ثبت-برند-در-گرگان
بلاگ

ثبت برند در گرگان

استان گلستان و مرکز آن شهر گرگان که در نواحی شمال و شمال شرقی کشور قرار گرفته‌اند، یکی از استان‌های خوش آب و هوا و پر بارش در ایران هستند. با توجه به وضعیت بارش‌ها در این منطقه و همچنین وجود نواحی جلگه‌ای و خاک حاصلخیز در این استان، کشاورزی و دامپروری همواره یکی از مهمترین ارکان اقتصادی استان گلستان را تشکیل می‌دهند. فعالیت‌های کشاورزی در این استان شامل: باغداری، زراعت، جنگل‌ها و مراتع، دام و طیور، شیلات و آبزیان می‌باشد.
استان گلستان با توجه به برخورداری از آب و هوای معتدل و همچنین طبیعت بسیار زیبا، همواره میزبان گردشگران از تمامی نواحی ایران بوده است و به همین علت صنعت گردشگری در این منطقه نیز همواره مورد توجه قرار گرفته است. استان گلستان که از استان‌های مرزی کشور محسوب می‌شود، همواره با کشورهای حاشیه دریای خزر تبادلات تجاری و اقتصادی ویژه‌ای داشته است. با توجه به توضیحات عنوان شده، می‌توان گرگان را به عنوان شهری با پتانسیل‌های اقتصادی بالا در نظر گرفت.
بسیاری از افراد با در نظرگیری موقعیت جغرافیایی این منطقه و همچنین بازار فروش محصولات مختلف از جمله: صنایع دستی، ماهیگیری، محصولات لبنی و سایر محصولات کشاورزی در آن، اقدام به انتخاب یک برند یا نام تجاری برای محصولات خود می‌نمایند. نام تجاری در گرگان همچنین می‌تواند برای ارائه‌ی خدمات و مرتبط با آن در نظر گرفته شود.

لزوم ثبت برند در گرگان

از نظر بسیاری از افراد ثبت برند یا نشان تجاری شاید عملی غیر ضروری به نظر برسد؛ در حالی که داشتن یک برند تجاری در حقیقت به تجارت شخص هویت می‌بخشد و سبب شناخته شدن تجارت در بین مشتریان خواهد شد. یک برند در حقیقت می‌تواند با یک نام، عبارت و یا علامت شناخته شود. ثبت یک برند تجاری همواره مزایایی را برای شخص در بر دارد که شاید فرد هیچ وقت به آن فکر نکرده باشد. در ادامه به مزایای ثبت برند در گرگان اشاره خواهیم کرد.
اولین مزیتی که برند برای یک رویداد تجاری در استان گلستان و شهر گرگان ایجاد می‌کند، شناخت بهتر آن توسط مشتریان است. شناخته شدن یک محصول در بین مردم سبب انتخاب مطمئن‌تر و راحت‌تر آن محصول خواهد شد. این امر همچنین سبب می‌شود تا رسانه‌های اجتماعی نیز با محصول آشنایی پیدا کنند و تبلیغات محصول مورد نظر بسیار ساده‌تر انجام پذیرد. از مهم‌ترین مزایای ثبت برند در مورد یک محصول، خدمات یا دسته محصولات این است که این امر سبب توسعه تجارت به خارج از مرزهای استان و یا حتی مرزهای کشور خواهد شد.
یکی از مهمترین کارهایی که صاحبان مشاغل می‌بایست برای مشتریان خود انجام دهند، توضیحاتی در رابطه با اهداف شرکت و محصول است که معمولا از حوصله‌ی بسیاری از افراد خارج است. ثبت برند این امکان را به صاحبان مشاغل می‌دهد که اهداف شخصی خود در رابطه با شرکت را به شکل هوشمندانه‌تر و در عین حال ساده‌تری در اختیار مخاطب قرار دهند. نشان تجاری همچنین سبب جلب اعتماد افراد و حتی کارمندان جدید خواهد شد.

با توجه به توضیحات عنوان شده ثبت برند برای بسیاری از محصولات در گرگان ضروری به نظر می‌رسد. ثبت برند در این استان سبب تمایز شرکت‌های منطقه از رقبا خواهد شد. افرادی که در گرگان مشغول به فعالیت‌های تجاری کوچک و بزرگ هستند، می‌توانند با ثبت برند برای محصولات خود بیش از پیش به آن اعتبار بخشند و زمینه توسعه کسب و کار و فعالیت خود را در این منطقه و در سطح کشور فراهم کنند.

مراحل ثبت برند در گرگان

پس از درک ضرورت ثبت برند برای محصولات، شخص میب‌ایست با مراحل مورد نیاز برای ثبت برند و نشان تجاری برای محصول یا خدمات خود آشنا شود. پروسه‌ی ثبت برند در هر کشور یا ناحیه طبق قوانین و شرایط مربوط به آن منطقه متفاوت خواهد بود. مراحل ثبت برند در کشور ایران یک چارچوب کلی را دنبال می‌کند که جزییات آن بسته به هر شهر یا استان ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. برای ثبت برند در شهر گرگان نیز مراحلی برای انجام این امر در نظر گرفته شده است.
در ابتدا سوالی در این رابطه برای صاحبان کسب و کار مطح می‌شود که آیا هر شخص می‌تواند صاحب یک برند باشد یا خیر. بر طبق قوانین کشور، هر محصول یا خدمتی که دارای وجه ممیزهی مشخصی نباشد می‌تواند صاحب یک برند باشد. بر همین اساس شخص می‌تواند با ارائه‌ی مدارک مورد نیاز و همچنین طی نمودن مراحل قانونی، اقدام به ثبت برند مورد نظر خود نماید. با توجه به این که در سالیان اخیر بسیاری از افراد در گرگان برای ایجاد فضای رقابتی با سایر شرکت‌ها اقدام به ثبت برند می‌نمایند، مراحلی ساده و کاربردی برای انجام این کار بدون نیاز به حضور و تنها از طریق سایت از سوی مقامات در نظر گرفته شده است. پس از انجام این امر در سایت مربوط به ثبت برند یعنی http://iripo.ssaa.ir انجام مراحل زیر ضروری خواهد بود:
• اسکن و تکمیل مدارک در سامانه
• تنظیم اظهارنامه ثبت برند در گرگان در سایت مالکیت معنوی و آپلود موارد درخواستی مانند جواز در سامانه
• چاپ روزنامه نوبت اول و مهلت 30 روزه به اشخاص مبنی بر هر گونه ادعا در مورد برند
• دریافت تصدیق ده ساله پس از روزنامه نوبت دوم

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند در گرگان

همان طور که عنوان شد، ثبت برند در گرگان مستلزم طی نمودن مراحل و ضوابط خاصی است. در طی انجاام این مراحل برخی از مدارک مورد نیاز بایستی از طریق سامانه بارگذاری شوند. این مدارک بسته به حقیقی و یا حقوقی بودن شخص متفاوت خواهند بود؛ چرا که در استان گلستان، ثبت برند به دو صورت حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.
مدارک مورد نیاز برای ثبت برند توسط اشخاص حقیقی
o کپی شناسنامه و همچنین کارت ملی شخص متقاضی
o طرح علامت تجاری در سامانه ثبت برند
o مجوز فعالیت (جواز کسب و یا جواز تاسیس)
o وکالت نامه محضری (در صورت داشتن وکیل)
o در صورت غیر فارسی بودن علامت تجاری، ارائه‌ی کارت بازرگانی الزامی خواهد بود
مدارک مورد نیاز برای ثبت برند توسط اشخاص حقوقی
o کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل یا رئیس هیئت مدیره شرکت
o آگهی تاسیس شرکت
o در صورت غیر فارسی بودن علامت تجاری، ارئهی کارت بازرگانی الزامی است
o مجوز تاسیس و یا پروانه بهره برداری شرکت
o وکالت نامه محضری
o طرح علامت یا نماد تجاری
o آخرین آگهی تغییرات شرکت

شرایط انتخاب نام برای برند در گرگان

همان طور که عنوان شد، برند سبب شناخته شدن محصول یا خدمات فرد در بین مشتریان خواهد شد. درحقیقت این نام یا عنوان برند است که سبب تمایز برند یک شرکت از سایر رقبا خواهد شد. بر همین اساس ضرورت انتخاب یک نام مناسب، خاص و در عین حال روشن و شفاف در بین مصرف کنندگان ضرورت میابد. افرادی که در گرگان اولین قدم‌های خود را برای تاسیس یک برند برمی‌دارند، بایستی نامی مناسب برای برند خود انتخاب نمایند. اهمیت نامگذاری برندها سبب شده است تا قواعد و قوانین خاصی برای در نظرگیری عنوان، وضع شود که هر شخص در هنگام نام گذاری بایستی به آنها توجه کند.
اولین نکته‌ای که در رابطه با نامگذاری برند در گرگان باید مورد توجه قرار گیرد این است که نام انتخاب شده نباید در گذشته توسط سایر شرکت‌ها مورد استفاده قرار گرفته باشد؛ به این مفهوم که نام برند می‌بایست خاص و بدون تشابه به سایر نام‌ها باشد. نکته بعد در رابطه با قواعد نامگذاری برند این است که نام نباید خلاف شرع و قواعد عموم مردم در نظر گرفته شود؛ همچنین به طور مستقیم نمی‌توان از نام‌های عام و صفت‌ها در نامگذاری استفاده کرد. اسامی مقدسه و همچنین نام‌های محصولات نیز قابل نامگذاری به عنوان عنوان برند نخواهند بود.

هزینه مربوط به ثبت برند در گرگان

هزینه ثبت برند همواره یکی از مشکلاتی است که برای افرادی که می‌خواهند در گرگان اقدام به ثبت نشان تجاری خود نمایند، مورد توجه خواهد بود. توجه به این مسئله ضروری است که هزینه‌ی ثبت برند در گرگان متاثر از عوامل متعددی خواهد بود. این هزینه بسته به تعدد طبقات، نوع برند، روزنامه رسمی برند و همچنین محصولات خطوط آگهی متفاوت خواهد بود.
به طور کلی برای ثبت برند می‌بایست یک یا چند طبقه از 45 طبقه‌ی ثبت برند انتخاب شوند. موضوعات این طبقات شامل کالاها، مواد اولیه، مشاغل و خدمات هستند که فرد بایستی با توجه به نوع کسب و کار خود از بین آنها انتخاب نماید. این مسئله همان عامل دخیل در هزینه ثبت برند است که می‌بایست توسط صاحبان کسب و کار مورد توجه قرار گیرد.

نکاتی در رابطه با ثبت برند در گرگان

صاحبان مشاغل در گرگان همواره می‌بایست نکاتی را برای ثبت برند مد نظر داشته باشند تا در روند تجارت و ثبت نام تجاری خود دچار مشکل نشوند. اولین نکته‌ای که در این رابطه می‌بایست مد نظر صاحبان کسب و کار قرار گیرد این است که طبق قانون از سال 1328 ثبت برند برای برخی از محصولات مانند: مواد غذایی بسته بندی شده، نوشابه و آب‌های گازدار، لوازم آرایشی بهداشتی و همچنین داروهای اختصاصی اجباری است. بنابراین افرادی که در این صنوف مشغول به فعالیت هستند و تا کنون نام تجاری خاصی برای خود انتخاب نکرده‌اند، میبایست هر چه سریعتر نسبت به انجام این امر اقدام نمایند.
در نظرگیری شرایط و بازار فروش استان گلستان برای ثبت یک نام تجاری جدید همواره قابل توجه بوده است. شرایط شهر گرگان و استان گلستان، امکان ثبت برند برای محصولات لبنی، کشاورزی، آبزیان و همچنین خدمات متنوع در این منطقه را هموار نموده است. بر همین اساس متقاضیان ثبت برند در این استان می‌توانند با طی کردن مراحل قانونی نسبت به ایجاد و ثبت یک برند جدید اقدام نمایند. حضور گردشگران در اغلب فصول سال در گرگان سبب معرفی محصولات این شهرستان به سایر نقاط کشور و حتی خارج از مرزها خواهد شد و بازار فروش پر رونقی برای محصولات و خدمات این شهرستان ایجاد خواهد کرد.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.