ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات
بلاگ

ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات

ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات و با در نظر گرفتن نوع کالایی که قصد وارد و یا صادر کردن آن را دارید و در نظر گرفتن ملاحظات قانونی و با اخذ مجوزهای مربوطه ممکن خواهد شد.
در حال حاضر شرکت های متعددی هستند که در حوزه وادرات و صادرات در حال فعالیت هستند و شما هم در قالب یک فعال اقتصادی می توانید سعی کنید تا با فعالیت در این حوزه علاوه بر تامین نیازهای داخل با واردات و یا صادرات کالاهای با کیفیت به بازارهای بین المللی در خارج از کشور سود قابل ملاحظه ای کسب کنید.
ما در این متن نگاهی گذرا به نحوه ثبت شرکت های بازرگانی فعال در واردات و صادرات محصولات تولیدی و کالاهایی که امکان واردات و یا صادرات آن ها به خارج از کشور وجود دارد خواهیم کرد.
شما می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت این شرکت ها و مدارک مورد نیاز برای آن با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات جامع تری در اختیار شما قرار دهند.

انواع کالاهای صادراتی و وارداتی

هر شرکتی که قصد فعالیت در حوزه واردات و یا صادرات محصول و یا کالای خاصی را داشته باشد باید این کار را با در نظر گرفتن ضوابطی انجام دهد. این ضوابط و شرایط با توجه به نیاز کشور تدوین و در قانون به آن ها تصریح شده است.
با توجه به این قوانین کالاها را در چند گروه می توان دسته بندی کرد (که برای هر یک از این کالاها نیاز به در نظر گرفتن ضوابط خاصی می باشد).برای مثال تعدادی از کالاها هستند که در بازه زمانی خاصی با محدودیت و یا ممنوعیت واردات و یا صادرات مواجه هستند (که از طرق مختلف می توان به لیست این کالاها دست پیدا کرد).
یا این که گروهی از کالاها هستند که همواره جزو کالاهای ممنوع وارداتی و صادراتی محسوب می شوند (و از جمله آن ها می توان به کالاهایی که بنا به شرع استفاده از آن ها درست نیست اشاره نمود). گروه دیگری از کالاها نیز هستند که با گرفتن مجوز از نهادهای ذی ربط امکان واردات و یا صادرات آن ها را خواهید داشت.
بر این اساس می توان کالاها ی وارداتی و یا صادراتی را به 4 دسته زیر تقسیم کرد:
1. کالاهای ممنوع به صورت دائم (انواع نوشیدنی ها و مشروبات الکلی، آلات قمار و …)
2. کالاهای ممنوع به صورت موقت (هر کالایی که به طور موقت صدور آن ممنوع باشد مانند بعضی از محصولات کشاورزی، دامی و …)
3. کالاهای مشروط (انواع دارو که واردات آن ها مشروط به اخذ مجوز از وزارت بهداشت و سایر نهادهای مسئول است)
4. کالاهای مجاز که منعی برای صادرات ندارند.

قالب ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات

همان طور که می دانید امکان ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها در قالب های متنوعی مانند انواع شرکت سهامی و غیر سهامی از جمله شرکت های سهامی عام، سهامی خاص، تضامنی یا شرکت با مسئولیت محدود و … وجود دارد.
به طور معمول قالب ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات به صورت سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود خواهد بود که این کار با توجه به آماده کردن مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در هر یک از این حالت ها با فراهم آمدن حداقل اعضا و سرمایه مورد نیاز امکان پذیر خواهد بود.


تعدادی از مدارک مورد نیاز برای ثبت این شرکت ها عبارت هستند از:
• فرم درخواست ثبت شرکت
• تقاضانامه شرکت که توسط موسسین امضا شده باشد.
• صورتجلسه مجمع عمومی که با حضور مدیران، موسسن و بازرسان تکمیل شده است.
• مدارک هویتی متقاضیان ثبت شرکت واردات و صادرات (تصویر کارت ملی، شناسنامه و …)
• انتشار اگهی در روزنامه رسمی کشور


علاوه بر موارد بالا عدم دارا بودن پیشینه کیفری و موارد دیگری هم وجود دارد که بنا به تشخیص کارشناس باید طی شود تا امکان ثبت شرکت وارداتی و صادراتی و پس از آن فعالیت در این حوزه میسر گردد.
کارت بازرگانی و ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات
علاوه بر مدارکی که در بخش قبل به آن ها اشاره شد، در صورتی که قصد فعالیت در حوزه واردات و یا صادر کردن انواع خاصی از کالا و محصولات تولیدی را داشته باشد بدیهی است که نیاز به دریافت کارت بازرگانی خواهید داشت.
بنا به قانون دریافت کارت بازرگانی که توسط اتاق بازرگانی و وزارت صمت در اختیار شما قرار گرفته باشد برای فعالیت در این حوزه الزامی است.
شاید به خوبی بدانید که کارت بازرگانی را می توان هم برای اشخاص حقیقی و هم برای اشخاص حقوقی دریافت نمود.
در صورت نیاز به دریافت کارت بازرگانی حقوقی و به نام شرکت باید عضو اتاق بازرگانی شده و مدارک لازم را برای دریافت کارت ارائه نمایید.
به این منظور لازم است که دو برگ از کپی اظهارنامه ثبت شرکت را به همراه کپی تصویر روزنامه رسمی کشور در بر دارنده آگهی تاسیس شرکت می باشد را به همراه اساسنامه، مدارک هویتی، گواهی عدم پیشینه کیفری مدیر عامل و … تحویل اتاق بازرگانی دهید.
تصویر شناسنامه و گواهی حسن اعتبار بانکی نیز به این منظور لازم خواهد بود که به همراه فیش بانکی و سایر مدارک ذکر شده باید تکمیل و برای دریافت کارت بازرگانی حقوقی به نام شرکت به اتاق بازرگانی تحویل داده شود.
اطلاعات کامل در مورد مدارک لازم و مبلغ فیش بانکی توسط کارشناسان حاضر در اتاق بازرگانی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
همچنین شما می توانید از مشاوره موسسات حقوقی که به طور کامل با فرایند ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات و اخذ کارت بازرگانی آشنایی دارند برای دست یابی به اهداف تان استفاده کنید.
موضوع فعالیت ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات
دو نکته مهم در ارتباط با ثبت شرکت وجود دارد که یکی از ان ها مربوط به نام شرکت و دیگری مربوط به موضوع فعالیت شرکت بازرگانی واردات و صادرات خواهد بود.
با توجه به تنوع محصولات تولیدی و کالاهایی که امکان واردات و صادرات آن ها وجود دارد، موضوع فعالیت شرکت می تواند بسیار گسترده باشد و برای همین امکان ذکر همه این موضوعات وجود ندارد.


از جمله موضوعات قابل ذکر عبارت هستند از:
• واردات، فروش و توزیع انواع کالا و محصولات وارداتی
• خرید و صادرات انواع محصولات مجاز
• واردات و صادرات انواع محصولات الکترونیکی و الکتریکی
• محصولات غذایی و محصولات کشاورزی و باغبانی
• محصولات پتروشیمی
• صادرات نفت، و مشتقات نفتی
• صادرات و واردات مواد معدنی
• واردات و صادرات انواع فلزات مانند آهن، فولاد، مس، آلومینیوم و ..
• خدمات ترخیص کالا از گمرکات کشور
• واردات و صادرات محصولات بهداشتی و آرایشی
• تجهیزات پزشکی
• واردات و صادرات خودرو و تجهیزات خوردویی
• شرکت در مناقصه و مزایده
• گشایش اعتبارات ال سی و اخذ وام و تسهیلات بانکی ارزی ریالی
• مشارکت در نمایشگاه ها و همایش های تخصصی در حوزه واردات و صادرات
• …


کلام آخر در ارتباط با ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات

فعالیت در حوزه واردات و صادرات می تواند کاری پر سود باشد. با این وجود نیاز به تجربه و مهارت برای شناسایی بازارهای هدف دارد و علاوه بر این در مراحل مقدماتی نیازمند در نظر گرفتن نکات متعددی می باشد که تنها با مشاوره حقوقی از آن ها اطلاع خواهید یافت.
همان طور که گفته شد شما امکان ثبت شرکت بازرگانی واردات و صادرات در دو قالب مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص را خواهید داشت که هر یک از این شرکت ها شرایط، مزایا و حداقل اعضای مورد نیاز خود را خواهند داشت.
کارشناسان حقوقی ما آماده هستند تا اطلاعات لازم را در این زمینه برای تسهیل ثبت این شرکت ها و اخذ کارت بازرگانی در اختیار شما قرار دهند.

منبع صداقت ثبت کپی با ذکر منبع.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *