ثبت شرکت غیرتجاری و موسسات
بلاگ

نحوه ثبت شرکت غیر تجاری و موسسات

یکی از مهم‌ترین شرکت‌هایی که در کشور ما به ثبت می‌رسند موسسات غیر تجاری هستند. این موسسات از لحاظ موضوع فعالیت کاملا متفاوت با شرکت‌های تجاری هستند اما روند ثبتی مشابهی با شرکت‌های تجاری دارند. موسسات غیر تجاری در قالب خیریه‌ها، انجمن‌های ادبی، کانون‌ها، انجمن‌های علمی و یا موسسات حقوقی به ثبت می‌رسند. برای ثبت موسسه غیر تجاری هیچ محدودیت مکانی نخواهید داشت و می‌توانید در شهر‌های تهران، شیراز، مشهد، تبریز، اصفهان و سایر شهر‌ها به سادگی موسسه ثبت نمائید. ما در این مقاله نحوه ثبت موسسات غیر تجاری و همچنین مدارک و مراحل ثبت آن را به صورت کامل به شما آموزش خواهیم داد.

انواع موسسات غیر تجاری

 1. موسسات غیر انتفاعی: این موسسات برای انجام تحقیق، پژوهش و یا یک حرکت فرهنگی تاسیس می‌شوند و به هیچ وجه اعضای آن قصد انتفاع مالی از شرکت نخواهند داشت.
 2. موسسات انتفاعی: جزو شرکت‌های غیر تجاری هستند اما سود حاصل از آن شرکت بین اعضاء تقسیم می‌شود و یا از شرکت درآمدی به دست می‌آید که با نظر اعضا در جایی خرج می‌شود. مانند شرکت‌های خدمات شهری.

شرایط ثبت شرکت غیر تجاری

 1. تعداد شرکاء چه زن چه مرد باید حداقل دو نفر باشد
 2. هر میزانی از سرمایه برای شرکت مورد پذیرش قرار می‌گیرد
 3. مقاصد شرکت نباید در تعارض با نظم عمومی و شرع باشد
 4. باید قبل از درخواست ثبت از اطلاعات نیروی انتظامی استعلام شود
 5. شرکت باید حتما دارای مجوز در حوزه فعالیتی خود باشد
 6. حداقل 18 سال سن

مدارک لازم برای ثبت شرکت و موسسه غیر تجاری

 1. دو نسخه تقاضانامه شرکت به همراه امضای شرکاء
 2. دو نسخه از اساسنامه شرکت به همراه امضاء
 3. تصویر مجوز فعالیت
 4. کپی شناسنامه و کارت ملی شرکاء
 5. دو نسخه از صورتجلسه هیئت موسس

مراحل ثبت شرکت یا موسسه غیر تجاری

 1. ابتدا باید در جلسه‌ای تمامی مدارکی که در بالا نام بردیم را تهیه و اقدام به اسکن آن نمائید.
 2. به سایت اداره ثبت شرکت‌ها به نشانی www.sherkat.ssa.ir مراجعه کنید.
 3. فرمهای مربوط به اطلاعات درخواست دهنده و اطلاعات شرکت را وارد کنید و سعی کنید 5 نام پیشنهادی داشته باشید.
 4. دریافت کد رهگیری
 5. درج آگهی تاسیس در روزنامه کثیر الانتشار

هزینه ثبت موسسات غیر تجاری

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم روند ثبت موسسات تجاری و غیر تجاری تفاوت چندانی ندارند و هزینه‌های ثبت این موسسات هم تقریبا مشابه است. شما نیاز به حداقل یک میلیون ریال سرمایه اولیه، حق ثبت، حق وکالت و همچنین هزینه‌های درج آگهی در روزنامه رسمی را خواهید داشت.

زمان ثبت موسسه غیر تجاری

دقت کنید که ما انواعی از موسات غیر تجاری داریم که شما برای انجام امور ثبتی آن نیاز به استعلام خواهید داشت. علاوه بر این ممکن است که مدارک ارسالی شما نقص داشته باشد و نتوان در مدت زمان معمول اقدام به ثبت کرد. اما به طور میانگین حداقل در یک بازه یک ماهه می‌توانید یک شرکت غیر تجاری به ثبت برسانید در صورتی که قبلا مدارک لازم را تهیه کرده باشید.

ثبت شرکت‌های غیر تجاری در دفاتر ثبتی هر استان به ثبت خواهد رسید بنابراین نیازی به مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها نخواهید داشت. دقت کنید که تنها شرکت‌های خارج از کشور باید برای ثبت مدارک خود را به مرکز ثبت شرکت‌های تهران ارسال کنند.

شرکت ثبت صداقت ثبت با بیش از یک دهه تجربه موفق در ثبت شرکت‌های بزرگ در ایران و خارج از کشور آماده ارائه خدمات حرفه‌ای به شماست. در صورت نیاز به ثبت فوری و مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *