بلاگ

ثبت شرکت با موضوع فعالیت بورس

ثبت شرکت بورسی به عنوان یکی از شرکت های سرمایه گذاری در بازارهای مالی امکان مشاوره به سرمایه گذاران برای انتخاب سهام بهترین شرکت ها و خرید و فروش سهام را فراهم خواهد نمود.
شاید به خوبی بدانید که شرکت های بورسی نقش مهمی در نقل و انتقال یا حتی قیمت گذاری اوراق بهادار و سهام شرکت ها و معاملات آن ها دارند و می توانند بنا به موضوع فعالیت در بازارهای مالی مختلف مانند بورس اوراق بهادار، بورس تجاری، و بورس کالا به فعالیت بپردازند.
در صورت نیاز به ثبت شرکت باید بدانید که داشتن دانش و آگاهی لازم در ارتباط با بازارهای مالی مانند بورس و فرابورس برای فعالیت در بازارهای مالی بسیار مهم است و می تواند شما را در دست یافتن به آینده ای بهتر با کسب سود به مراتب بیشتر کمک کند.
ما در این متن سعی خواهیم کرد تا شما را با این شرکت ها، موضوع فعالیت و فرایند ثبت آن ها بیشتر آشنا کنیم. در صورتی که علاقه مند به فعالیت در بازارهای مالی هستید می توانید با ما در ادامه همراه باشید تا به طور خلاصه با نکات مهم در ارتباط با تاسیس و فعالیت در قالب شرکت های بورسی به عنوان گروهی از شرکت های سرمایه گذاری آشنا شوید.

ثبت شرکت بورسی و فعالیت در بازارهای مالی

فعالیت در بورس اوراق بهادار از جمله مهم ترین فعالیت های شرکت های بورسی می باشد که با نقل و انتقال اوراق بهادار و یا خرید و فروش سهام انجام خواهد شد. سهام خریداری شده توسط شرکت های سرمایه گذاری پس از ثبت شرکت بورسی می تواند متعلق به شرکت های عرضه شده توسط دولت و یا سایر شرکت هایی باشد که در بازار بورس عرضه شده اند.
به طور کلی شرکت های عرضه شده در بازارهای مالی کشور را به دسته های زیر تقسیم می کنند:
1. شرکت های عرضه شده در بازار بورس: این شرکت ها جزو بزرگ ترین شرکت ها و موسسات مالی هستند که در بازار بورس تهران و سایر بازارهای قرار گرفته در شهرهای بزرگی مانند اصفهان فعالیت می کنند. این شکت ها و موسسات مالی شامل بانک ها، شرکت های پتروشیمی، مجتمع های تولیدی بزرگ و …
2. شرکت های عرضه شده در فرابورس: فرابورس یکی از بازارهای مالی است که شرکت هایی که امکان عرضه سهام خود در بورس را ندارند، می توانند در صورت دارا بودن شرایط لازم در این بازار سهام خود را عرضه کنند. این شرکت ها معمولا کوچک تر از شرکت های عرضه شده در بورس هستند.
بورس کالا یکی دیگر از بازارهایی است که امکان فعالیت شرکت های بورسی در آن وجود دارد. در این بازار انواع کالا مانند انواع فلزات، محصولات کشاورزی و حتی مشتقات نفتی قابل عرضه و خرید و فروش می باشد.

موضوع فعالیت پس از ثبت شرکت بورسی

در صورتی که شما بتوانید با طی مراحل لازم موفق به ثبت شرکت بورسی در اداره ثبت شرکت ها شده و مجوز فعالیت را از سازمان بورس بگیرید، می تواند در بازارهای مالی ذکر شده در بخش قبل فعالیت های متنوعی انجام دهید که از جمله آن ها موارد زیر هستند:
– سرمایه گذاری روی سهام شرکت های عرضه شده در بورس و فرابورس
– خرید و فروش سهام شرکت های بورسی و غیربورسی
– خرید و فروش اوراق بهادار
– مشاوره و ارزیابی سهام شرکت ها برای ارائه مشاوره های لازم به سرمایه گذاران
– فعالیت در صندوق های سرمایه گذاری
– فعالیت به عنوان کارگزار بورس
– سبد گردانی و معامله گری
– محاسبات مالی به منظور ارزیابی میزان سود یا ضرر سرمایه گذاران
– پردازش اطلاعات مالی و خدمات مشاوره ای
– …
توجه داشته باشید که سازمان بورس با توجه به موضوع فعالیت و صلاحیت متقاضیان ثبت شرکت اقدام به تایید موضوع فعالیت و ارائه مجوزهای لازم به متقاضیان خواهد نمود.

قالب ثبت شرکت بورسی

بسیاری از افرادی که در قالب شرکت های بورسی در حال انجام فعالیت های در یکی از موضوعات ذکر شده در بالا هستند شرکت های خود را در قالب شرکت سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود ثبت کرده اند.
هر یک از این دو نوع شرکت هر یک می توانند برای تعدادی از متقاضیان مناسب تر باشند و شما هم هرگاه قصد ثبت شرکت بورسی در یکی از این قالب ها را داشته باشید باید با توجه به شرایط خود و نیز توجه به تفاوت های هر یک نسبت به ثبت شرکت اقدام کنید.
یکی از این تفاوت ها در حداقل تعداد بنیان گذاران شرکت است که در شرکت مسئولیت محدود حداقل دو نفر است، اما در شرکت سهامی خاص حداقل نیاز به سه نفر متقاضی برای تاسیس شرکت می باشد.
تفاوت هایی در سرمایه شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود و نحوه پرداخت سرمایه نیز وجود دارد. همچنین تفاوت در بازرسین شرکت یا هیئت نظارت بر شرکت نیز از جنبه های قابل ذکر می باشد.
تفات در تصمیم گیری های شرکت است که در شرکت سهامی خاص باید با موافقت بیش از نیمی از اعضای شرکت صورت پذیرد و در شرکت مسئولیت محدود نیاز برای توافق نیاز به تعدادی از اعضا خواهد بود که بیش از نیمی یا حداقل نیمی از سرمایه شرکت را در اختیار داشته باشند.

فرایند ثبت شرکت بورسی

در طول فرایند ثبت شرکت بورسی باید به اداره ثبت شرکت ها مدارک لازم را برای ثبت شرکت به طور قانونی تحویل داد (که از جمله آن ها مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد).
مجوز سازمان بورس در صورت نیاز به فعالیت در موضوعات خاصی که در بالا به آن ها اشاره شد لازم خواهد بود. در کنار مجوز سازمان بورس، فرم ها و مدارک احراز هویت موسسین و اظهارنامه …. نیز لازم خواهد بود.
به طور کلی با در دست داشتن مدارک ذکر شده باید مراحل زیر را طی کنید:
1. انتخاب موضوع فعالیت برای ثبت شرکت بورسی و اخذ تاییدیه سازمان بورس و اوراق بهادار برای این که اقدام به ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها بنمایید.
2. ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها با فراهم نمودن مدارک لازم (با توجه به قالب شرکت که می تواند سهامی خاص و یا با مسئولیت محدود باشد).
3. اخذ مجوز فعالیت در بازارهای مالی مانند بورس و فرابورس بنا به موضوع فعالیت شرکت با اخذ مجوز فعالیت از سازمان بورس


آیا می توان بدون مشاوره حقوقی موفق به ثبت شرکت بورسی شد؟

نمی توان پیگیری امور حقوقی و مراحل قانونی مورد نیاز برای ثبت شرکت را به طور کامل غیر ممکن دانست و در صورتی که شما توان انتخاب موضوع فعالیت خود در بورس را داشته باشید و بتوانید مجوزهای لازم را این سازمان برای فعالیت در موضوعات ذکر شده بگیرید، یک قدم به ثبت شرکت بورسی نزدیک شده اید.
با این وجود مشاوره با کارشناسان حقوقی می تواند به شما کمک کند تا بدون مواجهه با مشکلاتی که بسیاری از افراد در فرایند ثبت شرکت و اخذ مجوزهای لازم با آن روبرو می شوند به اهداف خود دست پیدا کنید.
قبل از هر گونه اقدامی (با توجه به حساسیت هایی که فعالیت در بازارهای مالی مانند بورس و فرابورس دارد)، توصیه می کنیم که با آگاهی و دانش کافی برای ثبت شرکت در این حوزه اقدام کنید تا بتوانید ضمن ثبت شرکت امکان بهره وری و کسب سود با فعالیت در این بازارها را داشته باشید.
در پایان امیدواریم مطالب گفته شده برای شما سودمند واقع شده باشد. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را در کلیه مراحل ذکر شده در بالا با ارائه مشاوره های لازم همراهی کنند.

منبع صداقت ثبت کپی فقط با ذکر منبع
این مقاله چطور بود؟
[: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *