . هنگامی که مدت اعتبار شما به پایان می رسد به مدت 6 ماه زمان‌ خواهید داشت تا دوباره آن را تمدید نمایید و تمدید آن به مدت 10 سال دیگر انجام می گردد .

برند تجاری به چه معناست ؟

با وجود اینکه تعداد بسیار زیادی از محصولات و کالاها در بازار موجود هستند ، مصرف‌کننده و خریدار در انتخاب کالای مورد نظر خود دچار سردرگمی می گردند . برای برطرف نمودن این مشکل صاحبان کسب و کارها اقدام به ثبت نشان های تجاری خود می نمایند . برند و نشان تجاری یکی از مصادیق مهم مالکیت صنعتی می باشد که همواره و از ایام بسیار قدیم تاکنون اهمیت بسیاری داشته است و افراد از آن برای معرفی کالاها و محصولاتشان استفاده می نمایند .

نشان تجاری یک آرم مشخص می باشد که کالاها و خدمات توسط فرد و یا تشکیلات خاصی تولید و فراهم‌ گردیده اند را متمایز می نماید . بدین روش مشتریان و مصرف‌کنندگان با دیدن این نشان های تجاری نسبت به منشأ و مبدأ کالاها و محصولات عرضه ‌شده به ‌راحتی شناخت پیدا می‌ کردند و متوجه می‌ گردیدند که تولید کننده آن محصول چه شخص یا شرکتی می باشد . به‌ عبارت‌ دیگر این نظام به مصرف‌کنندگان کمک می نماید که از محصولات و خدماتی که هویت و کیفیت آن‌ ها موردنظرشان می باشد و با آرم مخصوص مشخص گردیده اند بهره بگیرند . نشان های تجاری علاوه بر نقش تعیین‌ کننده‌ای که در بازار و تجارت ایفا می نمایند ، برای بیشتر شرکت‌ ها نیز دارایی به‌ حساب می آیند .

مزایای ثبت برند تجاری

برند های تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود به صاحبان شرکت ها و کسب و کارها ، در سطح جهانی سرمایه‌ گذاری می نمایند و این کار را ترویج می‌ دهند . محافظت کردن از نشان های تجاری همچنین مانع از تلاش ‌های رقبای برای استفاده  نمودن از برند های مشخص به ‌منظور فروش کالا ها و ارائه خدمات نامرغوبشان می گردد .

تمدید برند تجاری

بعد از ثبت نشان تجاری تا 10 سال خواهید توانست از برند تجاری خود استفاده نمایید . بعد از گذشت 10 سال در صورت تمایل به استفاده مجدد از نشان تجاری می بایست حتماً آن را در مدت ۶ ماه تمدید کنیید . به‌ عبارت ‌دیگر مدت اعتبار ثبت نشان و برند 10 سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن است . این مدت با درخواست مالک نشان و برند برای دوره‌های متوالی 10 ‌ساله با پرداخت هزینه مربوطه ، قابل تمدید می باشد . در صورت عدم درخواست تمدید ثبت مدت مهلت یاد گردیده ، امکان درخواست آن در مدت ۶ ماه بعد از پایان اعتبار ثبت نشان ، با پرداخت جریمه تأخیر به میزان 50 درصد هزینه ثبت نشان وجود دارد ، وگرنه ثبت نشان از درجه اعتبار ساقط می گردد .

فرد متقاضی باید درخواست خود را با موضوع درخواست تمدید در سامانه الکترونیکی سازمان ثبت کند . بعد از آن تقاضای تمدید ثبت برند تجاری در 2 نسخه توسط مالک علامت ثبت‌ گردیده یا نماینده قانونی اش تهیه شده و بعد از امضا به مرجع ثبت تحویل می گردد .

مدارک لازم برای تمدید برند تجاری

اشخاص حقیقی :

 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • تکمیل نمودن فرم اطلاعات و ارائه‌ی نمونه‌ی علامت
 • اگر کار های شرکت توسط وکیل انجام می‌ گردد می بایست وکالت ‌نامه‌ ی آن مهر و امضا گردد

اشخاص حقوقی :

 • اشخاصی که در شرکت حق امضا دارند می بایست از کارت ملی و شناسنامه خود کپی تهیه‌کرده و آن ها را ارائه نمایند
 • ارائه وکالت ‌نامه‌ای که مهر و امضا شده باشد
 • تکمیل نمودن فرم اطلاعات
 • می بایست از روزنامه رسمی که در آن آگهی داده‌اید کپی تهیه‌کرده و آخرین تغییرات شرکت آگهی شود

مراحل تمدید نشان تجاری

 1. ورود به سایت مربوطه توسط متقاضی
 2. انتخاب گزینه ثبت انواع درخواست
 3. وارد کردن شماره اظهارنامه و رمز موردنظر
 4. انتخاب موضوع درخواست یعنی درخواست تمدید
 5. تکمیل نمودن متن درخواست
 6. ثبت اطلاعات مربوطه
 7. افزودن ضمایم اجباری
 8. بازبینی اطلاعات و تائید اطلاعات مربوطه
 9. پرداخت هزینه و دریافت شماره مکانیزه
 10. قرار گرفتن درخواست در کارتابل کارشناس تغییرات
 11. بررسی مدارک و درخواست
 12. اعلام مراجعه حضوری به مالک جهت دریافت گواهی ‌نامه تمدید
 13. مراجعه حضوری متقاضی به همراه ضمایم ارسالی برابر اصل گردیده
 14. صدور گواهی ‌نامه تمدید و ارائه آن به مالک نشان

نکات تمدید نشان تجاری

در شرایطی که در برند مورد نظر از رنگ خاصی استفاده گردیده و آن مشخصه برندتان باشد می بایست قید گردد .

برای تمدید درخواست نشان تجاری در آغاز می بایست هزینه ‌ی آن پرداخت گردد .

در هنگام تمدید ثبت برند اگر تغییری در آن ایجاد نگردیده باشد نیاز به دادن آگهی نمی ‌باشد .

در زمان تمدید درخواست برند تجاری مالک آن خواهد توانست تقاضای کاهش طبقه ‌ی محصول خود را ارائه دهد .

هنگامی که طبقه ها را تغییر می ‌دهند می بایست در روزنامه رسمی آگهی گردد که هزینه آن توسط مالک نشان پرداخت می گردد .

نام و آخرین نشانی کامل مالک برند ثبت ‌شده یا نماینده قانونی اش درصورتی ‌که درخواست توسط نماینده به عمل آید .

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *