ثبت شرکت پیمانکاری
بلاگ

ثبت شرکت پیمانکاری

مشارکت در اجرای پروژه های عمرانی با تاسیس و ثبت شرکت پیمانکاری به طور حتم به شما کمک خواهد کرد تا در توسعه و عمران کشور نقش مهمی ایفا کرده و علاوه بر این بتوانید درآمد مناسبی را از این راه به دست آورید. 

البته پیمانکاری محدود به پروژه های عمرانی یا ساختمانی نیست و در حوزه های دیگر نیز پیمانکاران نقش ویژه ای ایفا می کنند. 

برای همین است که بسیاری از متخصصان و پیمانکاران تلاش دارند تا با طی مراحل ثبت شرکت و مشارکت، اجرا، طراحی و نظارت بر پروژه های عمرانی و … خود را به عنوان یکی از پیمانکاران برتر با تلاش برای توسعه زیرساخت های مختلف در کشور معرفی کنند. 

ما در این متن قصد داریم تا نگاهی گذرا به شرایط و مدارک لازم برای ثبت این شرکت ها داشته باشیم تا در صورت نیاز بهتر بتوانید با مراحل ثبت شرکت های پیمانکاری آشنا شوید.

به طور حتم در صورت نیاز به اطلاعات جامع در این زمینه و مشاوره در کلیه مراحل ثبت شرکت می توانید با کارشناسان حقوقی مجموعه تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

آشنایی با خدمات شرکت های پیمانکاری

شاید برای شما سوال باشد که چه لزومی به ثبت شرکت پیمانکاری می باشد و یا این که این شرکت ها چه وظایفی دارند و خدمات ارائه شده توسط یک پیمانکار در چه حوزه هایی خواهد بود؟
همه شما می دانید که بسیاری از پروژه های عمرانی با مشارکت شرکت های پیمانکاری اجرا می شود و این شرکت ها نقش بسیار مهمی در توسعه زیرساخت ها و گسترش شهرنشینی داشته اند.
اما فعالیت های شرکت های پیمانکاری محدود به فعالیت های عمرانی نیست و امروزه در داخل کشور شاهد هستیم که بسیاری از شرکت های دولتی از اداره برق و ادره آب و فاضلاب گرفته تا سایر ادارات به دلیل عدم توان انجام سایر وطایف خود و یا بنا به دلایل دیگر سعی دارند تا بخشی از وظایف خود را به شرکت های پیمانکاری واگذار کنند.
برای همین خدمات شرکت های پیمانکاری با توجه به موضوع فعالیت آن ها که در بخش بعد مورد بحث قرار خواهد گرفت گسترده است و به طور معمول برای بهره مندی از این خدمات ممکن است که قراردادی بین شرکت مربوطه (که می تواند یک شرکت دولتی و یا خصوص باشد) و شرکت پیمانکاری منعقد شود تا ضمن دریافت این خدمات موضوع فعالیت شرکت، هزینه آن بر طبق مفاد قرار داد پرداخت شود.

موضوع فعالیت شرکت پیمانکاری

با توجه به مطالبی که گفته شد می توان موضوع فعالیت شرکت های پیمانکاری را در گستره وسیعی از خدمات پیمانکاری در حوزه ساخت تاسیسات و ارائه خدمات عمرانی و ساختمانی دانست که هر یک نیاز به تخصص و مهارت خاص خود دارند.
به طور حتم متقاضیان ثبت شرکت پیمانکاری باید این مهارت ها و تجربه کافی را برای فعالیت در این حوزه ها داشته باشد. مهم ترین حوزه ای که شرکت های پیمانکاری بزرگ در حال فعالیت در آن هستند حوزه ساختمان سازی می باشد (که در چند دهه اخیر توانسته است حجم گسترده ای از ساختمان های جدید را به بافت قدیم شهرهای بزرگ اضافه کند).
اما در حوزه سدسازی و راه و ترابری نیز شرکت های بزرگ پیمانکاری در داخل کشور حضور دارند که نقش موثری در توسعه زیرساخت ها در اقصی نقاط کشور داشته اند.
حوزه تاسیسات و صنعت نیز هر یک سهمی از این بازار را به خود اختصاص داده اند.
علاوه بر موارد ذکر شده ثبت شرکت پیمانکاری می تواند برای فعالیت در حوزه های زیر باشد:
• حوزه بازسازی ساختمان ها و نگهداری از تاسیسات مختلف
• حوزه مهندسی کشاورزی و باغداری
• حوزه انتقال آب و فاضلاب
• انتقال برق و خدمات توزیع و نگهداری از تاسیسات در شبکه برق در شبکه های شهری و روستایی
• در حوزه انتقال گاز با اجرای خطوط انتقال گاز درون شهری و برون شهری
• حوزه نفت و مشتقات نفتی (کاوش های زیرزمینی، …)
• …

قالب ثبت شرکت پیمانکاری

به طور حتم همان طور که گفته شد برای فعالیت در هر یک از این حوزه ها در مرحله اول باید متقاضیان شرایط و تجربه یا تخصص کافی برای فعالیت به صورت پیمانکاری با ثبت شرکت در هر یک از موضوعات ذکر شده در بالا را داشته باشند.
توجه داشته باشید که تمایز بین موضوع فعالیت شرکت (که در بخش های قبل اشاره شد) و نوع شرکت هنگام تصمیم گیری برای ثبت شرکت پیمانکاری مهم است و شما باید در مراحل اولیه نوع شرکت را که می تواند شرکت با مسئولیت محدود و یا شرکت سهامی خاص باشد را انتخاب کنید (علاوه بر موضوع فعالیت که قبلا انتخاب کرده اید).
نکته مهم: توجه داشته باشید که اگر چه امکان ثبت شرکت در قالب سهامی خاص و یا مسئولیت محدود برای شما وجود خواهد داشت. اما توصیه می شود که برای بهره مندی از امتیازاتی که به شرکت های پیمانکاری سهامی خاص اختصاص می یابد سعی کنید تا قالب یا نوع شرکت خود را به صورت سهامی خاص انتخاب کنید.

مراحل ثبت شرکت پیمانکاری

در مراحل ثبت شرکت باید شرکا و یا متقاضیان تاسیس شرکت با توجه به موضوع فعالیت (که تخصص و مهارت کافی برای فعالیت در آن را دارند) با ارائه مدارک و مستندات لازم مجوز ثبت شرکت و فعالیت پیمانکاری را اخذ کنند.
این مجوزها با طی مراحل قانونی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و شما پس از ثبت شرکت پیمانکاری امکان فعالیت در یکی از موارد ذکر شده در بالا با توجه به موضوع فعالیت شرکت را خواهید داشت.
در مرحله اول سمت هر یک از اعضای شرکت و مدیرعامل آن مشخص شود. پس از آن باید مدارک زیر را با تخصیص وظایف هر یک از اعضا آماده کنید:
• کپی کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل و کلیه اعضا شرکت
• مشخص کردن محل فعالیت شرکت پیمانکاری
• تعیین سرمایه اولیه شرکت (که باید حداقل یک میلیون ریال باشد).
• …
توجه داشته باشید که حد نصاب و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص (حداقل اعضا و تعداد بازرسان و … ) تفاوت هایی با شرکت مسئولیت محدود خواهد داشت.

هزینه مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری

ما در بخش های قبل اشاره کردیم که برای ثبت یک شرکت نیاز به سرمایه اولیه ای می باشد که باید حداقل بخشی از آن فراهم شود. البته این سرمایه اولیه می تواند کم و با توجه به ارزش ریال ناچیز باشد.
اما برای ثبت آگهی در روزنامه های رسمی و نیز برای مشاوره به منظور آماده کردن مدارک ثبت شرکت و ارسال آن برای اداره ثبت شرکت ها نیاز به پرداخت هزینه هایی به طور جداگانه خواهد بود.
شما می توانید برای ثبت شرکت خود در کوتاه ترین زمان با ما تماس بگیرید تا ضمن ارائه خدمات مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری اطلاعات لازم را در مورد هزینه های مورد نیاز با توجه به خدمات دریافتی و سایر هزینه های ثبتی، درج آگهی و … در اختیار شما قرار دهیم.
به طور حتم با توجه به حساسیتی که آینده شرکت شما خواهد داشت و برای ثبت آن با کمترین مشکل در اداره ثبت شرکت ها به منظور اخذ مجوزهای لازم بهتر است که حتما مشاوره های لازم را برای اخذ شرکت دریافت کنید و هزینه های پرداختی برای دریافت این مشاوره ها در مقایسه با مزایایی که در بلندمدت برای شما به همراه خواهد داشت ناچیز خواهد بود.

منبع صداقت ثبت کپی با ذکر منبع بلامانع می‌باشد.
این مقاله چطور بود؟
[: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.