ثبت برند در قزوین
بلاگ

ثبت برند در قزوین

موقعیت اقتصادی قزوین

شهر قزوین به عنوان شهری که سابقه‌ی فعالیت‌های صنعتی و بازرگانی در آن به عصر صفوی بازمی‌گردد و زمانی از آن به عنوان شاهراه اقتصادی جاده ابریشم نام برده می‌شد، امروزه نیز از مهم‌ترین قطب‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود که کمک شایانی به رشد اقتصادی و خودکفایی کشور نموده است. بر همین اساس توجه به گسترش و بهبود روند کسب و کار در این منطقه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ثبت برندهای مختلف برای صنایع تولیدی، کشاورزی و بازرگانی در این استان می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی این منطقه ایفا کند.

اهمیت ثبت برند در بهبود روند کسب و کار در قزوین

امروزه بسیاری از شرکت‌ها به دنبال ایجاد یک برند یا طرح برای گسترش و توسعه کسب و کار خود هستند. حال این مسئله در ذهن شکل می‌گیرد که برندینگ چه نقشی در بهبود روند کسب و کار ایفا خواهد کرد. در وهله‌ی اول، وجود یک برند سبب شناسایی محصول و همچنین تمایز آن از سایر محصولات مشابه خواهد شد. در مراحل بعدی ایجاد یک برند علاوه بر شناساندن محصول به مشتری، سبب می‌شود تا مشتریان بتوانند به طور دقیق بیان کنند که چه انتظاری از شرکت خواهند داشت؛ این امر در حقیقت راه را برای تشخیص و تمایز عملکرد شرکت از رقبا هموار می‌کند و موجب می‌شود تا روندی رو به جلو برای بهبود وضعیت کسب و کار شکل گیرد.
برای اعتبار بخشی به برند و همچنین توسعه نام تجاری آن نیز روش‌های مختلفی وجود دارد که با بهره گیری از آن‌ها می‌توان در حداقل زمان ممکن برند را در بازار مورد نظر معرفی نمود. تبلیغات، خدمات مناسب به مشتریان، کالاهای تبلیغاتی، اعتبار و همچنین آرم از جمله ابزارها و روش‌هایی هستند که از آنها برای معرفی یک برند استفاده می‌شود.

نحوه ثبت برند در قزوین

هر تولیدکننده یا بازرگان که محصولی را به بازار عرضه می‌کند، می‌تواند صاحب یک نشان یا برند انحصاری باشد. پروسه‌ی ثبت برند در هر کشور یا ناحیه طبق قوانین و شرایط مربوط به آن منطقه متفاوت خواهد بود. در ایران نیز مراحلی برای اخذ برند در نظر گرفته شده است که این مراحل بسته به هر استان و منطقه می‌تواند تغییراتی را متناسب با شرایط همان منطقه به وجود آورد.
در استان صنعتی قزوین، ثبت برند به دو صورت حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. برای انجام مراحل ثبت برند در قزوین بایستی مدارک و روند خاصی بسته به حقیقی و یا حقوقی بودن مرجع برند مورد نظر تهیه و دنبال شود. رونوشت کارت ملی، شناسنامه، کارت بازرگانی و همچنین مجوز فعالیت، از مدارک مورد نیاز برای ثبت برند توسط اشخاص حقیقی هستند. در مورد اشخاص حقوقی نیز تمامی مدارک عنوان شده برای اشخاص حقیقی، به همراه رونوشت از روزنامه رسمی تاسیس، ضمن عنوان آخرین تغییرات شرکت مورد نیاز خواهد بود.
پس از تهیه مدارک مورد نیاز به صورت اسکن شده، با مراجعه به سایت http://iripo.ssaa.ir می‌توان به صورت غیر حضوری نشان یا برند مورد نظر خود را ثبت نمود. ثبت نشان نیازمند طی کردن گام به گام کلیه مراحل در سایت و سپس تایید مدارک ارائه شده است. پاسخ به درخواست کلیه متقاضیان ثبت برند نیز تنها از طریق بخش پیگیری اظهارنامه در سامانه قابل مشاهده خواهد بود.

نکاتی برای اعتبار بخشیدن به یک برند در قزوین

در تاسیس یک برند خوب همواره می‌بایست مجموعه‌ای از نکات درباره‌ی آن مورد بررسی قرار گیرند. اولین و مهمترین نکته در مورد ثبت برند، منحصر به فرد بودن آن است. چرا که بازار امروز با نام‌های بیش از حد کار شده و نمادهای بیش از حد استفاده شده اشباع شده است و عدم توجه به این نکته می‌تواند روند بازاریابی برند را با اختلال مواجه کند. توجه به سلایق مردم مناطقی که بازار مصرف محصولات هستند، نیز، در انتخاب نام و عنوان برند نقش مهمی ایفا خواهد کرد. برند مورد نظرهمچنین بایستی با توجه به شرایط اقتصادی منطقه ایجاد شود تا قابلیت تولید و تکثیر مجدد را در هر شرایطی در اختیار قرار دهد و در پایان یک برند خوب بایستی در هر حالتی تابع قوانین منطقه باشد و همواره کیفیت محصول را ضمانت کار خود قرار دهد. به کار گیری این نکات در صنایع مختلف شهر قزوین، می‌تواند موجب گسترش بازار فروش محصولات این منطقه در سراسر نواحی کشور و حتی خارج از ایران شود.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.