خرید و فروش علامت تجاری
بلاگ

خرید و فروش علامت تجاری

آیا شما جزء آن دسته افرادی هستید که برای ثبت برند با مشکلات و دشواری های فراوان رو به رو شده اید؟ و یا اینکه زمان کافی برای پروسه ثبت یک برند را ندارید؟ اگر چنین تجربه ای دارید تنها راه حل شما خرید برند آماده است. با خرید برند به راحتی در وقت و هزینه صرفه جویی کرده و از تمام مشکلاتی که ممکن است در مسیر ثبت آن به وجود آید رها خواهید شد. در صورتی که برند انتخابی شما در اولین درخواست تائید شود، تنها در یک روز کاری می توانید آن را خریداری نموده و از مزایای آن بهره ببرید در ادامه با ما همراه باشید.

برند آماده (برند فروشی) چیست؟

برند اماده یا برند فروشی، پروسه ثبت برند را پشت سر گذاشته و برای استفاده و بهره برداری آماده است. اگر دارای نام تجاری هستید می توانید آن را به فردی دیگر بفروشید زیرا این برای شما یک امتیاز است و یک دارایی ارزشمند محسوب می شود که می توانید آن را قیمت گذاری کنید.

برند نمادی از یک کالا یا خدمات است که به منظور ارائه آن استفاده می شود. هدف از ثبت یا خرید برند تنها بحث فروش محصولات نیست بلکه ارتقاء ارزش کالا و جذب سرمایه نیز می باشد. به همین دلیل به راحتی می توانید صاحب برند شوید و گامی موثر در جهت رشد کسب و کار خود بردارید.

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که قبلاً برندی را ثبت کرده اید اما هم اکنون برای شما هیچ کارایی ندارد، از این رو در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون هیچ زحمتی می توانید آن را به افراد دیگر فروخته و هزینه هایی که به منظور ثبت آن صرف نموده اید را جبران کنید. برندهای آماده مواد غذایی و لوازم آرایشی از جمله پرطرفدارترین علائم تجاری برای خرید و فروش هستند و همواره نیاز به آن ها در بازار حس می شود.

چرا باید برند فروشی خریداری نمود؟

به دلیل طولانی بودن روند ثبت برند و مشکلات احتمالی آن برخی افراد به برندهای فروشی روی می آورند زیرا بدون صرف وقت می توان صاحب یک نام تجاری شد و از مزایای آن بهره برد. از جمله عواملی که منجر به خرید برند آماده می شوند به شرح زیر می باشند:

1-خرید برند آماده تنها با حضور در دفترخانه ثبت اسناد صورت می گیرد و نیازی نیست افراد وقت خود را هدر داده و 6 ماه یا بیشتر صبر کنند تا پروسه ثبت برند را با موفقیت طی کنند.

2-برند فروشی یک نام تجاری است که از کارایی لازم در بازار برخوردار می باشد. با خرید آن می توانید ایده های جدید در جهت تقویت آن اجرا نمائید.

3-اکثر افراد هنگامی که برای ثبت برند درخواست می دهند، نگران رد درخواست یا اعتراض خود هستند اما برند فروشی تمام مراحل ثبت را سپری نموده و آماده بهره برداری است.

4-خرید برند آماده نیازی به پروانه بهره برداری و یا مجوز تاسیس ندارد و تنها با ارائه کارت شناسایی صورت خواهد پذیرفت.

خرید برند ارزان تر است یا ثبت برند؟

در نرخ گذاری نام تجاری آماده یکسری موارد موثر هستند از جمله زیبایی نام برند، فارسی یا لاتین بودن آن، تعداد محصولات و طبقات ثبت شده، ثبت کالاها و طبقات مشابه. برند فروشی به دلیل ارزشمند بودن، قیمت بالاتری دارد اما با خرید امتیاز آن می توان تمام اهداف مورد نظر را عملی کرد و با استفاده از اعتبار آن مشتریان بیشتری جذب نمود.

قیمت گذاری برندهای مختلف توسط کارشناسان رسمی صورت می گیرد و افراد می توانند با توجه به حوزه کاری خود نام دلخواه را انتخاب کنند. برندهایی که از قبل در بازار فعالیت داشته اند اعتبار و ارزش بیشتری دارند زیرا برای عموم مردم شناخته شده اند اما برندهای جدید کمی زمان نیاز دارند تا جایگاه خود را در بازار بدست آورند.

بنابراین قیمت برند به عوامل متعددی بستگی دارد و هر چه ارزش آن بالاتر باشد مسلماً گران تر است. سایت های بسیاری در زمینه فروش برند آماده مشغول به فعالیت هستند که شما می توانید به راحتی لیست برندهای آنها را مشاهده نموده و برای خرید نام مورد نظر اقدام کنید.

چرا خرید و فروش برند آماده مقرون به صرفه است؟

ثبت علامت و نشان تجاری همانند ثبت شرکت مراحل و ضوابط طول و طویلی دارد به همین دلیل است که برخی از افراد و مجموعه ها ترجیح می دهند به جای طی کردن این مراحل برند مورد نظر خود را خریداری کنند.

بعضی از افراد و مجموعه ها زمان کافی برای سپری شدن مراحل اداری و قانونی ثبت برند را ندارند این در صورتی است که مراحل خرید و انتقال برند آماده با سرعت زیاد و فقط با حضور طرفین یعنی فروشنده و خریدار در دفترخانه ثبت اسناد رسمی امکان پذیر خواهد بود.

برای خرید برند فروشی دیگر دغدغه های انتخاب نام برند وجود ندارد زیرا نام قبلاٌ توسط فرد یا مجموعه دیگری انجام و ثبت شده است. به همین خاطر انتخاب یک برند که تمام مراحل ثبت و صدور گواهی ثبت را به صورت 100 درصد سپری کرده است می تواند تصمیمی هوشمندانه باشد.

اگر بخواهید به عنوان صاحب یک برند، آن را ثبت کنید به جواز تاسیس و پروانه بهره برداری نیاز دارید و اگر بخواهید برند را به صورت لاتین ثبت کنید باید کارت بازرگانی داشته باشید اما برای برند فروشی شما نیازی به مجوز فعالیت و کارت بازرگانی ندارید.

یک علامت تجاری آماده می تواند به نسبت نمونه اسم برند که خودتان انتخاب کرده اید با محصولات و خدمات شما هم جهت تر است و نظر شما و تیم شما را بیشتر به خود جلب می کند. در چنین شرایطی انتخاب و خرید برند آماده می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما و تیمتان باشد.شاید این موضوع در ذهن شما باشد که با خرید برند آماده فکر، ایده بهتر و امکانات بیشتری برای رشد و ارتقای برند خود دارید. بنابراین با خرید این برند می توانید تمامی ایده هایی را که در ذهن خود دارید به مرحله اجرا درآورید.

مشکلات و موانع پیش رو ثبت برند در برابر خرید برند آماده

در بهترین شرایط برای ثبت برند در صورتی که مشابه اسم درخواست شده شما اسم دیگری ثبت نشده باشد و یا اینکه اسم پیشنهادی شما قبلا توسط مجموعه دیگری ثبت نشده باشد تقریبا به 4 تا 6 ماه زمان نیاز دارید. در این شرایط اگر تمامی مراحل و روند اداری بدون مشکل جلو برود پس از گذشت این مدت شما موفق به کسب گواهینامه ثبت برند خود می شوید.

در غیر این صورت بعد از 45 تا 60 روز پس از ارسال درخواست برند، درخواست ارسال شده از طرف اداره ثبت مالکیت های صنعتی با اخطار روبرو می شود که باید بعد از رفع مشکلات مراحل ثبت برند دوباره از اول طی شود و ممکن است این روند چندین بار تکرار شود و یا حتی هم نتیجه ای برای شما حاصل نشود.

توجه به این نکته الزامی است که هر گاه درخواست ثبت برند با اخطار روبرو شود، ثبت درخواست مجدد هزینه اضافه ای را برای فرد درخواست کننده در بر دارد. علاوه بر این برای ثبت برند به مجوزهایی نیاز داریم. هر کدام از این مجوزها مستلزم داشتن شرایط، هزینه و زمان خاص خود است و می تواند به اندازه خود در روند ثبت برند بسیار تاثیرگذار باشد.

این مسئله که یک علامت تجاری از لحاظ میزان کالا، فارسی یا لاتین بودن، کامل بودن طبقات مرتبط با اسم تجاری و ….به صورت کامل به ثبت برسد، بسیار با اهمیت است و باید به این مسئله توجه داشته باشیم که در خصوص بعضی از کالاها و طبقات درخواستی پرمصرف و پرتقاضا مانند موادغذایی، امکان ثبت نام تجاری در تمام یا برخی از کالاهای مورد نظر مقدور نیست و امکان دارد کالاهای درخواست شده مردود شود.

مدارک لازم جهت خرید و فروش برند آماده

برای خرید برند آماده نیازی به کارت بازرگانی و یا جواز تاسیس نیست، تنها با استفاده از کارت شناسایی می توان اینکار را انجام داد. شما می توانید از نام های تجاری آماده که توسط موسسه ثبت حقوقی ثبت شده اند نام دلخواه خود را انتخاب نموه و در کمترین زمان ممکن صاحب آن شوید.

موسسات ثبت حقوقی مجموعه ای از برندهای آماده را در اختیار افراد قرار می دهند و فرصتی مناسب جهت خرید و فروش برند برای مدیران و صاحبان کسب و کار مختلف فراهم می کنند. از جمله مدارک مورد نیاز برای فروش برند آماده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مدارک شناسایی فروشنده و خریدار

شماره ثبت برند و شماره اظهارنامه

اسناد و مدارک مربوط به ثبت برند نظیر آگهی و روزنامه تقاضا

مدارک مرتبط با نوع کسب و کار

تنظیم قرارداد در دفترخانه

مدارک وکیل رسمی در صورت وجود

برند اماده بسیار ارزشمند است زیرا صاحبان سرمایه و تولید کنندگان صنایع مختلف بدون صرف وقت و هزینه های اضافی به راحتی می توانند با خرید برند به اهداف خود رسیده و ایده های ذهنی که در سر دارند را به مرحله اجرا درآورند. اگر بخواهیم مراحل خرید برند تجاری را عنوان کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1-انتخاب نام برند

2-استعلام برند از سازمان ثبت

3-مراجعه خریدار و فروشنده به دفترخانه جهت نقل و انتقال برند

4-انتشار آگهی انتقال برند در مطبوعات رسمی

روش های نقل و انتقال علامت تجاری آماده

نقل و انتقال علائم تجاری به دو صورت جبری (غیر ارادی) و قراردادی (اختیاری) انجام می شود. انتقال به صورت جبری زمانی صورت می گیرد که مالک برند فوت کرده باشد. از این رو وارث متوفی به راحتی  با در دست داشتن گواهی انحصار وراثت و اصل گواهی ثبت برند می تواند نسبت به واگذاری آن به مالک جدید اقدام نماید.

اما در نقل و انتقال قرارداری، امتیاز برند به مالک جدید واگذار می شود. در واقع مالک کنونی علامت تجاری به هر دلیلی امتیاز خود را برای مدت مشخص یا به صورت دائمی انتقال می دهد. پس از آنکه مراحل واگذاری برند طی شد، مالک جدید می تواند از مزایای آن به نفع خود استفاده کند.

در انتقال قانونی هر برند آماده مواردی نظیر نام، آدرس و تابعیت صاحب برند، نام و آدرس وکیل قانونی مالک و شماره ثبت آرم تجاری در ایران باید در اظهارنامه قید شود. لازم به ذکر است در صورتی که صاحب آرم تمایلی به واگذاری کامل علامت تجاری خود نداشته باشد می تواند بخشی از آن یا طبقات آن را به دیگری انتقال دهد.

در این حالت که انتقال جزئی نام دارد، برند تنها برای یکسری خدمات مشخص و یا به منظور استفاده در یک طبقه خاص واگذار می شود. برای انجام اینکار هنگامی تقاضای الکترونیک خود را برای واگذاری علامت ثبت می کنید، نقل و انتقال جزئی را انتخاب نمائید و سایر مراحل را همانند انتقال قرارداری انجام دهید.

واگذاری برند تجاری آماده در ایران زمانی ارزشمند و معتبر است که حق استفاده از آن رسماً و قانوناً به ثبت رسیده باشد. یکی از مزیت های خرید و فروش آرم تجاری آماده امکان استفاده از برندهایی بدون استفاده قبل از اتمام زمانشان است.

قیمت برند آماده

هنگامی که برای خرید یا فروش برند آماده، مخصوصاً برندهای که در بازار مورد استفاده قرار گرفته اند و سابقه ای درخشان دارند اقدام می کنید، ابتدا باید قیمت گذاری آن ها توسط کارشناس رسمی دادگستری صورت گیرد. اما برندهایی که اخیراً به ثبت رسیده اند بر اساس نوع کلمه، طراحی و تعداد طبقات، تعداد کالا، زیبایی و شهرت اسم ثبت شده، خدمات و کالاهای مشابه به ثبت رسیده و فارسی یا لاتین بودن برند ارزش گذاری می شوند و هر کدام قیمتی متفاوت دارند.

فاکتورهای موثر بر قیمت گذاری یک برند آماده فروش بر قیمت کالا نیز تاثیرگذار هستند و نرخ فروش را افزایش می دهند.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.