بلاگ

افزایش سرمایه از طریق مطالبات

یکی از راه هایی که باعث تامین شرکت از لحاظ منابع مالی می شود افزایش سرمایه در شرکت است. اکثر شرکت ها هدفهایی مثل توسعه دادن فعالیت های خود و همچنین رقابت با شرکت های دیگر و افزایش داشته های خود به افزایش سرمایه می پردازند. بسیاری از شرکت ها علاوه بر موارد گفته شده برای اصلاح و پیشرفت شکل مالی شرکت خود نیز به افزایش سرمایه می پردازند در ادامه مقاله به توضیح افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده می پردازیم تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.

افزایش سرمایه از طریق مطالبات حل شده:

همان طور که قبلا گفته شد و به توضیح آن پرداختیم یکی از راه های افزایش سرمایه شرکت از طریق آورده نقدی و مطالبات حال شده می باشد. شرکت­ها در حین فعالیت بنا به دلایل مختلفی نیازمند وجه نقد می­شوند. به طور مثال امکان دارد تصمیم داشته باشند فضای تولید خود را بزرگ­تر کنند و یا این­که سرمایه در گردش خود را افزایش دهند. در این حالت شرکت برای تامین منابع مالی خود دو راه پیش رو دارد: یک راه این است که از بانک وام بگیرد و یا این­که از سهامداران خود تقاضای سرمایه­گذاری جدید کند. واضح و مبرهن است که راه دوم مناسب­تر است زیرا چنانچه از بانک وام بگیرد مجبور است که مبلغ وام دریافتی را همراه با سودی که دارد به بانک برگرداند. از این رو شرکت­ها ترجیح می­دهند که وجه مورد نیاز خود را از طریق سرمایه­ گذاری مجدد سهامداران اخذ نمایند.

رفتار سهام در افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده‌های نقدی سهامداران

به صورت کلی فارغ از نوع افزایش سرمایه، طی این فرآیند قیمت با کاهش روبرو خواهد شد زیرا تعداد سهام افزایش ‌می‌یابد و قیمت به تعداد زیادتری سهام تقسیم خواهد شد.
همچنین ارزش دارایی افراد بعد از افزایش سرمایه عوض نخواهد شد. به‌عبارت‌دیگر به میزان درصد افزایش سرمایه، بر تعداد سهام سرمایه‌گذاران قبلی افزوده خواهد شد تا درصد مالکیت و ارزش دارایی آنها از سهم شرکت تغییری نداشته باشد.
کارشناسان و فعالان اقتصادی بهترین نوع افزایش سرمایه را از محل مطالبات و آورده‌های نقدی سهامداران می‌دانند. در این نوع از افزایش سرمایه، با ورود منابع جدید یا جلوگیری از خروج آنها، قدرت مالی شرکت‌ها وضعیت بهتری پیدا می‌کند و از طرفی موجب جذب نقدینگی‌های سرگردان می‌شود. نقدینگی‌های سرگردان، عاملی مهم در افزایش نرخ تورم است که به سمت بورس هدایت می‌شود

حال این سوال پیش می­‌آید که منظور از مطالبات حال شده چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که: ممکن است سهامداران از شرکت طلبی داشته باشند که به آن مطالبات حال شده می گویند. در زمان افزایش سرمایه افراد سهامدار این امکان را دارند که به دلیل داشتن طلب از شرکت به جای وارد کردن پول به شرکت طلب خود را از سرمایه برداشت نمایند که به آن افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده می گویند. برای مثال اگر هر سهامداری قرار باشد که مبلغ 4 میلیون تومان را به شرکت اضافه کنند در اینجا آن سهامداری که از شرکت پولی را طلب دارد می تواند اعلام کند که آن سهم واریزی اش را از روی طلبی که از شرکت دارد کم کنند. به طور معمول شرکتها، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران را با هم به انجام می رسانند ولی بعضی از شرکت ها می توانند افزایش سرمایه را با یکی از این روش ها انجام دهند، البته یادآوری این نکته خارج از لطف نیست که چون تمامی سهامداران از شرکت پولی را طلب ندارند و همینطور همه سهامداران این تمایل را ندارند که به شکل پول نقد ئارد شرکت کنند پس معمولا افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی و مطالبات حال شده را به صورت ترکیبی پیاده سازی می نمایند.
نتیجه گیری :
معرفی نامه نمایندگان، کپی گزارش بازرس قانونی، اساسنامه شرکت، نامه ای حاکی از عدم مشمولیت از سازمان بورس، معرفی سهامداران و آگهی ثبت تغییرات شرکت مهم ترین مدارکی هستند که به منظور افزایش سرمایه شرکت مورد نیاز می باشند. چنانچه با هرگونه سوالی پیرامون افزایش سرمایه از طریق مطالبات مواجه شدید می توانید با کارشناسان ثبت صداقت تماس حاصل نمایید تا به بهترین شکل شما را راهنمایی نمایند.

این مقاله چطور بود؟
[: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *