ویژگی های ثبت شرکت سهامی خاص
بلاگ

ویژگی های ثبت شرکت سهامی خاص

اگر قصد ثبت شرکت سهامی خاص را دارید تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا از مو به موی شرایط و ویژگی های این نوع از شرکت ها مطلع شوید!

 •  سرمایه و بودجه شرکت حداقل می بایست 1 میلیون ریال باشد .
 • یک شرکت سهامی خاص نخواهد توانست سهامش را برای پذیره نویسی و یا فروش در بورس و یا به وسیله ی بانک ها عرضه کند یا با انتشار آگهی و اطلاعیه و یا هر گونه کار تبلیغاتی برای فروش سهام خود انجام دهند .
 • سرمایه و بودجه یک شرکت سهامی خاص به وسیله خود موسسان تأمین می گردد و حق صادر کردن اعلامیه پذیره نویسی را نخواهند داشت .
 • در عنوان شرکت پیش از نام شرکت و یا پس از آن عبارت ویژه ای می بایست اضافه گردد و این عبارت در تمامی نوشته های شرکت و آگهی ها می بایست رعایت شود .
 • هیئت مدیره یک شرکت سهامی خاص حداقل می بایست پنج نفر باشد .
 • شرکت های سهامی خاص حق انتشار اوراق قرضه را نخواهند داشت .

رئیس جمهور، معاونان ایشان و وزیران و کارمندان دولت نمی‌توانند بیش از 1 شغل دولتی داشته باشند و دارا بودن هر گونه شغل دیگر در شرکت‌هایی که همه یا بخشی از سرمایه‌شان تعلق به دولت و یا موسسات دیگر دارد و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی و مدیریت عامل یا عضویت در هیئت مدیره انواع مختلف شرکت‌ها و موسسات خصوصی به جز موسسات تعاونی‌، اداره‌ ها و شرکت‌ها برای آنان ممنوع می‌باشد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

همه اشخاص می توانند با وارد شدن به سامانه www.irsherkat.ssaa.ir تقاضای تأسیس و ثبت شرکت غیر تجاری کنند .

در مرحله نخست شما باید اطلاعاتی مثل مشخصات درخواست کننده ، اسم شرکت ، موضوع آن،  آدرس دفتر مرکزی آن ، بودجه اولیه شرکت ، افراد شرکت ، سهام هر فرد ، جایگاه افراد ، ارتباط میان افراد ، شعب شرکت ، متن صورتجلسه ، وارد کردن متن اظهارنامه و اساسنامه آن را وارد کنید .

می بایست در اسم شرکت بر اساس قوانین از نام های خاصی استفاده کنید . عنوان شرکت کی بایست دارای ریشه فارسی بوده و در آن از کلملات و جملات خارجی استفاده نگردد . عنان شرکت نباید با فرهنگ و قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران متضاد باشد .

بعد از وارد نمودن اطلاعات مورد نظر در سایت مربوطه ، می بایست منتظر باشید تا کارشناس مورد نظر مشخصات وارده شما را ارزیابی کنند و در صورتیکه هیچ اشتباهی در مشخصات وارد گردیده وجود نداشته باشد ، باید بر اساس درخواست اداره ثبت شرکت ها و موسسات مدارک را به اداره مربوطه ارسال کنید .

در مرحله بعد می بایست یک پرینت از اوراق چاپی در سایت مورد نظر تهیه کنید و به امضای دیگر اعضای شرکت برسانید . بعد از آن مدارک مربوطه را از راه پست به گونه سفارشی به آدرس مورد نظر در تاییدیه پذیرش ارسال نمایید . بعد از ارسال پستی ، می بایست شماره مرسوله را در سایت اداره ثبت شرکت ها درج کنید .

در صورت عدم وجود اشتباه در مدارک تحویل داده شده ، کارشناس مورد نظر نسبت به آماده کردن پیش نویس آگهی ثبت اقدام می نماید . در این حال فرد درخواست کننده می بایست با همراه داشتن اصل کارت ملی و شناسنامه جهت دریافت مدارک ثبتی و همچنین امضا در زیر دفاتر مربوطه به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کند .

بعد از تأیید شدن همه ی مرحله ها و دریافت نمودن شماره ثبت ، باید آگهی ثبت مربوطه را در روزنامه رسمی ثبت متید . در این حال هزینه انتشار آگهی به گونه اینترنتی پرداخت می گردد .

بعد از درج کردن آگهی مورد نظر در روزنامه رسمی شما خواهید توانست کار خود را به صورت رسمی آغاز کنید .

در صورتیکه سرمایه گذاران پس از ثبت درخواست منحل کردن شرکت سهامی خاص را در نظر داشته باشند در حالیکه موافقت سرمایه گذاران می بایست نسبت به ثبت صورتجلسه منحل نمودن شرکت در سامانه ثبت تغییرات شرکت ها و موسسات اقدام کنید .

زمان ثبت یک شرکت سهامی خاص

مدت زمان ثبت یک شرکت سهامی خاص با حساب کردن اخذ گواهی های عدم سوء پیشینه 14 روز کاری است .

هزینه های ثبت شرکت سهامی خاص

 • هزینه حق الثبت : 12000ریال
 • پوشه و گیره :10000ریال
 • حق الوکاله : 250000 ریال
 • هزینه حق الدرج : 140000ریال
 • هزینه تنظیم اساسنامه و اظهارنامه و اوراق ثبتی : 150000ریال
 • هزینه روزنامه رسمی : 150000ریال
 • تعیین نام :40000 ریال

نکات مهم ثبت شرکت های سهامی خاص

تعداد شریکان و سرمایه گذاران در شرکت سهامی خاص :

حداقل تعداد سهامداران برای ثبت یک شرکت سهامی خاص 3 نفر می باشد .

میزان سرمایه در شرکت سهامی خاص :

در هنگام تاسیس شرکت ، بودجه شرکت های سهامی خاص از 1 میلیون ریال نباید کمتر باشد .

پایین آمدن بودجه شرکت از حداقل مقرر قانونی :

برای مثال سرمایه شرکت سهامی خاص ، به 500 هزار ریال کاهش پیدا کند . تفاوتی نخواهد کرد کم شدن سرمایه به چه علتی باشد .

در صورتیکه در مدت حداکثر 1 سال ، شرکت مربوطه اقدام به زیاد کردن سرمایه و یا تبدیل شرکت نکند ، هر ذینفع خواهد توانست برای منحل کردن شرکت به دادگاه مراجعه نماید .

عنوان یک شرکت سهامی خاص :

بر اساس تبصره ماده 4 لایحه ، در موسسات سهامی خاص جمله « شرکت سهامی خاص » می بایست پیش از اسم شرکت و یا پس از آن بدون فاصله با عنوان شرکت در تمامی اوراق و آگهی های شرکت به صورت واضح و روشن درج گردد .

موضوع فعالیت شرکت های سهامی خاص :

بر اسلس بند 2 ماده 8 لایحه موضوع شرکت به طور صریح و منجز از بندهای ضروری اساسنامه است .

رکن های اصلی یک شرکت سهامی خاص :

 • رکن تصمیم گیرنده ( مجمع عمومی )
 • رکن اداره کننده ( هیات مدیره )
 • رکن کنترل کننده ( بازرس یا بازرسان )

بازرس یا بازرسین مجاز می بایست دارای شرایط ذیل باشند :

حسن شهرت و عدم محکومیت کیفری موثر

داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس در یکی از رشته های متناسب با وظایف

دارا بودن حداقل 5 سال سابقه کار مفید

عدم اشتغال به نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *