اخذ کد اقتصادی در کرمان
بلاگ

اخذ کد اقتصادی در کرمان

یکی از موارد ضروری برای هر کسب و کاری داشتن کد اقتصادی است زیرا برای انجام فعالیت های اقتصادی و تعیین اهداف و چارچوب سازی برای فعالیت های شغلی بسیار اهمیت دارد همچنین بر میزان مالیات نیز بسیار تاثیر گذار است.

کد اقتصادی چیست؟

هر گونه کسب و کار فعالیت اقتصادی که صورت می گیرد نیاز به داشتن یک کد اقتصادی دارد در هر جامعه و شهر تعدادی کسب و کار و فعالیت اقتصادی شکل می گیرد که برای شناسایی این کسب و کارها و حمایت کردن از آنها و نظارت برهر کسب و کاری به کد اقتصادی نیاز به عبارتی دیگر برای گرفتن مالیات باید فعالیت های اقتصادی در سامانه خاصی ثبت گردد تا یک شناسه اقتصادی به آن تعلق بگیرد این کد اقتصادی به تمامی افراد حقیقی و حقوقی که کسب و کار اقتصادی دارند متعلق است و بدون داشتن این کد فعالیت اقتصادی افراد غیر قانونی خواهد بود در ادامه مقاله ما را همراهی نمایید تا با شیوه اخذ کد اقتصادی در کرمان آشنا شویم:
کد 12 رقمی که به هر فعایت اقتصادی تعلق می گیرد را کد اقتصادی می گویند این کد برای شروع هر فعالیت اقتصادی در ایران لازم است اداره دارایی این کد را صادر می نماید به عبارتی هر شرکتی بنا بر قانون تجارت تا دوماه بعد از آغاز فعالیت خود باید مدارک خود را به اداره دارایی ارائه دهد تا شناسه اقتصادی برای وی صادر گردد. این کد منحصر به یک فرد است و هیچ فرد و یا شرکت دیگری همانند آن کد را نخواهد اشت و این کد به مودیان مالیاتی تعلق می گیرد و همان کد احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان مالیاتی می باشد.

کاربرد کد اقتصادی در کرمان:

داشتن کد اقتصادی منحصر به پرداخت مالیات نمی باشد و دارای مزایا و کاربردهای بسیار دیگر نیز می باشد که عبارتند از:
– جهت شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی در سراسر کشور
– دریافت کارت بازرگانی
– لازمه صدور فاکتور
– برای افتتاح حساب بانکی و ارزی برای اشخاص حقوقی، شرکت‌ها و مؤسسات
– لازمه اطلاع از مالیات و معافیت‌های مالیاتی در اداره مالیات
– رسیدگی به فاکتورها و صورتحساب‌های شرکت
– رسیدگی به دفاتر پلمپ
– برای آزادسازی ضمانت‌نامه اجرای تعهدات
– انجام معاملات مالی قانونی
– اخذ کارت بازرگانی
– لازمه استفاده از خدمات گمرکی

مراحل و مدارک دریافت کد اقتصادی در کرمان:

 بررسی و تکمیل دفترچه ی مربوط به شماره اقتصادی
 دریافت و تکمیل فرم ب کد اقتصادی از واحد ثبت اداره دارایی
 کپی اساسنامه و آگهی تاسیس شرکت
 کپی مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره
 کپی اظهارنامه شرکت ( شرکت سهامی خاص ) یا شرکتنامه ( مسئولیت محدود )
 پروانه بهره برداری یا مجوز تاسیس ( در صورت وجود )
 کپی سند مالکیت مکان شرکت
 پرداخت حق تمبر به اداره دارایی
بعد از آنکه مدارک لازمه را تکمیل کردید بایستی مدارک با فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی به حوزه مالیاتی اداره مالیات تحویل دهید بعد از آن این اداره با بررسی کامل مدارک کد 12 رقمی اقتصادی را به شرکت شما ارسال می نماید.
در مورد کد اشخاص حقوقی هم روال به همین صورت است. پس از آنکه کارت تهیه شد . فرم اطلاعات اشخاص حقوقی تکمیل شد مدیرعامل یا وکیل قانونی تنظیم و با آنرا با مهر شرکت ممهور می کنند. پس از آن مدارک را به حوزه مالیاتی تحویل داده و باقی مراحل همانند مراحل اخذ شماره اقتصادی توسط اشخاص حقیقی است.

افرادی که ملزم به دریافت کد اقتصادی در کرمان هستند عبارت‌اند از:

تمامی افراد حقوقی که در صادرات و واردات کالاها فعالیتی دارند و افرادی که در بخش تولید خدمات و توزیع کالاها هستند و تولید فعالیت اقتصادی دارند و افرادی که دارای پروانه کسب هستند و یا محلی برای فعالیت تجاری دارند بایستی دارای کد اقتصادی باشند.

چه افرادی معاف از اخذ کد اقتصادی در کرمان هستند؟

همان‌طور که گفته شد تمامی فعالیت‌های اقتصادی درزمینهٔ تجارت ملزم به دریافت این شناسه هستند، اما افراد و فعالیت‌هایی نیز وجود دارد که نیازی به داشتن کد اقتصادی ندارند این فعالیت‌ها عبارت‌اند از:
– کلیه مکان‌های مذهبی مانند مساجد و تکیه‌ها
– تمامی اشخاص حقیقی که درزمینهٔ هنری مانند فیلم‌سازی، نقاشی، طراحی، خطاطی، ویراستاری، گرافیک، نویسندگی و طراحی فعالیت می‌کنند
– تمامی اشخاص حقیقی که درزمینهٔ پیمانکاری فعالیت می‌کنند به شرطی که مبلغ دریافتی کل قراردادها و پیمان‌نامه‌های آن‌ها در یک سال کمتر از 5 میلیون تومان باشد
– تمامی اتحادیه‌های امور صنفی
– اشخاص حقیقی که درزمینهٔ امور تحقیقی و مشاوره فنی فعالیت دارند، مراکز عالی آموزشی و اعضای هیئت‌علمی نیز جزء این گروه می‌باشند.

نتیجه گیری:

تمامی شرکت هایی که شروع به فعالیت های اقتصادی می کنند باید دارای کد اقتصادی باشند تا بتوانند به ادامه کار خود در حوزه فعالیت های تجاری و اقتصادی ادامه دهند و اگر بر انجام دریافت کد اقتصادی خود اقدام نکنند نمی توانند به فعالیت های اقتصادی خود در این حیطه ادامه دهند. تمامی شما عزیزان با مشاوره با موسسه ثبتی صداقت به هر اطلاعاتی در این باره و اقدام به اخذ کد اقتصادی در کرمان دست خواهید یافت.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *