مراحل اخذ گواهی CE
بلاگ

مراحل اخذ گواهی CE

نماد CE یک علامت صدور گواهینامه است که نشان دهنده انطباق با استانداردهای بهداشتی، ایمنی و حفاظت از محیط زیست برای محصولات فروخته شده در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است. نماد CE همچنین در محصولات فروخته شده در خارج از منطقه اقتصادی اروپا که مطابق با استانداردهای منطقه اقتصادی اروپا تولید شده اند، یافت می شود. محصولاتی که این گواهی را دریافت میکنند مدعی می باشند که تمامی الزامات و شرایط منطقه اقتصادی را در تولید این محصول رعایت کردند.
پ.ن : مارک CE نشان نمی‌دهد که یک محصول توسط اتحادیه اروپا یا یک مقام دیگر تأیید شده است و CE منشأ یک محصول را نیز نشان نمی دهد.

مراحل دریافت گواهی CE

برای دریافت گواهی CE ونماد آن بر روی محصول خود باید بر طبق مقررات منطقه اقتصادی اروپا عمل کنید و سلسله مراتب و مراحلی را طی کنید.

مرحله اول: دستورالعمل قابل استفاده را مشخص کنید.

اولین قدم شناسایی این است که آیا محصول شما می تواند شامل نماد CE بشود یا نه. فقط کالاهایی که حداقل در یکی از دستورالعمل های نمادگذاری CE (CE Marking) قرار می گیرند میتوانند نماد CE را کسب کنند، لازم نیست که همه محصولات دارای نماد CE باشند. بیش از 20 دستورالعمل و مقررات مربوط به محصولات وجود دارد که طیف وسیعی از محصولات را پوشش می دهد. چنین محصولاتی شامل تجهیزات الکتریکی، ماشین آلات، تجهیزات پزشکی، اسباب بازی، تجهیزات فشار، دستگاههای بی‌سیم و محصولات ساختمانی می شوند (اما محدود به آنها نمی شود).
پ.ن : گواهی CE برای محصولات دارویی وغذایی وآشامیدنی قابل صدور نیست اما با این حال در بعضی موارد مشاهده شده و این اقدامی سودجویانه و غیر مجاز است و ان محصول فاقد ارزش ذکر شده است.

مرحله دوم : الزامات کاربردی این دستورالعمل را مشخص کنید.

هر دستورالعمل روشهای کمی متفاوت برای نشان دادن انطباق دارد. این معمولاً به طبقه بندی محصول و استفاده مورد نظر آن بستگی دارد. هر دستورالعمل دارای تعدادی از “الزامات اساسی” است که محصول باید آن را برآورده کند و باید اثبات کنید که این الزامات اساسی براورده شده است. بهترین راه برای اثبات اینكه این نیازهای اساسی برآورده شده است، پاسخ گویی الزامات “هنجارهای اروپایی هماهنگ” قابل اجرا (استاندارد) است.

مرحله سوم : شناسایی یک مسیر مشخص (مناسب) برای مطابقت و سازگاری

فرایند نمادگذاری CE (CE Marking) همیشه یک فرآیند اعلامیه است ، با این وجود ممکن است شما نیاز به حضور شخص ثالث داشته باشید. این در “سیستم تصدیق” آمده و بین دستورالعمل متفاوت خواهد بود. برخی از محصولات (مانند وسایل پزشکی تهاجمی یا سیستم های اعلام حریق) ممکن است تا حدی برای برخی از مشارکت های شخص ثالث مجاز الزامی باشند.
مسیرهای مختلف تأیید وجود دارد که عبارتند از:
– ارزیابی محصول توسط سازنده.
-ارزیابی محصول توسط سازنده ، با نیاز اضافی برای بازرسی های کنترل تولید اجباری کارخانه که توسط شخص ثالث انجام شود.
– ارزیابی توسط شخص ثالث (به عنوان مثال EC type test 🙂 ، با نیاز به بازرسی های کنترل تولید کارخانه اجباری که توسط شخص ثالث انجام شود.

مرحله چهارم : ارزیابی سازگاری محصول

هنگامی که تمام الزامات برقرار شد ، شما به مدارکی نیاز دارید که محصول با الزامات اساسی دستورالعمل مطابقت داشته باشد. این معمولاً شامل برخی ارزیابی و آزمایش است. غالباً تضمین می شود که الزامات استاندارد هماهنگ قابل اجرا ,( که در مرحله 2 مشخص شدند) برآورده شده باشد.

مرحله پنجم : گرد آوری اسناد فنی

مستندات فنی مربوط به محصول یا طیف وسیعی از محصولات باید جمع آوری شود. این اطلاعات باید جنبه های مربوط به انطباق را پوشش دهد و احتمالاً شامل جزئیات طراحی ، توسعه و ساخت محصول می باشد. اسناد فنی ممکن است به عنوان پرونده فنی یا پرونده ساخت فنی نیز شناخته شود. مستندات فنی را می توان در هر قالب (یعنی کاغذ یا الکترونیکی) در دسترس قرار داد و باید برای مدت زمان حداکثر 10 سال پس از ساخت آخرین واحد نگه داشته شود و در اکثر موارد در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) اقامت داشته باشد.

اسناد فنی شامل موارد زیر میشود :
– اطلاعات فنی
– نقشه ها ، نمودارهای مدار و عکس ها
– صورت حساب مواد
– مشخصات و در صورت کاربرد ، اعلامیه های انطباق برای اجزای مهم و مواد مورد استفاده
– جزئیات مربوط به هرگونه محاسبات طراحی
– گزارش ها و ارزیابی های آزمون های انجام شده
– دستورالعمل ها
– کپی اظهارنامه

مرحله ششم : اظهارنامه ای را ایجاد کنید و از نشان CE استفاده کنید

وقتی سازنده، وارد کننده یا نماینده مجاز رضایت داشته باشد که محصول آنها مطابق با دستورالعمل های مربوط به علامت گذاری به عنوان CE باشد، باید یک اظهارنامه را تکمیل کنند. در بیشتر دستورالعمل ها به عنوان اظهارنامه, انطباق اتحادیه اروپا شناخته می شود اما اصطلاحات دیگر وجود دارد. مانند اظهارنامه شرکت در مورد ماشین آلات تا حدی تکمیل شده و اظهارنامه عملکرد محصولات ساختمانی.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *