تفاوت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود
بلاگ

تفاوت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

به موسسات و شرکت هایی که دارایی ثبت آن ها در موقع تشکیل شرکت تنها به وسیله ی سهامداران تأمین می گردد ، شرکت سهامی خاص می گویند .
هنگام ثبت یک شرکت سهامی خاص و بعد از تایید اسم اولیه باید حداقل 35 درصد دارایی شرکت در یکی از شعب بانک ها در وجه شرکت در شرف تاسیس واریز کرده و گواهی مورد نظر را در سامانه مربوطه ، ثبت شود و 65 درصد باقیمانده در تعهد سرمایه گذاران و شرکا باشد یعنی اینکه شرکا تنها اظهار می کنند که 65 درصد باقیمانده را به مدیرعامل تحویل داده اند . ولی در یک شرکت با مسئولیت محدود می بایست تمامی دارایی شرکت تحویل مدیرعامل شرکت گردیده و مدیرعامل ، اقرار به دریافت آن کند و تحویل دادن گواهی بانکی دال برای این کار ضروری نمی باشد .

مدت زمان مدیریت یک هیئت مدیره در شرکت های سهامی خاص حداکثر 2 سال و برای بازرسی نیز حداکثر 1 سال است که قابلیت تمدید دارد . مدیر عامل در یک شرکت با مسئولیت محدود برای مدت زمان نامحدود انتصاب می گردند اما خواهند توانست در ادامه به هر علتی از شرکت خارج شوند که این مورد بازمه ی ثبت تغییرات شرکت است .
مجمع های عمومی در یک شرکت سهامی خاص به وسیله ی هیئت رئیسه ای شامل 1 نفر رئیس و 2 نفر ناظر و 1 منشی که از میان سرمایه گذاران و شرکا انتخاب می گردند ، مدیریت می شود . در یک موسسه یا شرکت با مسئولیت محدود ، مدیریت مجمع عمومی شرکت به وسیله ی هیئت نظار در صورتی خواهد بود که تعداد سرمایه گذاران آن حداقل باید 3 نفر باشد.

حداقل دارایی برای ثبت یک شرکت سهامی خاص و یک شرکت با مسئولیت محدود ، 100 هزارتومان می باشد .
انتصاب بازرس اصلی و علی البدل در یک شرکت سهامی خاص ، واجب است اما در یک شرکت با مسئولیت محدود ، اجباری نیست یعنی یک شرکت با مسئولیت نیازی به بازرس نخواهد داشت و دو نفر هیئت مدیره برای ثبت یک شرکت با مسئولیت ممحدود کافی است .
در موسسات و شرکت های با مسئولیت محدود تعداد سرمایه گذاران حداقل ۲ نفر و در موسسات و شرکت های سهامی خاص ، تعداد سرمایه گذاران حداقل ۳ نفر می باشد .
تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در یک شرکت با مسئولیت محدود به وسیله ی سرمایه داران شرکت انجام می شود و شریکان شرکت در این مورد مسئولیت دارند .
برگزیدن روزنامه کثیرالانتشار در یک موسسه یا شرکت سهامی خاص بابت درج آگهی های دعوت شریکان شرکت و یا موسسه اجباری و این مورد در شرکت های با مسئولیت محدود ، اجباری نیست .
مدیران در یک شرکت سهامی خاص ، حتما باید سهامدار باشند و یا تعهدات سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه کرده و به صندوق شرکت بسپارند . مدیران در یک شرکت با مسئولیت محدود به گونه مؤظف یا غیر مؤظف که از میان سرمایه داران و یا خارج از ان انتصاب می گردند انجام وظیفه می کند .

تبدیل شرکتهای مسئولیت محدود به سهامی خاص

در شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی خاص زیاد کردن دارایی و سرمایه ، اختیاری می باشد .
تقسیم سود در یک شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام ولی در یک شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه سرمایه داران تقسیم می گردد و مورد بعدی اینکه در یک شرکت با مسئولیت محدود خواهند توانست در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود بیان نمایند .
حق رأی در یک شرکت سهامی خاص به تعداد سهام ولی در یک شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه می باشد .
شرایط احراز حد نصاب در مجمع های عمومی در یک شرکت سهامی خاص آسان تر و در یک شرکت با مسئولیت محدود بر اساس نوع شرکت دشوار تر است .
دارایی ها در یک شرکت سهامی خاص به تعداد سهام تقسیم گردیده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به میزان اسمی سهامشان می باشد . ولی دارایی در یک شرکت با مسئولیت محدود به سهام و یا قطعات سهام تقسیم نمی گردد و سرمایه داران تنها تا مقدار دارایی خود در شرکت ، مسئول قروض و تعهدات خواهند بود .

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

این مقاله چطور بود؟
[: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *