اخذ کد فراگیر
بلاگ

اخذ کد فراگیر

کد فراگیر کدی است که تمامی اطلاعات اتباع خارجی در آن ثبت می گردد . افراد حقوقی برای ثبت فعالیت های خود در داخل کشور ایران نیاز به کد فراگیر شرکتی دارند .

بر اساس ماده یک آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی، این کد باید توسط اتباع خارجی مشغول به کار در ایران برای انجام امور مالی و ثبت شرکت ها تولید و جمع آوری گردد .

بدون کد فراگیر امکان انجام امور بانکی و بسیاری از عملیات اداری برای اتباع خارجی وجود ندارد .

کد فراگیر یک شناسه و کد چند رقمی ، معمولا از 6 تا 9 رقم ، می باشد که برای ارائه به ادارات ، بانک ها ، بیمه ها ، دانشگاه ها و موسسات دولتی استفاده می شود .

کاربرد های کد فراگیر

در اصل کد فراگیر مثل کد ملی برای اتباع خارجی است .

برای ثبت یک کد فراگیر شرکتی نیاز به اسکن تمامی مدارک ثبتی شرکت در کشور مبدا می باشد .

تمامی افراد حقیقی بیگانه که در ایران کار می کنند یا قصد سکونت ، تحصیل و غیره را در داخل ایران دارند باید کدی به نام کد فراگیر دریافت کنند تا بتوانند کار های اداری را با این کد انجام دهند .

افراد حقیقی برای ثبت نام در کنکور و دانشگاه ها ، افتتاح حساب بانکی ، ثبت شرکت ، دریافت گواهینامه ، ارسال لیست حقوق ، ثبت نام بیمه تامین اجتماعی ، پیگیری کارهای بانکی ، بورس ، سهام و اوراق بهادار و پیگیری تمامی کار های اداری نیاز به دریافت کد فراگیر دارید .

این کد برای افتتاح کردن حساب و پیگیری کارهای بانکی مخصوص اتباع خارجی قابل ارائه به تمامی بانک های دولتی و خصوصی کشور و ثبت شرکت به طور فردی و ارائه به محل کار درخواست کننده برای ارسال لیست حقوق و بیمه و سایر کارهای اداری دیگر دارای کاربرد می باشد و دریافت نمودن یک کد برای هر نفر برای انجام هر یک یا همه ی کارهای فوق برای او کافی است .

بانک هایی که کد فراگیر را قبول می کنند :

کد فراگیر در تمامی بانک های دولتی و خصوصی مانند بانک‌های ملی، ملت، تجارت، صادرات، سپه و غیره قابل ارائه می باشد. بعد از افتتاح کردن حساب خواهید توانست برای درخواست کارت عابر بانک نیز اقدام فرمایید.

کشور هایی که کد فراگیر برای آن ها صادر می شود :

هر فرد حقیقی که در ایران زندگی و یا کار می کند ، مانند اتباع افغانی و اتباع کره ای و اتباع چینی و اتباع پاکستانی و اتباع هندی و اتباع ترکیه ای و اتباع آلمانی و اتباع سوئدی و اتباع عراقی و اتباع بحرینی و اتباع لبنانی و همه ی اتباع کشور های دیگر باید برای پیشبرد کارهای اداریشان در داخل کشور ایران این کد را دریافت کنند .

در ضمن هر فرد خارجی باید به صورت جداگانه برای خود یک کد فراگیر داشته باشد و کد فراگیر خانوادگی وجود ندارد .

مدت زمان لازم برای صدور یک کد فراگیر :

صدور و ارسال کد از موقع تکمیل نمودن  و ارسال کردن درخواست بین ۱ تا 3 روز اداری زمان می برد .

مدارک لازم برای دریافت کد فراگیر :

برای ثبت نام و نام نویسی و اخذ کد باید یک اسکن و یا عکس واضح و باکیفیت از صفحه اصلی گذرنامه را در موقع تکمیل نمودن درخواست انتخاب کنید و سپس آن را ارسال نمایید .

درباره ی اتباعی که کمتر از 18 سال سن دارند و به طور انفرادی دارای گذرنامه نیستند که مشخصاتشان در گذرنامه قیم ایشان مثل پدر یا مادر درج گردیده است و  یا اتباعی که مشخصاتشان در گذرنامه همسر ثبت گردیده ، اگر به دریافت کد اجتیاج دارند باید درزمان ثبت درخواست علاوه بر ارسال آن صفحه از گذرنامه که مشخصات و عکس فرد درخواست کننده در آن ذکر گردیده است ، صفحه اصلی گذرنامه که مشخصات قیم قانونی در آن موجود می باشد را نیز ارسال کنید .

هزینه اخذ کد فراگیر :

حداقل هزینه دریافت یک کد فراگیر غیر مالیاتی که مخصوص تحویل به تمامی سازمان های دولتی و خصوصی و بانک ها و اداره ثبت شرکت ها و دریافت گواهینامه و مدارس و دانشگاه ها و مراکز آموزشی و مراکز درمانی و ارسال لیست حقوق و بیمه و انجام تمامی کارهای اداری دیگر ی باشد در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۹۵ هزار تومان و هزینه دریافت کد فراگیر مالیاتی که تنها ویژه ارائه به سازمان امور مالیاتی و ثبت واردات و صادرات محصولات و تحویل فاکتور رسمی است در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲۰۰ هزارتومان است که می توانید بعد از تکمیل کردن درخواست از راه درگاه اینترنتی و با امنیت بالا به وسیله ی همه ی کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب آن را پرداخت کنید.

روش ثبت نام و دریافت کد فراگیر افراد حقیقی :

برای ثبت نام و دریافت کد فراگیر از راه صفحه ثبت درخواست در سامانه مربوطه ، ثبت نامتان را انجام داده و مدارک مورد نیاز را نیز بارگذاری کنید .

بعد از کامل نمودن ثبت نام و برگشتت از درگاه بانکی شماره ای با عنوان کد رهگیری دریافت خواهید کرد .

بعد از گذشت ۲۴ تا ۷۲ ساعت با مراجعه به صفحه پیگیری و وارد کردن کد رهگیری خواهید توانست از کد  صادر گردیده مطلع گردید .

در تمامی رحله های ثبت نام از شما شماره تلفن همراه درخواست می گردد که باید در دسترس ترین شماره همراه را اعلام کنید تا از پیامک های ارسالی سامانه اطلاع یابید .

افرادی که ثبت درخواستشان را در خارج از کشور ایران انجام می دهند به این نکته باید توجه داشته باشند که پیامک های سامانه به شماره های بین المللی ارسال نخواهد گردید و اگر تمایل دارند از اطلاع رسانی پیامکی بهره مند گردند باید شماره همراه یکی از اقوام یا دوستان یا آشنایان حاضر در ایران را موقع ثبت درخواست وارد کنید و از طریق آن از پیامک های سامانه مطلع شوند .

لازم به یادآوری است که هزینه دریافت پیامک از طرف سامانه مربوطه بر روی تلفن همراهتان رایگان می باشد و هیچ نوع هزینه ای برای شما در بر ندارد .

منبع صداقت ثبت هرگونه کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد.
این مقاله چطور بود؟
[: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.