ثبت برند در شیراز
بلاگ

ثبت برند در شیراز

با توجه به گسترش تبلیغات در اینترنت و فضای مجازی، اهمیت ایجاد یک برند در کسب و کارهای امروزی بیش از گذشته مورد توجه قرار خواهد گرفت. بسیاری از تولیدکنندگان و بازرگانان مشهور که محصولات و خدمات خود را به بازار و مشتریان معرفی می‌کنند، در ابتدای امر اقدام به ایجاد یک برند برای محصول خود نموده‌اند. در حقیقت کسب و کارها با برند و یا نشان تجاریشان در بین مشتریان شناخته می‌شوند و از این رو امروزه برندینگ نقش مهمی در معرفی محصول ایفا می‌کند. ایجاد یک برند علاوه بر شناساندن محصول به مشتری، نقش‌های مهم دیگری نیز در بهبود روند کسب و کار ایفا می‌کند که در ادامه متن به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

چرا ثبت برند در شهر شیراز و استان فارس ضروری است؟

در سالیان اخیر بازرگانی و تولید در کشور ایران نیز مانند سایر نقاط دنیا، اهمیت ثبت برند برای تولیدات و خدمات مختلف را در فروش محصولات و رونق تجارت درک کرده است. بر همین اساس بسیاری از استان‌های کشور از جمله استان فارس اقدام به ثبت برند برای محصولات، خدمات و فرآورده‌های خود نموده است. استان فارس به عنوان یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین استان‌های کشور همواره یکی از قطب‌های اقتصاد ایران شناخته شده است. استان و فارس و شهر شیراز از معدود مناطقی در کشور هستند که کشاورزی و صنعت تواما و به صورت قدرتمند در آن در جریان می‌باشند.
صنایع تولیدی و خدماتی پررونق، کشاورزی غنی و همچنین دامپروری در این استان سبب شده است تا افراد مختلفی در این منطقه نسبت به ثبت برند اقدام نمایند. ثبت برند برای محصولات مختلف این استان موجب شناخته شدن آن در سراسر کشور و حتی خارج از مرزهای کشور خواهد شد. ثبت برند در این منطقه همچنین موجب محافظت از نام و شهرت محصولات در برابر سواستفاده دیگران می‌شود. ثبت برند در شیراز مستلزم طی کردن مراحل قانونی آن می‌باشد. ثبت برند در ابتدا در محدوده کشورانجام می‌شود و سپس بنا به شرایطی می‌توان آن را به برندی بین المللی مبدل نمود.

برای ثبت برند در شهر شیراز و استان فارس چه مراحلی باید طی شود؟

ثبت برند در شهر شیراز و همچنین کلیه شهرستان‌های استان فارس به دو صورت حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. برای ثبت سند به صورت حقیقی یا حقوقی می‌بایست مراحل خاصی طی شود و مدارک لازم ارائه گردد. اما در حالت کلی طی کردن مراح زیر برای ثبت یک برند در شیراز ضروری به نظر می‌رسد. در ابتدا لازم است تا شخص نسبت به انتخاب یک نام مناسب برای برند خود اقدام نماید. در انتخاب نام ابتدا بایستی توجه کرد که نام برند به صورت لاتین یا فارسی در نظر گرفته شده است. در صورتی که نام برند لاتین باشد، ارائه‌ی کارت بازرگانی به همراه سایر مدارک الزامی خواهد بود و در صورتی که نام فارسی برای برند در نظر گرفته شود، مستند معنایی آن طبق لغت نامه دهخدا بایستی به مرجع ارائه شود.
در مراحل بعدی شخص با مراجعه به وب سایت اداره مالکیت صنعتی نسبت به ثبت اظهارنامه الکترونیکی اقدام نماید. ثبت اظهارنامه معمولا دارای قوانین و تعهداتی است که شخص می‌بایست از قبل نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشد. مرحله بعد شامل آپلود مدارک است که برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت خواهد بود. پس از این مرحله، مبالغ مورد نیاز برای ثبت برند در شیراز از طریق سامانه پرداخت می‌شود. در پایان، نتیجه کار به کارشناس مربوط سایت مالکیت صنعتی ارجاع شده و ظرف مدت دو الی سه ماه نتیجه مبنی بر قبول یا رد ثبت برند از طریق سایت به اطلاع درخواست دهنده می‌رسد.
در صورتی که پرونده ارجاع شده دارای نقص باشد، از شخص خواسته می‌شود تا نسبت به تکمیل آن اقدام نماید. پس از آن شخص می‌بایست نسبت به انتشار روزنامه ثبت علامت اقدام نماید. در حین انجام مراحل ثبتنام باید به این نکته توجه داشت که کالا یا خدمات ارائه شده در کدام طبقه قرار می‌گیرند که برای انتخاب دقیق طبقه شخص می‌تواند از کارشناسان این حوزه کمک بگیرد.

طبقه بندی کالاها در شیراز و استان فارس برای ثبت برند

طبق قانون کشور 45 طبقه شامل کالاها، مواد اولیه، مشاغل و خدمات تعیین شده‌اند؛ افرادی که قرار است برای محصول یا خدمات خود برندی ثبت کنند بایستی یکی از طبقه‌ها را متناسب با فعالیت خود انتخاب نمایند. در حقیقت محصول یا خدمات باید در محدوده این 45 طبقه قرار گیرند تا بتوانند از سوی مراجع مورد نظر تایید شوند. در صورتی که صاحب کسب و کار در شیراز قصد داشته باشد تا طبقه جدیدی را در بین محصولات خود اضافه کند، می‌تواند با اخذ مجوزهای لازم و همچنین ثبت اظهارنامه جدید مبنی بر افزایش کالا و خدمات، کسب و کار خود را توسعه دهد.
در شیراز نیز محصولات در طبقه‌های مختلفی قرار می‌گیرند. بیشترین طبقاتی که نسبت به پتانسیل‌های شهر شیراز و استان فارس مورد توجه قرار گرفته‌اند، شامل:
• منسوجات نساجی (شامل پارچه و لباس)
• مواد غذایی و کشاورزی (شامل محصولات لبنی، گوشت، محصولات زراعی و باغی و…)
• فلزات و مشتقات فلزی
• ابزارآلات و دستگاه‌های صنعتی و فنی
• محصولات شمیایی و پتروشیمی
• لوازم ورزش و اسباب بازی‌ها
• و ….
هستند. مسئله توجه به طبقه بندی در ثبت برند، مسئله‌ای مهم و حائز اهمیت است که اشخاص بایستی به آن توجه نمایند.

مزایای ثبت برند در شیراز و استان فارس

ثبت برند در کشور و استان فارس همواره مزایایی برای اشخاص حقیقی و حقوقی به همراه داشته است. این امر سبب تمایز محصول از سایر محصولات در بین مشتریان و همچنین شناخته شدن محصول توسط مشتریان خواهد شد. ثبت برند در استان فارس سبب می‌شود که تولیدکنندگان و صاحبان مشاغل انگیزه‌ای برای افزایش کیفیت محصولات خود داشته باشند. این امر همچنین موجب بهبود روند بازاریابی محصولات و همچنین توسعه بازار فروش محصول خواهد شد. ثبت برند به شخص کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را به شکلی دقیق‌تر و هوشمندانه‌تر به مشتریان معرفی کند.
ثبت برند در استان فارس در شهرهای مختلفی از جمله: آباده، جهرم، فسا، مرودشت، کازرون، لار، داراب فیروز آباد و… قابل درخواست و پیگری است. استان فارس به عنوان یکی از استان‌های جاذب گردشگر همواره محل مناسبی برای فروش محصولات محسوب می‌شود و از این رو اهمیت ثبت برند در آن، نسبت به دیگر نقاط کشور دوچندان می‌باشد. صاحبان کسب و کارها برای عملکرد هر چه بهتر می‌توانند نسبت به ثبت برند در این استان اقدام نمایند.
در استان فارس شرکته‌ا با توجه به موضوع در هفت عنوان قالب ثبتی تقسیم بندی می‌شوند. یکی از رایج‌ترین قالب‌های ثبتی در منطقه شیراز، ثبت شرکت با مسئولیت محدود و همچنین شرکت‌های سهامی خاص می‌باشند.
همانطور که عنوان شد، ثبت شرکت در استان فارس می‌تواند علاوه بر محصولات، برای خدمات نیز انجام شود. موسساتی که خدماتی را ارئه میدهند و در عین حال نیاز به ثبت برند دارند، به دو دسته شرکت‌های انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم بندی می‌شوند. موسسات غیرانتفاعی، موسساتی هستند که بر پایه سود و زیان اعضا تشکیل نمی‌شوند. این موسسات معمولا شامل: انجمن‌های ادبی، اسلامی و… هستند. در مقابل موسسات انتفاعی از سود و زیان حاصله بهره‌مند خواهند بود. این ارگان‌ها شامل: مدارس غیر دولتی، کلاس‌های زبان و آموزشگاه‌های مختلف هستند. این موسسات معمولا برای توسعه عملکرد خود در شیراز و حتی در سایر شهرهای کشور اقدام به ثبت برند می‌نمایند. به طور کلی می‌توان گفت که ثبت برند می‌تواند گامی بلند در راستای گسترش کسب و کار در استان فارس و همچنین کلان شهر شیراز باشد.

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.