بلاگ

ثبت شرکت پخش و توزیع

ثبت شرکت پخش و توزیع کالا با طی مراحل قانونی برای فعالیت در حوزه توزیع مواد غذایی و یا برای توزیع دارو صورت می پذیرد. 

شاید به خوبی بدانید که مواد غذایی و دارو از جمله نیازمندی های روزمره مردم در جامعه هستند که باید به طور مداوم در اختیار مصرف کننده ها قرار بگیرند. یکی از مهم ترین وظایف شرکت های پخش و توزیع مواد غذایی و یا محصولات دارویی تامین نیاز مردم با پخش این محصولات می باشد. 

در صورتی که قصد داشته باشید به فعالیت در این حوزه با طی مراحل قانونی و ثبت شرکت بپردازید نیاز به اخذ مجوزها و دارا بودن شرایطی هستید که ما در این متن به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم نمود تا شما را با مجوزهای لازم برای فعالیت در این حوزه بیشتر آشنا کنیم. 

آشنایی با ثبت شرکت پخشی

قبل از این که به ادامه متن بپردازیم مهم است که تعریف رسمی ارائه شده برای شرکت پخش را برای شما ذکر کنیم. بر اساس این تعریف شرکت پخش به شرکتی گفته می شود که با استفاده از امکانات موجود و با دارا بودن تجهیزات لازم امکان خرید و حمل کالا یا نگهداری از انواع کالاها را داشته باشد (که شامل انواع کالاهای بهداشتی، غذایی، آرایشی و انواع دارو و مواد دامپزشکی … می باشد).
این شرکت ها کالاهای ذکر شده در بالا را از مبادی ورودی کشور و یا از محل تولید آن ها به دست خرده فروشی ها خواهند رساند.
دریافت مجوزهای بهداشتی و پروانه تاسیس از جمله نیازمندی های فعالیت در حوزه توزیع و پخش مواد غذایی در داخل کشور می باشد که باید توسط متقاضیان از نهادهای ذی ربط اخذ شود.
در صورت نیاز به اخذ مجوز پخش کالا باید از سازمان تابعه که معاونت بازرگانی می باشد اقدام به اخذ آن بنمایید. توجه داشته باشید که در مواردی همان طور که خواهیم گفت واحدهای استانی (در صورتی که در تهران نباشید) می توانند این مجوزها را صادر کنند.
واحدهای استانی با توجه به اختیارات تفویض شده به آن ها با توجه به دستورالعمل ساماندهی فعالیت شرکت های پخش اقدام به نوین سازی شبکه های پخش کالا می نمایند که این مهم با شناسایی و نظارت بر فعالیت شرکت های پخش کالا ممکن خواهد شد.

هدف از ثبت شرکت پخشی

به طور حتم اغلب متقاضیان ثبت شرکت پخش و فعالیت در این حوزه قصد دارند تا در پروسه توزیع مواد غذایی و سایر کالاها در کشور سهیم باشند تا از این راه سودی برای خود کسب کنند.
اما هدف از ارائه خدمات توسط این شرکت ها پخش کالا در زمان و مکان مناسب برای تامین نیازهای مردم است.
این تامین نیازها باید به گونه ای باشد که با رعایت دستورالعمل های صادر شده از سوی هیات عالی نظارت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باشد.
در این راستا هر یک از شرکت های پخش سود تعیین شده را از طریق رعایت دستورالعمل های تدوین شده به دست خواهند آورد.
نکته: بر اساس قانون فروش مستقیم کالا به مصرف کننده های نهایی توسط شرکت های پخش ممنوع می باشد.
توجه داشته باشید که صدور مجوز برای پخش کالا باید توسط کارگروهی که متشکل از دفاتر وابسته به معاونت توسعه بارزگانی می باشند و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سایر دستگاه های ذی ربط می باشد انجام شود که این کار معمولا به طور استانی انجام خواهد شد.
قبل از این که اشاره ای به نحوه ثبت شرکت پخش بنماییم، چند نکته مهم را در مورد حوزه فعالیت شرکت های پخش و با توجه به حوزه فعالیت آن ها بیان خواهیم نمود.

انواع شرکت پخش و توزیع کالا

در صورتی که قصد ثبت شرکت پخش را داشته باشید، توجه کنید که شرکت های پخش را به چند دسته تقسیم می کنند که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.:
– شرکت های پخش استانی
این شرکت ها همان طور که از نام آن ها پیدا است در سطح یک استان فعالیت می کنند و برای همین بسیاری از مجوزهای لازم برای فعالیت آن ها توسط نهادهای استانی صادر می شود.
این شرکت ها امکان فعالیت و یا داشتن شعبه در سایر شهرستان های قرار گرفته در استان مربوطه را دارند و در صورت نیاز می توانند با کسب مجوز دفتر توسعه بازار به فعالیت در حداکثر سه استان مجاور استان اصلی بپردازند.
– شرکت های پخش منطقه ای
این شرکت ها در یک منطقه و در چند استان که در مجاورت هم قرار دارند فعالیت نموده و کالاهای مورد نیا را به واحدهای خرده فروشی تحویل می دهند.
– شرکت های پخش سراسری
این شرکت ها دارای حوزه فعالیت گسترده تری می باشند و باید به این منظور تجهیزات کافی برای حمل و یا نگهداری از کالاها را داشته باشند که این امکانات می تواند انبار برای ذخیره کالا و … باشد.
لازم به ذکر است که دارا بودن حداقل 5 شعبه در 5 استان پرجمعیت و حداقل ده نمایندگی برای شرکت های پخش سراسری الزامی است.
توجه داشته باشید که شعبه بخشی از شرکت های پخش محسوب می شود که در فرایند توزیع و پخش کالا در چند استان فعالیت دارد. این در حالی است که نمایندگی می تواند شخصی حقیقی و یا حقوقی باشد که اقدام به عقد قرارداد با شرکت های پخش سراسری می نماید.

ثبت شرکت پخش و مجوز فعالیت

شرکت های پخش سراسری و پخش منطقه ای که در بالا به آن ها اشاره شد باید مجوز فعالیت برای توزیع کالا را پس از ثبت شرکت پخش از دفتر توسعه بازار اخذ کنند. این در حالی است که شرکت های پخش استانی می توانند مجوزهای فعالیت خود را از دفاتر استانی دریافت کنند.
به این منظور شما باید در صورت نیاز به اخذ این مجوزها فهرست کالاهایی که قصد توزیع آن ها را دارید به این دفاتر تحویل دهید. همچنین توجه داشته باشید که پس از ثبت شرکت در صورت هر گونه تغییر در وضعیت شرکت این تغییرات را به اطلاع این دفاتر برسانید.
نکته:
درصد سود پخش کالا و اقلامی که توسط شرکت های پخش توزیع می شود باید یکسان باشد و این کالاها باید توسط وسایل نقلیه مناسب که توسط شرکت اجاره شده و یا در مالکیت شرکت باشند حمل شوند (وسایل نقلیه باید نشان دار باشند).
ثبت شرکت پخش : سخن آخر
کلیه افرادی که دارای شرایط لازم برای توزیع کالا بوده و بتوانند مجوزهای لازم را از دفاتر و دستگاه های مسئول دریافت کنند (که به تعدادی از آن ها در این متن اشاره شد) می توانند به فعالیت در حوزه توزیع اقلام مصرفی مردم در استان و یا استان های مختلف کشور (با توجه به دست بندی انجام شده) بپردازند.
علاوه بر این کلیه شرکت های تولیدی و واحدهای صنعتی یا واردکنندگان محصولات مختلف امکان توزیع کالا پس از ثبت شرکت پخش را خواهند داشت.
به این منظور نیاز به اساسنامه معتبر و شرکت نامه با توجه به آخرین تغییرات درج شده در روزنامه رسمی کشور می باشد.
متقاضیان می توانند در صورت دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم برای فعالیت در این حوزه شرکت پخش خود را در قالب شرکت سهامی خاص و یا مسئولیت محدود (با توجه به شرایط و مدارک لازم برای ثبت هر یک از این شرکت ها) ثبت نموده و پس از آن مجوزهای لازم برای فعالیت را اخذ کنید.
می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای ثبت شرکت پخش در قالب شرکت سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود (و یا اخذ مجوز فعالیت در حوزه توزیع کالاها و اقلام مصرفی) با ما تماس بگیرید تا مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

منبع صداقت ثبت کپی فقط با ذکر منبع.
این مقاله چطور بود؟
[: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *