ثبت شرکتها و موسسات دانش بنیان
بلاگ

ثبت شرکت ها و موسسات دانش بنیان

به شرکت هایی که در زمینه ی گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری سازی نتیجه های تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در زمینه فناوری های برتر و با ارزش افزوده بالا فعالیت می کنند ، شرکت یا موسسه دانش بنیان می گویند .

انواع شرکت ها و موسسات دانش بنیان :

  • شرکت دانش بنیان تولیدی
  • شرکت دانش بنیان نوپا
  • شرکت دانش بنیان صنعتی

شرکت دانش بنیان تولیدی

برای آنکه یک شرکت دانش بنیان در این دسته بندی قرار گیرد می بایست حداقل ۵۰ % از درآمد یک سال مالی شرکت یا موسسه که در اظهارنامه مالیاتی ذکر گردیده است ، از محل فروش همان محصول و خدمات نوآورانه و دانش بنیان حاصل شود .

همچنین این موسسه یا شرکت می بایست حداقل معادل 5 % فروش محصول یا خدمات خود را به طور سالیانه ، در بخش تحقیق و توسعه صرف کند و دلیل این تاکید نیز با اهمیت بودن بخش تحقیق و توسعه در جهت رشد نوآوری و حرکت علمی کشور جمهوری اسلامی ایران می باشد .

نیروی انسانی شرکت نیز می بایست حداقل برای ۳ نفر از کارکنان تمام وقت شرکت به مدت حداقل ۶ ماه حق بیمه پرداخت شود و همین طور نسبت کارکنان تمام وقت در قسمت های اصلی شرکت با حداقل مدرک کارشناسی به تمام کارکنان تمام وقت فعال در قسمت های اصلی موسسه ، در موسسات بیش از ۵۰ نفر نیروی انسانی ۲۰ % و در موسسات دارای کمتر از ۵۰ نفر نیروی انسانی ۳۰ % باشد .

شرکت دانش بنیان نوپا

به طور کلی می توان استارتاپ ها را در این دسته جای داد ، این مورد از موسسات و شرکت ها حتما می بایست عمری کمتر از 3 سال را دارا باشند و بیشتر نیز با تعداد افراد مستقر اندکی اداره می گردند و اکثر نیروهایشان به طور پاره وقت و غیر مستقر تعریف گردیده اند . نکته مورد اهمیت در مورد این موسسات این می باشد که درجه نوپا اعتبار یکساله است و فقط به مدت 1 سال دیگر نیز قابلیت تمدید دارد . هنگامی که یک شرکت را نوپا قلمداد می کنیم به منزله ی معافیت آن از ارائه طرح های نوآورانه و یا به عبارتی وجود هر گونه ضعف در دانش فنی و یا امور تحقیق و توسعه ی آن ها نمی باشد .

شرکت دانش بنیان صنعتی

برای آنکه شرکتی یا موسسه ای به طور دانش بنیان اما با درجه صنعتی شناخته گردد می بایست دارای این شرایط باشد :

فروش موسسه در سال گذشته می بایست بیش از 10 میلیارد تومان باشد و حداقل 10 % از درآمد یک سال گذشته که از محل فروش همان محصولات نوآورانه و دانش بنیان حاصل گردیده است باید صرف امور مربوط به تحقیق و توسعه شود . همچنین این دست از شرکت ها باید حداقل 1 واحد مستقر تحقیق و توسعه را دارا باشند و با توجه به اهمیت نوآوری مستمر ، موسسه مربوطه می بایست حداقل یک محصول و یا خدمت دانش بنیان را ارائه کند و یا مورد های پیشین را به صورت جدی و اساسی ارتقا دهد و هم چنین موفق به دریافت تاییدیه ها و استاندارد های خارجی و یا داخلی موثق شوند .

خصوصیات شرکت های دانش بنیان

یک شرکت یا موسسه دانش بنیان در اص کالا یا محصول تولید نمی نماید و زمین یا ابزارآلات خاصی نیز دارا نمی باشد . همیشه افرادی تحصیل کرده و با تجربه اطلاعاتی تولید می نمایند که این اطلاعات ، کالا های اصلی شرکت محسوب گردیده و برایشان درآمدزایی می نماید . بحث طرح های صنعتی و مالکیت معنوی کالا ها و خدمات ، همیشه از دغدغه های عمده و مهم شرکت محسوب می شده که حفظ حقوق معنوی این اطلاعات ، یکی از اصلی ترین مسائل حقوقی در شرکت های دانش بنیان می باشد چونکه در اصل این دارایی ها قابل لمس نیستند .

اهداف موسسات و شرکت های دانش بنیان

موسسات دانش بنیان با هدف هم افزایی ثروت و علم و توسعه اقتصاد دانش محور و استفاده از پتانسیل های دانشگاه ها و شرکت های پژوهشی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات تشکیل می شوند . دیگر اهداف شرکت های دانش بنیان محقق نمودن هدف های علمی کشور شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری ، تجاری سازی نتیجه های تحقیق و توسعه  شامل طراحی و تولید محصول و خدمات دانش بنیان با ارزش افزوده زیاد نام برد .

شرایط لازم برای ثبت شرکت ها و موسسات دانش ‌بنیان

ثبت یک شرکت دانش بنیان فرقی با ثبت دیگر موسسات و شرکت‌ ها ندارد و این نوع از شرکت ‌ها نیز می بایست در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور جمهوری اسلامی ایران با رویه دیگر شرکت‌ها به ثبت برسد .

به همین علت در مرحله نخست ، شرکت خود را می بایست مثل یک شرکت معمولی مانند دیگر شرکت ها و موسسات به ثبت برسانید . بعد از آن می بایست نسبت به دانش‌ بنیانی نمودن شرکت خود اقدام نمایید تا بتوانید از مزیت های قانونی این نوع از شرکت ‌ها استفاده نمایید .

شرکت ‌ها خدمات دانش ‌بنیان یا نمونه آزمایشگاهی خود را ارائه می کنند . بعد بر مبنای آیین ‌نامه مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ ها و موسسات دانش بنیان ، ارزیابی می گردند . اگر بعد از این ارزیابی تایید گردند ، به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می گردند . و برای یک مدت کوتاه خواهند توانست از تسهیلات و مزیت های قانون استفاده نمایند و در صورتی که بعد از این مدت نیز بخواهند از مزیت های قانون استفاده نمایند ، می بایست دوباره ارزیابی گردند .

هزینه‌ های ارزیابی برای کسب عنوان دانش‌بنیان ، به وسیله ی معاونت علمی ریاست جمهوری پرداخت می گردد و شما برای ارزیابی شرکت دانش‌ بنیان خود ، لازم نیست هزینه ای پرداخت کنید .

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت های دانش بنیان

  • آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال گردیده به سازمان امور مالیاتی کشور
  • تصویر آگهی تاسیس به همراه آخرین تغییرات شرکت در روزنامه رسمی
  • رزومه شرکت
  • آخرین لیست بیمه شرکت و خلاصه وضعیت حقوق دستمزد و مزایا
  • نمودار سازمانی شرکت
  • تصویر مجوزهای شرکت
منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری دیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *